Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
180 194
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
J J_R
+4 / 4

Oba są tak samo CO2 free, tylko jak nie liczysz CO2 wytwarzanego do produkcji, serwisowania i utylizacji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mudia
+1 / 1

@J_R Ale wszystko musisz wyprodukować/wybudować. Taka elektrownia węglowa/atomowa to daaaardzo dużo cementu (głównie są to budynki murowane/betonowane), którego produkcja też tworzy CO2.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J J_R
+2 / 2

@mudia Taki wiatrak ma gigantyczną podstawę z żelbetu (żeby się nie przewrócił pod naporem wiatru). Nie mam pojęcia jak wyglądają bilanse CO2 dla poszczególnych typów elektrowni, ale żadna nie jest CO2 free. Co najwyżej wytwarza energię bez emisji CO2.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mudia
+1 / 1

@J_R Zgadza się. Chciałem tylko pokazać, że problem CO2 do produkcji, serwisowania i utylizacji dotyczy wszystkich rodzajów elektrowni, nie tylko tych free.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 14 czerwca 2021 o 8:45

M mudia
+2 / 2

Tak jest z wieloma regulacjami - znajdzie się sposób na ich obejście. EU daje dopłaty rolnikom, ALE to nie wszystko - są dodatkowe dopłaty za rodzaj uprawy, tak aby stymulować pewne uprawy (np te, których jest za mało w UE). Jakieś 10 lat temu była sprawa, że bogaci i obrotni wykupywali ziemię rolniczą a następnie sadzili to co najzyskowniejsze - np był rok gdy opłacalna była uprawa orzechów włoskich. Co obrotni sadzili więc na swoich kilkudziesięciu/kilkuset hektarach sadzonki orzechów włoskich i zgarniali za to dopłaty pomimo, że te sadzonki nie przynosiły jeszcze owoców - wiadomo że drzewo musi rosnąć wiele lat. Po roku, jak coś innego stawało się bardziej opłacalne, to zaorali wszystko i posadzili coś innego - żadnego orzecha oczywiście z tego nie było.
Tak bywa, gdy regulacje mają dziury (nie mnie oceniać czy celowe).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem