Demotywatory.pl

Menu Szukaj

Zamiast piramidy żywieniowej jest talerz

Na rozkaz Pierwszej Damy, w 2011 roku amerykańscy specjaliści z USDA zamienili piramidę żywieniową, która przed 19 lat wyznaczała zasady zdrowego żywienia, na diagram "Mój talerz". Jest on podzielony na cztery obszary, odpowiadające poszczególnym grupom produktów. Początkowa piramida pokazywała porcje różnych grup żywnościowych, czyli np. dwie, trzy porcje produktów mlecznych dziennie. Obecny talerz pokazuje liczbę - na przykład: połowa talerza powinna być wypełniona owocami i warzywami. Według Michelle Obama: "To jest szybkie i uproszczone przypomnienie nam wszystkim o konieczności ostrożnej i przemyślanej konsumpcji żywności".

Zrozumiano jak woda przemieszcza się do komórek

Wcześniej ówczesna nauka nie mogła wyjaśnić, jak woda tak szybko przechodzi przez błonę komórkową, która jest dostępna jako część fosfolipidów. Następnie w 2003 roku Perer i Roderick MacKinnon odkryli kanały białkowe w błonie komórkowej, zwane akwaporynami, które pozwalają wodzie wejść w komórkę. Za tę pracę naukowcy otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Z wiekiem pojawiają się nowe komórki mózgowe

Do 1980 roku naukowcy myśleli, że osoba dorosła ma największą ilość neuronów i ich liczba nie ulegnie zwiększeniu. Po zakończeniu poprzedniego badania, naukowiec Michael Kaplan znalazł w mózgu dorosłych małp neuronalne komórki progenitorowe, czyli świeże komórki, wyniki te zapoczątkowały obalanie poprzednich badań. Dowody neurogenezy u dorosłych pojawiły się także w latach 90., ale nie były one dość wiarygodne. Następnie w 2013 roku naukowcy ustalili wiek komórek w hipokampie zmarłego. Komórki te były młodsze od zmarłej osoby i wykazały, że ludzki mózg wytwarza neurony przez całe życie.

Brontozaur nie jest prawdziwym dinozaurem. W rzeczywistości nigdy nie istniał

Kiedy myślimy o gigantycznych dinozaurach roślinożernych z długimi szyjami, z pewnością przychodzi do głowy brontozaur. Jednak mówiąc ściśle, brontozaur nawet nie istniał. Ten rodzaj powstał z dwóch innych: apatozaura i kamarazaura. Przyczyną jest błąd paleontologów. Dwóch paleontologów Otniel Charles Marsh i Edward Drinker Cope, było zaangażowanych w ostre poszukiwania dowodów na istnienie dinozaurów. W 1877 roku w szczytowym momencie konfliktu, Marsh odkrył częściowy szkielet dinozaura, niestety bez głowy, który nazwał apatozaurem. Aby zakończyć wygląd, naukowcy wykorzystali czaszkę innego dinozaura - kamarazaur. Jednak dwa lata później, gdy znaleziono kolejny szkielet Marsh nazwał go brontozaurem, ale w rzeczywistości po prostu znalazł kompletny szkielet apatozaura. Naukowcy zauważyli błąd w 1903 roku, ale Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej nie zastąpiło właściwego szkieletu, do roku 1979. Wiele na ten temat nie było wyjaśnione, aż do teraz.

Teraz świat ma pięć oceanów

Tradycyjna geografia dawniej uczyła o istnieniu czterech oceanów - Pacyfiku, Atlantyku, Oceanu Indyjskiego i Arktycznego. W 2000 roku, Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna połączyła południową część Atlantyku, Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku, aby utworzyć piąty na liście - Ocean Południowy.

+
132 225
-

Zobacz także:


~popieram
+3 / 11

W tedy będzie prościej bić się o nowe ziemie w obrębie tego oceanu :P Czapy lodu stopnieją i tony minerałów na wyciągnięcie ręki :)

~Roshia_Hetaria
+7 / 9

Też tak myślę. Po co zmieniać coś co było dobre?

K kobiecalogika
-1 / 13

nieprawda- talerz jest lepszy. Z tej piramidki jak mam odczytać co jeść codziennie? Z talerzyka jest dużo łatwiej bo nie trzeba aż tyle kombinować

marii900
+15 / 17

Zarówno piramida jak i talerzyk są do niczego. Prawda jest taka, że człowiek powinien jeść to na co ma ochotę, bo organizm sam wysyła sygnały odmózgu czego potrzebuje. Oczywiśći pomijam kwestię zachcianek (cukerków, czekoladek itp) oraz obżerania się do nieprzytomności. Jeżeli ktoś nie pracuje fizycznie powinien jest 1/3 tego co mniej więcej spożywa przeciętny europejczyk.

J janhalb
+12 / 16

"(...)przez błonę komórkową, która jest dostępna jako część fosfolipidów." Jak to dobrze, że GoogleTranslate jest za darmo, prawda?...

Odpowiedz
~Winmaar
+2 / 2

co więcej akwaporyny znane są od dawna. W 2003 jedynie przyznano Nobla za to odkrycie.

~bartgeo
+7 / 9

Ten dinuś z Parku Jurajskiego na zdjęciu, to brachiozaur z rodziny Brachiosauridae, a nie opisywany w tekście "brontozaur" :P

Odpowiedz
~Scairan
0 / 0

Ten talerz "żywieniowy" to tylko kolejny przejaw nadużywania zakichanej tolerancji, zauważcie, że mięso jest zastąpione proteinami, ale warzywa, owoce i ziarna to już nie są zamienione na skrobia, witaminy i błonnik.

Odpowiedz
~Sailor1956
0 / 0

Polecam, napisaną w latach '60 XX wieku książkę Williama Alberta Robinsona pod tytułem "Na Wielki Ocean Południowy". Skoro autor - żeglarz już wtedy używał nazwy Ocean Południowy, to Międzynarodowa Organizacja Hydrograficzna jedynie formalnie zatwierdziła istniejącą już od dawna nazwę akwenu.

Odpowiedz