Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
S Skar2k19
+4 / 4

u nas by zrobili z nich alkohol :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mrooki
+3 / 3

To niewiarygodne, ile pomarańczy się zmarnowało od zarania dziejów po prostu spadając na ziemię! Cóż za okropna natura!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Bihar
+1 / 1

Tymczasem nasze biogazownie sprowadzają rośliny energetyczne z Australii, RPA czy Argentyny (przy efektywności ekologicznej mającej promień ok 50km od biogazowni), a nasze uprawy brzozy energetycznej jadą do Niemiec xd

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Painkiler1
+1 / 1

@Bihar Bo nasze, jak i niemieckie biogazownie muszą mieć surowiec energetyczny przynajmniej w 40% skrobiowy i min. 7% cukry proste, co niestety przy braku podaży tego typu produktów powoduje śmieszne zawirowania ;). No ale technologia i utrzymanie o połowę tańsze niż to gdzie można jechać na samej celulozie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Bihar
+1 / 1

@Painkiler1 mogę wiedzieć skąd info? Dwa lata temu dość mocno się interesowałem tematem (było mi potrzebne na studia) i nie przypominam sobie o takich regulacjach.

Raczej cena gra tu główną rolę i dlatego bardziej się opłaca przywlekać brzozę energetyczną z głębokiej Syberii, a tą co rośnie pod nosem wysyłać na zachód.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Painkiler1
+1 / 1

@Bihar Na studiach przez kilka lat zajmowałem się tematem produkcji biogazu, a w szczególności inhibitorów procesu. Do przerobu samej masy celulozowej(słoma, drewno energetyczne) potrzeba odpowiedniej obróbki wstępnej oraz innego typu kultur mikrobiologicznych. Obecna technologia którą się stosuje w Polsce to w 90% "spuścizna" z Niemiec, a Niemcy poszli na wygodę i jadą głównie na kukurydzy, tego też specjalnej obróbki nie potrzebują bo głównym źródłem pożywienia jest skrobia, a celuloza jest "dopychaczem". Spory potencjał mają biogazownie przyskładowiskowe i przy oczyszczalniach ścieków, ale te zwykle nie są zainteresowane przejściem na wykorzystanie biomasy celulozowej - wszak mają swój dedykowany "przydział"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 10 czerwca 2021 o 19:11

B Bihar
+2 / 2

@Painkiler1 dzięki i pozdrawiam :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem