Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
127 134
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
O Obiektywny1
+1 / 1

Do usa, w końcu to ameryka środkowa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H haakim1
0 / 8

Haiti to jest ciekawy przypadek. Pod koniec XVIII wieku czarni mieszkańcy rozpoczęli rewoltę skierowaną przeciwko ludności białej i mieszanej. W styczniu 1804 ogłosili niepodległość. W lutym przystąpili do ludobójstwa pozostałych jeszcze białych, w tym kobiet i dzieci. Oszczędzono jedynie niewielką grupę składającą się z: niemieckich kolonistów, byłych żołnierzy Legionów Polskich, lekarzy i innych profesjonalistów oraz kobiet które zgodziły się poślubić nie-białych mężczyzn.
W uchwalonej w 1805 roku konstytucji obywateli zdefiniowano jako "czarnych". "Białym" zabroniono posiadania ziemii.
200 lat później widać dokładnie jak świetnie na tym wyszli...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
1 13Puchatek
+5 / 7

@haakim1

Kompletnie mieszasz fakty. "Pod koniec XVIII w" wybuchło pierwsze powstanie ("rewolucja haitańska"), którego przywódców (m.in. Toussainta Louverture’a) wspierali Hiszpanie. Później Louverture przeszedł na stronę Framcuzów. Louverture został nowym gubernatorem i zaczął się starać o niepodległość - wtedy go obalono, a Francja zaczęła siłą, krwawo przywracać "stary porządek". Wtedy dopiero (1802) wybuchło drugie powstanie (pod wodzą Jean-Jacquesa Dessalinesa), które okazało się zwycięskie i w 1804 Haiti ogłosiło niepodległość.

Później działo się jeszcze wiele dziwnych rzeczy (dwa państwa - czarnoskórych i mulatów - ostatecznie zjednoczone dopiero w 1820).

Nie wiem, skąd wziąłeś informacje o ludobójstwie białych i pozostawieniu przy życiu jedynie niemieckich kolonistów i polskich legionistów etc. Wiem natomiast, że sprytnie pomijasz jeden drobny szczegół: to, że dramatyczna bieda Haiti wynika w dużej części z faktu, że już w 1822 Francja raczyła uznać niepodległość Haiti w zamian za gigantyczne odszkodowania, których zdaje się kraj ten do dziś (!) nie zdołał spłacić. A ponieważ bieda wywołała chaos polityczny w 1915 na Haiti wkroczyli Amerykanie, pod pretekstem "zabezpieczenia spłat haitańskiego zadłużenia".

Historia naprawdę nie jest tak prosta, jak sugerujesz...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H haakim1
0 / 0

@13Puchatek
Info o ludobójstwie tutaj: https://en.m.wikipedia.org/wiki/1804_Haitian_massacre
Dwa państwa - ciekawe czemu murzyni i mulaci w kraju, gdzie konstytucja definiowała obywatela na podstawie koloru skóry, nie potrafili się dogadać, co nie?
I co by się stało jakby tej Francji nie zapłacili? Najechaliby ich? Przecież przed chwilą nie potrafili utrzymać władzy w tejże kolonii. Ale kolejne rządy kradły i żyły w luksusie a do biedaków szedł przekaz, że to przez Francję. No bo przecież nieszczęście czarnych to zawsze wina białych. Mimo iż od 200 lat wszystkie te okrucieństwa, gwałty, gangi, masakry maczetami w Haiti popełniają czarni na czarnych.
Masz rację, że historia jest bardziej skomplikowana: w takiej Afryce niewolnictwo istniało zanim się tam pojawili biali, i na długo potem jak zostało przez białych na świecie zakazane. Z Europy (zwłaszcza Wschodniej) uprowadzono na bliskowschodnie targi więcej białych niewolników, niż handlarze (portugalscy zwłaszcza) wywieźli z Afryki Zachodniej do obu Ameryk.
Dobra, trochę nie na temat, po prostu wkurza obecnie obowiązująca na Zachodzie mainstreamowa narracja, że wszyscy biali są współodpowiedzialni za wszelkie nieszczęścia Murzynów, i dlatego podkreślam wszelkie historyczne fakty, które przeczą tej fałszywej tezie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
1 13Puchatek
+1 / 1

@haakim1

Ad 1 - dzięki za źródło, tego kawałka historii nie kojarzyłem.

Ad 2 - "I co by się stało jakby tej Francji nie zapłacili? Najechaliby ich?"

- gdyby Haiti przestało spłacać zadłużenie? Bardzo możliwe. Zwróć uwagę, że w 1915 Amerykanie weszli tam właśnie w celu "zabezpieczenia spłat haitańskiego zadłużenia". NIe ma wątpliwości - tu akurat historycy są dość zgodni, niezależnie od poglądów - że ten dług ("haracz za niepodległość") to jedna z podstawowych przyczyn biedy i rozpadu Haiti. Co, rzecz prosta, nie oznacza, że jedyna.

Ad 3 - nie bronię bynajmniej skorumpowanych i nieuczciwych rządów Haiti.

Ad 4 - wiem doskonale, jaka była historia niewolnictwa i że przez 95% historii zjawisko niewolnictwa nie miało nic wspólnego z rasizmem (zarówno w Afryce, jak poza nią). Jednakże te ostatnie 5% historii było takie, jakie było - niewolnictwo zwłaszcza w obu Amerykach było zjawiskiem na ogromną skalę. Haiti - kiedy wyrwało się spod władzy Francji - było de facto narodem składającym się wyłącznie z byłych niewolników: z ludzi, którzy nigdy w życiu (od X pokoleń!) nie mieli prawa sami o sobie decydować. I nie mam wątpliwości, że to także wpłynęło na kształt przyszłych rządów etc.

Nie, nie uważam, że "wszyscy biali są współodpowiedzialni za wszelkie nieszczęścia Murzynów", ale akurat w przypadku Haiti dość paskudne zachowanie Francji, a potem przez pewien czas niewiele lepsze działania USA niewątpliwie w znacznym stopniu przyczyniły się do obecnego stanu.

Co - powtórzę - nie znaczy oczywiście, że to jedyna przyczyna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J joseluisdiez
0 / 0

Myślisz, że dadzą radę przepłynąć Atlantyk?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem