Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
0:25

Spęczanie na gorąco metalu za pomocą prasy hydraulicznej

www.demotywatory.pl
+
396 404
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar kondon
+8 / 18

Żadna kompresja tu nie występuje - objętość się nie zmienia.
Tutaj mamy kucie.
Czego oczekiwać od durnej kopiarki... Pewnie jeszcze ta bzdura wyląduje na głównej, ale kto by się przejmował.

Edit: Ktoś poprawił podpis demota, jestem pozytywnie zaskoczony :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 8 października 2019 o 3:31

K killerxcartoon
-3 / 3

@kondon Objętość się zmniejsza.. następuje przemiana (w żeliwie lub stali) węglowa pod wpływem zmian ciśnienia (i temperatury wg krzywej Boila ) gdzie sferoidalne kryształy węgla są rozbijane , wypalane i powtórnie krystalizują w grafit zajmujący w strukturach krystalicznych mniej miejsca niż formy sferoidalne węgla, Systematyzuje się też struktura krystaliczna żelaza

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kondon
+3 / 3

@killerxcartoon Czy to jest celem tego procesu - nie, czy to jest znacząca zmiana - nie. Objętość może się zmienić gdzieś tam po przecinku i w żadnym wypadku nie ma istotnego znaczenia dla tego procesu.
W żadnym wypadku nie możesz przy tym procesie mówić o kompresji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K killerxcartoon
+1 / 3

@kondon Kucie jest kompresją metodą uderzeniową , W dawnych czasach gdy nie znano walcarek ani pras hydraulicznych używano do tego młotów i kafarów.
I celem tego procesu jest to o czym piszę i znacząco zmienia objętość. Celem procesu jest wypalenie i wyciśniecie węgla z odlewu jaki na ogół posiada sporo węgla (od 3 do 6 procent) i przemiana Cementytu lub ledeburytu lub ich mieszanki z perlitem w perlit albo ferryt lub ich mieszanki przez zmniejszenie ilości węgla do poziomu od 2 do 0,5 procent.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mezon
+3 / 3

@killerxcartoon Większych bajek już dawno nie czytałem. Proponuję zapoznać się z inżynierią materiałową.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kondon
+1 / 1

@killerxcartoon Jaką kompresją? Jakie znaczące zmiany objętości? Jakie wypalanie i wyciskanie węgla podczas kucia? Źródło tych rewelacji?
Skąd wiesz, że powyższy materiał w ogóle zawiera węgiel? Skąd wiesz, że to w ogóle jest stal?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K killerxcartoon
0 / 0

@kondon Fakt .. racja..faktycznie Założyłem że to żeliwo ,staliwo lub stal . Może być jakiś inny metal choć wątpię. Na pewno nie jest to aluminium a brązytów i miedzi tak się nie obrabia , Tytan by tak nie skrzył... Więc przypuszczam nadal że się nie pomyliłem.
Obecnie używa się innych metod odwęglających, ale w dawnych czasach nie było nic innego poza przekuwaniem i wyżarzaniem. Nacisk powoduje zwiększenie temperatury (dość podobnie jak dla gazów w prawie Boila) Kowal nie uczył cie że można uderzając w zimny pręt stalowy doprowadzić go do żarzenia i odpalić nim papierosa?
Jak zauważasz po pierwszym naciśncięciu odpada zewnętrzna skórka tlenków , ale przy drugim naciśnięciu widzisz skrzenie. To jest właśnie istota procesu przemiany , niszczone są struktury krystaliczne i wymuszana jest rekrystalizacja jaka wiąże ponowie materiał. Nie wiążący się ponownie węgiel w otoczeniu tlenowym tworzy dwutlenek węgla.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 8 października 2019 o 10:41

avatar kondon
0 / 0

@killerxcartoon No spoko, tylko jak historyczne metody mają się do obecnych? Naprawdę uważasz, że ktoś poprzez obróbkę plastyczną chce usuwać nadmiary węgla? Naprawdę myślisz, że objętość tu się zmienia?
W tej temperaturze pewnie jest to stal, chodziło mi o Twoje założenia metoda - cel. Dla innych metali nie będzie miało to żadnego sensu.
Temperatura od uderzania zwiększa się poprzez tarcie, nie zmianę ciśnienia jak w gazach.
Rekrystalizacja zachodzi na poziomie ziarn, nie atomów. Do tego nie w tym procesie... Tutaj jest niszczona struktura krystaliczna.
Skąd masz takie dziwne informacje?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K killerxcartoon
0 / 0

@kondon Napisałem ze duże zmiany objętościowe .. przesadziłem są nie są aż tak gigantyczne ale są .
Zwłaszcza że stal i staliwo nagrzane zwiększa objętość. zobacz współczynniki rozszerzalności liniowej i objętościowej. Z tego powodu ciężko dostrzec niewielką zmianę objętościową wynikająca ze zmian krystalicznych i z faktu ubywania węgla podczas kucia. (da się to dostrzec dopiero na większych bryłach takie jak te)
Krystalizacja zawsze zachodzi na poziomie atomów. Niemniej początkiem krystalizacji może być zanieczyszczenie innym pierwiastkiem (katalizator) lub istniejący już kryształ , Zgadza się w tym procesie głównie chodzi przede wszystkim o zniszczenie i zmienienie struktur krystalicznych. Ale podczas jego trwania też wytraca się węgiel (jaki w środowisku tlenowym tworzy CO2) , przekuwanie w środowisku beztlenowym nie powoduje pozbycia się węgla ze struktury a jedynie zmianę jego struktur krystalicznych lub zerwania struktur z żelazem.
Niemniej gęstość to masa czyli ilość atomów w danej objętości. A ta zależy od struktur krystalicznych. Po to ciśnieniowo (kowalnie) zbija się je by się zagęściły i stworzyły bardziej zwarte, twardsze i wytrzymalsze struktury krystaliczne.
np grafit ma 2,23 g ma cm3 a diament 3,52g na cm3 Choć to ten sam pierwiastek tyle ze inaczej ułożony .. w stanie luźnym nie skrystalizowanym węgiel ma jeszcze większą objętość.

Akurat pech ze żelazem polega na tym że do wytopu potrzeba temperatury, a ta otrzymuje się spalając węgiel razam z rudą żelaza, Węgiel łączy się z tlenkami Żelaza , Po rozpuszczeniu żelaza (przejścia w stan płynny) węgiel tworzy też z żelazem cementyt 12 atomów żelaza i 4 atomy węgla, oraz coś takiego zawiera tez sporo luźnego węgla. By się pozbyć węgla dodaje się wapnia jakie łączy się z węglem tworząc węglan wapnia (CaCO3). Dopiero w połowie XIX wieku opanowano możliwość lania już staliwa z małą ilością węgla wcześniej było możliwe tylko otrzymywanie żeliwa.(najpierw białego , potem szarego) A wiec by otrzymać stal trzeba było wyżarzać i wykuwać.

I mylisz się inne metale podobnie się przekuwa. Ale z uwagi na to że mają inną strukturę pierwiastkową (w innych nie ma węgla) wiec uwalnianie pierwiastków raczej nie zachodzi.
np aluminium przekuwa się tak samo tyle że na zimno zagęszcza sto strukturę wewnętrzną aluminium i tu ta różnica objętości jest znacząca i widoczna bo wynosi z tego co pamiętam nawet 10-20 procent .
Podobnie tytan się zagęszcza ale na gorąco tu ubytki objętości są mniejsze

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kondon
0 / 0

@killerxcartoon Dyskusja nie ma sensu. Źródło tych rewelacji poproszę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kondon
0 / 0

@killerxcartoon No super.
"Konwertorowanie – technologia usuwania niepożądanych domieszek z CIEKŁEGO metalu"
Nie wiem jaki związek mają piece do surówki z kuciem. W podanych linkach nie ma też nic o Twoich rewelacjach.

"przesadziłem są nie są aż tak gigantyczne ale są"
Są pomijalne.

"nagrzane zwiększa objętość"
A ochłodzone zmniejsza. Wracamy do punktu wyjścia.

"da się to dostrzec dopiero na większych bryłach takie jak te"
Jeśli jest to proporcjonalne to nie ma znaczenia wielkość. Natomiast jest odwrotnie.
Zmiana ilości węgla może zachodzić jedynie w warstwie wierzchniej materiału. Pole powierzchni dużej bryły jest relatywnie małe w stosunku do jej objętości, natomiast mała bryła ma relatywnie dużą powierzchnię. Stąd w przypadku małych przedmiotów i długiej obróbki mogło mieć to kiedyś sens, natomiast w powyższym przykładzie jest całkowicie pomijalne.

Krystalizacja (która tu nie zachodzi) to nie to samo co rekrystalizacja, zdecyduj się o czym mówisz.

Zmian fazowych głównie dokonuje się przez obróbkę cieplną, nie plastyczną.

Jaki związek z kuciem ma wytop żelaza?

Zagęszcza się odlewy - w celu usunięcia porowatości, co nie ma związku z Twoimi rewelacjami.


Pomieszałeś wszystko ze wszystkim...
Jeśli uważasz, że się mylę - proszę o konkretne źródło, w którym Twoje informacje są bezpośrednio powiązane ze współczesnym procesem kucia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K killerxcartoon
0 / 0

@kondon
Chyba powinienem ci przepisać całą książkę o metalurgii i jej historii.
Pierwsze piece do olewania ciągłego były już w XV wieku .. niestety nie funkcjonowały dość sprawnie ani czas pracy nie był zbyt długi ani nie można było odlewać zbyt wiele na raz.
W Końcu XVI i początku XVII wieku zmechanizowano procesy wykuwania przez hamernie napędzane kołem wodnym oraz pierwsze walcarki w XVIII zaczęto wykorzystywać węgiel kamienny zamiast węgla drzewnego a potem koks. W XIX zaczęto używać gorącego nadmuchu zamiast zimnego co zwiększyło temperaturę i efektywność.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_piec
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBeliwiak
w procesie tych piecach produkuje się surówkę jaka jest zanieczyszczona bo przetwarza się ją razem z węglem i innymi jak i sama ruda jest zanieczyszczona
do jej czyszczenia używa się procesów konwertowych (lub od razu pieca konwretowego o jakim nie mogę znaleźć artykułu na wiki)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Konwertorowanie
niemniej Jak widzisz piec produkuje Surówkę jaka jest zawęglona i zawiera zwykle 3,5 do 4,5 procent węgla starsze procesy z zimnym nadmuchem i opalane węglem drzewnym produkowały stopy z jeszcze większa ilością węgla do około 5-6 procent a dawnych dymarkach było jeszcze bardziej zanieczyszczone węglem
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sur%C3%B3wka_hutnicza
gdy zawartość węgla jest większa niż 2 procent mamy do czynienia z żeliwem
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBeliwo
Ilość węgla wpływa na strukturę i może być to związek chemiczny żelaza z węglem czyli cementyt zwany też węglanem i masz żeliwo białe jak i mieszanka z węglem w postaci grafitu i grafenu , fulerenów i diamentów czyli żeliwo szare, lub ich mieszanin czuli żeliwo połowiczne
jak zobaczysz wykres żelazo węglanowy to widać granice gdzie jest stal a gdzie żeliwo
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a6/Wykres_Fe_-_C.svg
Jak zauważyłeś pierwszy piec Martenowski mogący odlewać staliwo (niej niż 2 procent) powstał w XIX wieku
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piec_martenowski , powiedzmy ze kila wcześniejszych konstrukcji też mogło dawać staliwo ale były one z początku XIX wieku

A wiec jak można zamienić żeliwo w stal bo przecież stal istniała już wcześniej niż w XIX wieku
Obecnie w wyniku rozwoju chemii metalurgi i fizyki są jeszcze inne metody odwęglania.
Niemniej wcześniej istniały tylko kompresja lub wyżarzanie. A wiec można je zgniatać prasą , można je walcować , można je uderzać kafarem lub młotem. W wyniku tego procesu pozbywamy się węgla z mieszaniny (żeliwo białe nie jest kowalne trzeba je zmodyfikować do żeliwa szarego przez grafityzację) czyli tracimy 2-3 procent węgla w mieszaninie wpływa to na wagę gęstość, objętość, rozszerzalność cieplną , i strukturę krystaliczną .

Więc wiem co mówię

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kondon
0 / 0

@killerxcartoon Jaki ma to związek z powyższym kuciem? Co ma do tego żeliwo? Dlaczego zakładasz, że ktoś tu cokolwiek chce odwęglać? W jaki sposób niby ma to odwęglanie się odbywać w takim dużym elemencie? Gdzie tu jakaś zmiana objętości?
Piszesz nie na temat.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K killerxcartoon
0 / 0

@kondon Każdy proces przekuwania na gorąco pozbawia żeliwo czy staliwo węgla. czy tego chcesz czy nie .. jak widziałeś skrzy.. To miedzy innymi wtedy pozbywasz się węgla. Zrozum to wreszcie...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kondon
0 / 0

@killerxcartoon Zrozum to wreszcie, że przy takim dużym elemencie jest to całkowicie pomijalne i żadne zmiany objętości tutaj nie występują.
Zmiany te mogą zachodzić jedynie w warstwie wierzchniej, która może być rzędu z pół milimetra. Jak utrata 0,5% masy na głębokości do pół milimetra ma się do całości? Przecież to jakiś nieistotny ułamek procenta...

Kształtowanie plastyczne jest procesem prowadzonym dla osiągnięcia założonego kształtu i wymiarów pasma, zachodzącym pod wpływem przyłożenia zewnętrznych sił odkształcających, wywołujących w metalu określone naprężenia, powodujące przejście metalu w stan plastyczny, jednakże BEZ ZMIANY JEGO GĘSTOŚCI i naruszenia spójności.
http://zasoby.open.agh.edu.pl/~10smgzyl/index67be.html?name=wstep-metody-nadawania-ksztaltu

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mafouta
+13 / 13

Komprymowanie, jako słowo. Sam proces na filmie to spęczanie na gorąco - rodzaj obróbki plastycznej metali.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem