Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
429 439
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
R rdaneel
-1 / 1

@FCKGWRHQQ2YXRKT8TG6W2B7Q8 23 sierpnia podpisano pakt Ribbentrop-Stalin którego bezpośrednim efektem był 1-wszy września. Tymczasem stado przyciętych inaczej wyciąga zielone ludziki czy inne równie egzotyczne przypadki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Trepan
+2 / 2

@ChaserJohnDoe Rumunia została zaatakowana i częściowo zajęta przez ZSRS. Oprócz tego więc, że formalnie mieliśmy dość dobre układy, to nic nie jednoczy tak jak wspólny wróg/okupant.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar AVictor
+4 / 10

Ogólnie narodowościowe teraz jest pasee... czeka nas w tym stuleciu problemy lewacko-migracyjno ekonomiczne i ślepe popieranie Niemiec jako przewodnika Unii... Przypominam to kraj któremu zawdzięczamy już dwie wojny światowe i miejmy nadzieje że nie wywołają trzeciej...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
-1 / 3

@AVictor i to jest właśnie kolejny dowód, że nie umiemy dobierać sojuszników. Tylko albo kłócimy się dosłownie z każdym, albo komuś ślepo ufamy. Jak nie Niemcom, to USA. Polscy politycy nie wyciągnęli wniosków, bo nadal chyba nie zdają sobie sprawy, że w polityce nie ma czegoś takiego jak bezinteresowna przyjaźń.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar AVictor
+3 / 3

@Cammax I właśnie w tym jest problem... Zamiast szukać i budować dobre relacje z mniejszymi państwami mające te same problemy i mogące być "partnerem" a nie "sługą", jak w przypadku dotychczasowych sojuszy, Bo dla USA i Rosji, Polska jest tylko małym pionkiem w ich grze... natomiast dla Niemiec jesteśmy konkurencją i im bardziej mam się powodzi to im gorzej, dlatego sprzedajemy im tanie półprodukty i odkupujemy drogie gotowe produkty. Francja i Anglia no cóż podczas II wojny światowej na początku nie zrobiły nic a później sprzedali Rosji...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Maras78
0 / 0

Anglia i Francja to nas wciągneli do wojny, choć dużą rolę odegrało nasze położenie geograficzne. O ładzie powojennym zdecydował Stalin i zmanipulowany przez niego Roosevelt. I nie Rosja tylko Związek Radziecki. :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Trepan
0 / 0

@Maras78 linia Curzona, nie była to inicjatywa ani ZSRR, ani USA...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
+1 / 3

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Maras78
+1 / 1

@rdaneel
Ribbentrop-Mołotow

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rdaneel
-1 / 1

@Maras78 a'propos Ribbentropa, proces w Norymberdze: "crimes against peace, deliberately planning a war of aggression, war crimes, and crimes against humanity" no i teraz zastanówmy się dlaczego razem z nim nie powieszono Stalina....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Trepan
0 / 0

@rdaneel może dlatego, że wygrał tę wojnę i dysponował armią zdolną podbić Europę. 9 maja 1945, III Rzesza kapituluje, wojna w Europie dogasa, opór stawiają jeszcze pojedyncze punkty jak Festung Breslau. Zachodnia Europa zrujnowana, pozbawiona możliwości produkcyjnych, wykrwawiona z możliwości formowania armii. Jedynie Wielka Brytania nie została tak mocno zrujnowana, chociaż też była bombardowana wielokrotnie. USA wciąż uwikłane w walki na Pacyfiku, dysponujące może 20-toma tysiącami więcej Shermanów niż Sowieci T-34, które były od nich o wiele lepsze i groźniejsze, a w skali dziesiątek tysięcy nie dawało to przewagi liczebnej. Gdyby więc hipotetycznie alianci zachodni zechcieli wojny ze Stalinem, po pierwszym większym starciu czerwony marsz ruszyłby na Paryż. Mało tego, spodziewałbym się wyprowadzenia uderzenia w kierunku Alaski i rozpoczęcia działań na terenie Ameryki. Szybko straciliby potencjał przemysłowy, zwłaszcza gdyby musieli jeszcze samotnie walczyć przeciw Cesarstwu Japońskiemu, które wciąż wiązało znaczną część ich flot, wciąż zadając im dotkliwe straty. Prawdopodobnie zachodni alianci by wygrali ostatecznie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że projekt Manhattan wkrótce miał przynieść zakończenie wojny, lecz straty byłyby ogromne. Bali się konfliktu jak ognia. Między innymi dlatego lądowali we Włoszech, a nie na Bałkanach, żeby nie drażnić Stalina. Dlatego też oddali mu Polskę, republiki na wschód od Buga i kraje bałtyckie. Jak więc mieli go osądzić?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rdaneel
0 / 0

@Trepan
"może dlatego, że wygrał tę wojnę" to jest niestety główny element układanki. Ale warto pamiętać DLACZEGO nie osądzono Stalina czy Mołotowa.

"dysponował armią zdolną podbić Europę" eee tam...

"USA wciąż uwikłane w walki na Pacyfiku" raczej dożynki. Pamiętać musisz że ilość wojska w tamtym regionie nie była duża

"spodziewałbym się wyprowadzenia uderzenia w kierunku Alaski " Logistyka.

"Shermanów niż Sowieci T-34, które były od nich o wiele lepsze i groźniejsze" mit. T-34 był gorszy niż Sherman. Leżał ze względy na technologię i niski poziom techniczny: brak radiostacji, dobrego sprzętu optycznego, stabilizacji. Mało. Mokre magazyny amunicyjne. Oooo, Shermany się paliły i wybuchały. No nie, Sherman miał największy indeks przeżywalności załogi. Są to elementy których "nie widać" a które przyczyniają się wybitnie do efektywności sprzętu na polu walki. Oczywiście, na IS-2 amerykanie nie mieli odpowiedzi ale mieli potężne lotnictwo. Czyli coś co ZSRR miało wybitnie upośledzone.

"Bali się konfliktu jak ognia. " No nie. Konfliktu bał się ten paralityk Roosvelt. W któego otoczeniu była cała zgraja sowieckich szpiegów. Efektem czego była totalna kapitulacja USA w Jałcie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem