Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar ZONTAR
+4 / 4

Pora na lekcję wiedzy. Kolory mogą mieć syntezę addytywną i subtraktywną. Synteza addytywna polega na dodawaniu kolorów. Brak koloru to czerń, wszystkie kolory to biel. Tak działa światło. Synteza subtraktywna działa na odwrót, kolory działają na zasadzie filtru. Bez nich kolor jest biały, a każdy kolejny kolor odfiltrowuje wybraną częstotliwość. Po odfiltrowaniu wszystkich zostaje czerń. Tak działa nakładanie tuszu na białą kartkę. I teraz robi się ciekawie.
https://i.imgur.com/BgwIg6Z.jpg
Jak łatwo zauważyć, obie przestrzenie mają dokładnie te same kolory. Trzy podstawowe i trzy będące połączeniem dwóch sąsiednich. W przestrzeni addytywnej mamy standardowe kolory - czerwony, zielony i niebieski. Jak więc wygląda mieszanie?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 3 razy. Ostatnia modyfikacja: 19 kwietnia 2020 o 9:37

avatar ZONTAR
+4 / 4

czerwony + zielo_ny = żółty
czerwony + niebieski = magenta (fuksja/fioletowy)
niebieski + zielo_ny = cyan (turkusowy/niebieskozielony)
czerwony + zielony + niebieski = biały
No a jak działa subtraktywna paleta batw? W tej palecie zaczynamy od wszystkich kolorów i odejmujemy. Zacznijmy sobie od kolorów RGB.
biały - niebieski = czerwony + zielo_ny = żółty
biały - czerwo_ny = niebieski + zielo_ny = cyan
biały - zielo_ny = czerwony + niebieski = magenta
I dla zestawu kolory subtraktywne w CMY.
biały - cyan = czerwony
biały - magenta = zielony
biały - żółty = niebieski.
Jeśli za tym nadążacie, kolor żółty to w rzeczywistości biel pozbawiona niebieskiego. Cyan to biel pozbawiona czerwonego. A co uzyskamy pozbawiając biel zarówno czerwonego jak i niebieskiego? Tak, to jest zielony.

Powszechny błąd w rozumieniu tego zjawiska wynika z dwóch faktów. Częściej od dziecka mamy do czynienia z systemem subtraktywnym. Obejmuje on druk czy farby. Do tego często uczymy się podstawowych kolorów malując i rysując. Nauczyciele plastyki zwykle nie skupiają się na uczeniu od podstaw i prezentowaniu podstawowych barw. Macie kredki w 500 kolorach i narysujcie mi kurę. Przez to ludzie mają tendencję do mylenia kolorów, a to prowadzi do powszechnych nieporozumień.
W skali addytywnej kolory się rosjaśniają, a więc mieszając dwa kolory otrzymujemy kolor jaśniejszy. W skali subtraktywnej zaczynamy od pełnego naświetlenia i je odejmujemy, a więc mieszanka dwóch kolorów jest ciemniejsza od nich. To znaczy, że aby otrzymać żywą zieleń w praktyce musimy zmieszać bardzo jasne kolory. Jak łatwo się domyślić najjaśniejsze kolory najmniej odejmują, a więc jest to żółty, cyan i magenta. To połączenie farby żółtej i turkusowej daje nam zieleń. Łącząc farbę żółtą i niebieską w rzeczywistości mieszamy wszystkie trzy kolory, a więc efekt będzie pozbawiony barwy.

Spójrzmy sobie na takie koło kolorów. Tutaj dla przestrzeni addytywnej, a więc środek jest biały. W subtraktywnej środek byłby czarny. Pomińmy jednak jasność i skupmy się na barwie.
https://i.imgur.com/JizB0ON.jpg
Mieszając nasycony, niebieski kolor i jaskrawy żółty, środek linii znajdzie się po środku koła, co daje nam czerń/szarość/biel zależnie od przestrzeni barw. Zazwyczaj to jakaś szarość. Tak samo z każdym kolorem, który jest dokładnie na przeciwko. Wystarczy jednak zbliżyć te kolory do siebie w którąkolwiek stronę aby wynikowy kolor miał jakąś barwę. Kiedy nasz żółty kolor będzie wchodził w pomarańcz lub niebieski w fiolet, to otrzymamy kolor czerwony, a raczej szaro-bordowy. Jak żółty będzie delikatnie wpadał w seledynowy lub niebieski będzie jasny, bliżej turkusowego, to wynikiem będzie szaro-zielony. W obu przypadkach po rozjaśnieniu koloru chociażby rozwadniając farbę czy zwyczajnie rozprowadzając ją na płótnie otrzymamy niezbyt żywy odcień tego koloru.
Mówiąc więc w skrócie, to żółty i cyan dają nam zielony, a żółty i ciemny błękit da nam ciemną, niezbyt nasyconą zieleń. Czysty niebieski i żółty dadzą nam kolor bez nasycenia którejkolwiek z barw.

No a demoty jak zawsze skopane. Jakimś cudem urywa komentarz na frazie "

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 11 razy. Ostatnia modyfikacja: 19 kwietnia 2020 o 9:42

avatar Drau
+3 / 3

@ZONTAR :O Jestem na to za głupia. Pięknie wytłumaczone, a do mnie tak wolno dociera, że masakra. Ale teraz ma sens, że jak łączyłam niektóre kolory to wychodziła jakaś taka breja bez polotu ;p

Odpowiedz Komentuj obrazkiem