Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
377 389
-

Zobacz także:


X Xynthia
+5 / 5

@mikolajs1980
A może on ciągle żyje?

B bromba_2k
-1 / 1

@mikolajs1980 Wiesz, czy przypuszczasz?
Niejaki Matuzalem też żył coś koło tego.

B bromba_2k
+8 / 8

@Moher_przez_samo_h
Bo żył 1100 lat. Proste.

asandi
+8 / 8

Czekał prawie tak długo jak niektórzy Polacy na rezonans magnetyczny.

Odpowiedz
A Aikidoka
0 / 2

tylko że to nie rentgen chyba że ta figurka jest z papieru albo plastiku :D

Odpowiedz
S Shaam
-2 / 2

Ale wiesz, że promienie x przejdą przez złoto? Złoto to nie ołów.

A Aikidoka
+1 / 1

@Shaam tak wiem, tylko że to nie jest zdjęcie Rentgenowskie a wysokoenergetyczna tomografia komputerowa. Promieniowanie to samo ale moc i energia znacznie większe. W dodatku po rekonstrukcji. TK jest zawsze czarno białe w dodatku przekroje są poprzeczne. Tu jak mnie oko nie myli mamy rekonstrukcję 3D w kolorze.

A w kwestii ołowiu, nie chodziło mi o zatrzymywanie promieniowania X tylko o fakt jego pochłaniania przez metale. Na zdjęciu RTG byśmy zobaczyli tylko biały obrys buddy bo aparat RTG nie wytworzy promieniowania o tak wielkiej przenikliwości aby przez to złoto się przebić. Nawet zdjęcia wykonywanie megaelektronowoltami w przyśpieszaczach liniowych nie pozwalają na przebicie się w taki sposób przez metal. Rekonstrukcje tomograficzne za to pozwalają już na znacznie więcej :)

A Aikidoka
0 / 0

@Moher_przez_samo_h nazewnictwo jest tutaj bardzo istotne bo energie są różne i różne sposoby zapisu "efektów" oraz różne możliwości postępowania z obrazami. Ot w CT zbadasz tkanki miękkie a w RTG nie zbadasz. To tak jakby powiedzieć że kabel od żelazka i kabel usb to to samo bo i to i to kabel. Zresztą sam widzisz że TK im wyszło, a zdjęcie RTG by Buddzie nie wyszło :D
A co do PET to samo PET to już w ogóle inna bajka bo tam jest promieniowanie gamma z anihilacji, a połączenie PET i TK jest badaniem fuzji dwóch obrazów uzyskiwanych w całkiem rożny sposób i wykorzystywanym całkiem inaczej co pozwala na więcej możliwości diagnostycznych.

To ne są aż tak trudne zagadnienia żeby nie można było ich łatwo policzyć, a tym bardziej rozgraniczyć. Nawet zwykła ciocia Wikipedia podaje dosyć sensowne informacje, więc polecam :D

Nazewnictwo jak już wspomniałam ma ogromne znaczenie w diagnostyce.

A tak na marginesie promieniowanie X wykorzystuje się w wielu badaniach np w densytometrii a jednak mówi się densytometria a nie obrazowanie rentgenowskie bo obrazowanie rentgenowskie to przede wszystkim i niemal wyłącznie klasyczne RTG

Zmodyfikowano 2 razy Ostatnia modyfikacja: 13 April 2019 2019 14:23

A Aikidoka
0 / 0

@Moher_przez_samo_h tak z ciekawości zapytam: pracujesz w tk jako technik czy serio mam tłumaczyć laikowi jak działa tomograf komputerowy i sterowanie przenikliwością promieniowania w tym urządzeniu?

A Aikidoka
0 / 0



@Moher_przez_samo_h Super że znasz transformację Radona. Pewnie wiele innych super ciekawych teoretycznych reguł też znasz, a ile razy wykonałeś w swoim życiu TK albo zdjęć RTG? Tylko nie gadaj że to nie ma nic do rzeczy, bo ma. Wiedza teoretyczna ma się ni jak do praktyki. Energia potrzebna do wykonania klasycznego tk i energia potrzebna do wykonania jednego zdjęcia rtg u tego samego pacjenta może być podobna, książki podają że może być nawet taka sama ale sporadycznie kiedykolwiek jest. W praktyce jest to niemalże wykluczone. Owszem aparat RTG i TK wykorzystują tą samą budowę lampy RTG ale energia do uzyskania przekrojów TK musi być większa inaczej anoda w TK by nie wyrobiła bo w klasycznej TK jak najpewniej doskonale wiesz dalej jest tylko jedna lampa co za tym idzie jedna katoda i jedna anoda (istnieją dwu energetyczne ale nie jest to standard).

To tak w super telegraficzny skrócie. Po więcej informacji zapraszam do mojej pracowni TK podczas dyżuru :D