Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
0:48

7 lat temu kobieta uratowała i wychowała grupę młodych wilków. Później wypuściła je na wolność, teraz je odwiedziła

www.demotywatory.pl
+
1361 1372
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
A Aikidoka
+24 / 38

zwierzęta to najlepsze co mogło spotkać człowieka na Ziemi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S SrogiKutafon
+41 / 47

Racja, niektóre są naprawdę smaczne...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Z Zemrzyk
+33 / 33

Zjedzą ją z radości.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Morog
+1 / 11

baju baju baj

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Klebern
+9 / 13

Wilki kanadyjskie żyją średnio 5 lat. 7 lat to już zaawansowany wiek u wolno żyjącego wilka. Wyjątki dożywają więcej, nawet 10 lat. Poza tym Amerykanie i Kanadyjczycy do śledzenia migracji wilków używają obroży z nadajnikiem GPRS. Żaden z tych wilków jej nie ma, zatem jak je znaleziono? Bo wilki w walce o lepsze tereny łowieckie często migrują na duże odległości.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 3 razy. Ostatnia modyfikacja: 26 kwietnia 2019 o 19:41

S SrogiKutafon
+15 / 17

Czytała Krystyna Czubówna
...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A aKasia69
+2 / 4

@Klebern właśnie mi wiek nie pasował, 7 lat dla dużego psa to już jest starość a dla wilka dziko żyjącego to jeszcze gorzej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Asheera
0 / 0

@Klebern wilki sa w stanie przezyc okolo 15 lat - w niewoli. Srednia zycia 5 lat jest taka z powodu wysokiej smiertelnosci w mlodym wieku, organizm jest jednak zdolny do dluzszego zycia. Z miotu gdzie jest 4, jeden przezyje 10 lat, jeden zginie w wieku dwoch miesiecy, a dwa przed ukonczeniem 4 roku zycia - i mamy srednia.. Problem lezy w tym, ze im bardziej zaawansowany wiek, tym bardziej spada sprawność - a sprawnosc jest kluczwa do przezycia na wolnosci.

Jesli babka odchowala szczenietad do wieku dojrzalego (okolo 2 lata) - to mimo wszystko szanse na dozycie bardziej zaawansowanego wieku niz srednia, jest spora - z bardzo prostej przyczyny - brak okresow glodu, obrazen zwiazanych z zyciem na wolnosci itp.

Wilki nietyle migruja, co maja swoje terytorium - zmieniaja je tylko w dwoch sytuacjach - jesli brakuje pokarmu, albo zostana przepedzone przez inne stado.

Dodatkowo jest tu jeszcze kwestia, ze pozycja w stadzie tez ma wplyw na dugosc zycia - im wyżejw hierarchii tym wieksze "szanse" na smierc w mlodym wieku, bo to "rzadzacy" w pierwszej kolejnosci maja obowiazek obrony reszty stada.

7 letni wik (czy pies duze rasy) NIE jest stary - odpowiada to mniej wiecej czlowiekowi po pięćdziesiątce - czyli ogolnie - pojawiaja sie juz problemy zwiazane z wiekiem, ale do smierci "ze starosci" jest jeszcze daleko. Z racji jednak tego, ze z wiekiem pojawia sie tez doswiadczenie to starszy moze zostac przywodca (doswiadczenie - wieksze szanse dla stada) - ginac przy pierwszej okazji gdy mlody i silny zechce przejac wladze - bo nawet jesli zdola uciec to samotnie juz nie bedzie w stanie sobie poradzic.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 3 maja 2019 o 21:49

avatar Klebern
0 / 0

@Asheera

Slowo klucz: w niewoli. Tak, w niewoli wilki żyją dłużej. Druga sprawa, jak pisałem migracja wynika z walki o pokarm. Co do pozycji wilka i jego długości życia. Niestety wilki alfa żyją krócej. Jest to spowodowane tym, że w walce o tereny łowieckie pomiędzy dwiema watahami, to para alfa jest priorytetowym celem. Jeśli stado jest mniejsze od agresorów, a tak jest jeśli zostało zaatakowane w celu przepędzenia z terenów łowieckich, to los samicy i samca alfa jest przesądzony.

Walki wewnątrz stada są bardzo rzadkie. Samiec alfa nie obawia się konkurencji młodych wilków z własnego miotu, bo te by awansować w hierarchii odchodzą ze stada. Problemem jest młody wilk z zewnątrz. Ale to też nie jest duży problem, bo w obronie samic ze stada samcowi alfa pomagają "starsze" samce.

Wilki żyją 5-7 lat, bo giną z powodu walk pomiędzy watahami. Po rozbiciu stada, najmniejsze szansę na przeżycie mają młode wilki oraz samice z młodymi. Bo wbrew obiegowej wiedzy nie tylko samica alfa będzie miała szczeniaki oraz nie zawsze samiec alfa jest jedynym ojcem miotu. Czasami sprytny starszy wilk potrafi zakręcić się koło samicy. Jedyną szansą dla samicy z młodymi wilkami jest spotkanie samca, który oderwał się od stada.

Największą szansę na dożycie sędziwego wieku mają starsze samce, które są bardzo doświadczonymi łowcami, ale nie spoczywa na nich, jak na samcu alfa, obowiązek obrony stada.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 4 maja 2019 o 0:46

A alienapacz
+5 / 5

zamerdają się na śmierć

Odpowiedz Komentuj obrazkiem