Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
851 867
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
S sceptyk00
+15 / 15

a naród rękami komunistycznych siiepaczy zmarnował wszystko. nikt nie szanuje majątku bezpańskiego. na który nie musieli pracować

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Prally
-2 / 8

@sceptyk00
Akurat zakopane zostało zniszczone dopiero w latach 90.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K killerxcartoon
+1 / 7

Może to i prawda. Ale należy zadać pytanie czy w systemie feudalnym szlachta miała własną ziemie? Pierwotnie system feudalny wyglądał tak że wódz wraz ze swoją armią jaka podbiła jakąś ziemię stawał się królem i to on był właścicielem tego co podbił. Wodów przegranych ludów jacy odmawiali hołdu mordowano i przekazywano ich ziemie w zarządzanie swoim zaufanym wojom uczestnikom wyprawy wojennej jak stawała się szlachtą. A ci co złożyli hołd mogli dalej zarządzać ziemią ale byli już podlegli królowi. Za ziemie każdy musiał płacić podatek królowi. Na szlachtę pracowali niewolni chłopi zakupieni, i ściągnięci jako niewolnicy przez zarządców ziemi lub zniewolona ludność miejscowa.
Pytanie brzmi wiec czy była to jego ziemia.....
Uwłaszczenie ziemskie i uwolnienie chłopów następowało w europie w różny sposób w różnych okresach od końca XVI wieku zaczynając od Niderlandów , Anglię , Węgry i Czechy , Szwecję , niektóre Księstwa Niemieckie. W kilku przypadkach rojalistom i szlachcie udało się zablokować proces zmian na wiele lat.
np Na Węgrzech, Czechach w XVI i XVII jakie straciły niezależność jak i w Polsce w XVII i XVIII wieku.
Bunty chłopskie przeciwko pańszczyźnie i braku praw publicznych przelewały się wielokrotnie przez Europę z różnym skutkiem. W Polsce były to powstania kozaków w XVII wieku , Koliszczyzna w XVII powstanie kościuszkowskie , Rzeź Galicyjska czy powstanie Poznańskie
Uwolnienie chłopów od pańszczyzny na ziemiach polskich najpóźniej odbyło się w Rosji bo dopiero w 1861 zamieniając pańszczyznę na wykup a w 1862 wykup na opodatkowanie publiczne z pominięciem szlachty co wywołało w 1863 powstanie szlachty polskiej i litewskiej. W Prusach rozpoczęto je w 1813 teoretycznie nastąpiło w księstwie Poznańskiem 1826 ale tak naprawdę trwało to aż do 1850 , Na części Spiszu obecnie części Polski było to w 1831 w Austrii w 1848 po rzezi Galicyjskiej . We Francja rozwiązała ten problem w okolicach rewolucji Francuskiej we Anglii było to Powstanie Cromwella a w Niderlandachi, Szecji i części księstw niemieckich w okolicach wojny 30 letniej .
Modele uwłaszczenia były różne od rewolucyjnych jak we Francji po powolny proces wykupu jak w Prusach. W zaborze Austryjackim parcelację rozpoczęto około 1875 a w Rosyjskiem około 1885 i nigdy jej do końca nie przeprowadzono . Tak na dobrą sprawę dopiero po II wojnie światowej to nastąpiło po czym próbowano odebrać tą ziemie i tworzyć PGRy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H konto usunięte
-1 / 3

@killerxcartoon Wszystko się zgadza, poza jednym, szlachta nie płaciła podatku królowi, lenno feudalne polegało na tym że wasale zobowiązywali się wobec seniora dostarczać mu poborów na wojnę (żołnierzy) w pełnym rynsztunku oraz w większości przypadków osobiście stawić się w pełnym rynsztunku i ze świtą, podatki płaciły miasta a co za tym idzie mieszczanie a także chłopi, arystokracja i kler z reguły byli z podatków zwolnieni ale zdarzały się wyjątki. W zamian za pobory i pomoc w walce oraz hołd lenny monarcha oferował wasalowi ochronę "pomazańca bożego" i legalne prawo do ziemi a także taką mechanikę że jeśli Książę Burgundii chciał zawłaszczyć sobie Normandię pod władaniem wasala Króla Franków to musiał wypowiedzieć wojnę Królowi Franków a nie Diukowi Normandii chociaż zależało to także od stopnia centralizacji, bardziej scentralizowane regiony miały przewagę ale zazwyczaj senior dawał ochronę wasalowi i wasal także mógł mieć swoich wasali, w Europejskiej wersji feudalizmu obowiązywała zasada że "wasal mojego wasala NIE JEST moim wasalem" zaś w Iqta (Feudalizm muzułmański) utrzymywał że "wasal mojego wasala JEST TAKŻE MOIM wasalem". Od tyle, nie wiem jak działało to w Japonii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 18 czerwca 2019 o 14:18

K killerxcartoon
+2 / 4

@Hostis_Humani_Generis Masz częściowo rację. W Anglii akurat płacili było to Dunegeld ale masz też rację. W Polsce bezpośrednie podatki szlachta płaciła za prawa monopolowe , np wydobywcze lub handlowe Ziemiaństwo bezpośrednio nie płaciło ale byli zobowiązani do dostaw zaopatrzenia dla króla, armii lub dla miast gdzie były królewskie spichlerze, był też pośrednikami w ściąganiu podatków od chłopów w tym tych w naturze. Chłopi nie mogli przecież opuszczać swoje Latyfundii do jakiej byli przypisani.
Z tym Wasal mojego wasale nie jest moim wasalem to bym polemizował. A wojny między książętami trwały ciągle wbrew czy za zgodą seniorów i papiestwa. Na ogół interwencje się pojawiały jak sie to rozkręcało na większą skalę niż łupieni wsi i palenie pól.
Co do twojego problemu jest on bardziej złożony problem Burgundii, Francji i Normandii i dotyczy przyczyn i okresu wojny stuletniej. Król Anglii miał ziemię we Francji .Ale nie na prawach własności ale na prawach wasalnych do której rościli sobie prawa inni książęta i królowie. W związku z tym król Francji mógł żądać i żądał hołdów lennych jak i stawiennictwa i posługi taka jak każdy inny rycerz czy szlachcic. To powodowało konflikt o powagę korony jak i roszczenia o władze Francuskiego króla nad całą Anglią. Jak kiedyś odmówił został proskrybowany (pozbawiony majątku) co wywołało wojnę

W Japonii działało to dokładnie tak samo. Tylko nazewnictwo było lokalne nie wywodzące się z łaciny na te same mechanizmy. I tak samo było ze zwierzchnością wasalną jedni uważali ze wasal wasala jest moim wasalem a inni nie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 18 czerwca 2019 o 16:11

A andrzej0279
+1 / 3

Co na to Pani Szydło?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H konto usunięte
-1 / 3

Państwo tudzież naród potrafi tylko brać nie dając nic w zamian.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
0 / 0

Śmiali się pewnie z niego znajomi a dzisiaj by dostał dożywocie za głupotę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar SeDay
0 / 0

A ojczyzna sprzedała żydom i innej zarazie za bezcen

Odpowiedz Komentuj obrazkiem