Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
411 422
-

Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
K kamil1024
+1 / 5

Sporo ludzi w internecie zdaję się uważać, że podniesienie stop procentowych samo w sobie obniży inflację. Ktoś mi może wyjaśnić, na jakiej zasadzie to by miało tak działać?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar solarize
+11 / 11

@kamil1024
Przykład: Droższy kredyt, mniej kredytów zaciąganych i na niższe kwoty, mniej pieniądza wykreowanego przez banki, mniej pieniędzy w obiegu, niższa inflacja.
Inny przykład: Wysoko oprocentowane lokaty w banku, ludzie zostawiają pieniądze w banku, bo czasy niepewne, zamiast na siłę inwestować, mniej pieniędzy w obiegu, niższa inflacja.
Jeszcze inny przykład: decyzję o podniesieniu stóp słyszą maklerzy (także zagraniczni), spodziewają ię spadku inflacji, kupują złotówkę, złotówka rośnie na wartości, produkty zagraniczne kosztują w przeliczeniu na złotówki mniej, ceny ich spadają, niższa inflacja.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kamil1024
-1 / 3

@solarize Dziękuję za odpowiedź. Ostatni przykład może ma jakiś sens, ale w jaki sposób mniej pieniędzy w obiegu ma obniżać inflację?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S skromny
+1 / 3

@kamil1024 Bo ludzie mają mniej pieniędzy i trudniej im je zdobyć. Jeżeli dosłownie pieniądze leżą na ulicy, to będziesz bardziej powstrzymywał się od ich wydawania, czy mniej? A jeśli musisz przejść katusze,by zarobić każdą złotówkę, to je wydasz na cokolwiek?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Mausner
0 / 0

@kamil1024 Bo jeśli pożądanego towaru na rynku jest mało, to automatycznie rośnie jego wartość, a pieniądze zawsze były, są i będą pożądanym towarem. Jeśli pieniądza będzie mniej, to ceny będą musiały spadać, aby obieg pieniądza nie zwalniał. Istnieje jeszcze coś takiego jak "realna stopa procentowa", czyli nominalna stopa procentowa minus inflacja. Jeśli nominalna stopa procentowa w obecnej chwili oscyluje w okolicy 0, a inflacja jest na poziomie 5-6% i rośnie, to twoje pieniądze tracą na wartości dokładnie o tyle, o ile wzrasta inflacja, i zasadniczo w ten sposób jesteś zmuszany do ich wydawania (jeśli w ujęciu rocznym inflacja sięgnie prognozowane 10%, to jeśli na początku roku miałeś 10 tysi na koncie, na koniec roku te same pieniądze będą warte 9 tysi), czyli do utrzymania obiegu pieniądza. Gdyby nominalna stopa procentowa była równa inflacji lub nieznacznie niższa, to twoje pieniądze nie traciłyby na wartości i nie byłbyś zmuszony do ich wydawania, tylko spokojnie trzymałbyś je sobie na koncie. Obieg pieniądza musi być utrzymany, pytanie tylko, czy zostaniesz zmuszony do wydawania kasy rosnącą inflacją, czy zachęcony malejącymi cenami ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 3 lipca 2021 o 19:37

V VanCyklon
0 / 0

@solarize trzeba dodać, że jak złotówka rośnie to spada konkurencyjność Polskich towarów a co za tym idzie spada eksport

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar solarize
0 / 0

@VanCyklon To prawda, ten temat można jeszcze dalece rozwijać, podałem kilka przykładów, które mi przyszły na myśl.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kamil1024
0 / 0

@skromny To, co napisałeś, nie mówi nic o wpływie na inflację.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kamil1024
0 / 0

@Mausner "Jeśli pieniądza będzie mniej, to ceny będą musiały spadać, aby obieg pieniądza nie zwalniał." - A skąd pewność, że nie zwolni?

"Gdyby nominalna stopa procentowa była równa inflacji lub nieznacznie niższa, to twoje pieniądze nie traciłyby na wartości" - Rozumiem, że tylko przy założeniu, że trzymam pieniądze na jakiejś lokacie, inaczej nic mi z tej stopy procentowej, a inflacja i tak zjada moje oszczędności. A lokaty mają swoje minusy (głównie zamrożenie środków na spory czas), więc nie są super opcją. Poza tym tutaj już mówimy o naprawianiu skutków inflacji, a nie o jej zmniejszaniu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S skromny
-1 / 1

@kamil1024 No tak, kupowanie po wyższej czy niższej cenie nie wpływa na inflację, a świnie latają ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Mausner
-1 / 1

@kamil1024 "A skąd pewność, że nie zwolni" - z tego samego powodu, gdy inflacja rośnie i pieniądza jest więcej. Gdyby paliwo kosztowało 3 zł a nie 5 zł, to tankowałbyś więcej za tyle samo, czy tankowałbyś tyle samo i płacił mniej? Bez względu na odpowiedź jesteś na plus, a pieniądz dalej krąży w tej samej ilości albo większej ;)

"Rozumiem, że tylko przy założeniu, że trzymam pieniądze na jakiejś lokacie, inaczej nic mi z tej stopy procentowej, a inflacja i tak zjada moje oszczędności" - inflacja zjada twoje pieniądze bez względu na to, czy je trzymasz na koncie, czy nie, bo ceny rosną, a jeśli stan twego portfela się nie zmienia, to po prostu stać cię na mniej. Jeśli od początku roku twoje zarobki nie wzrosły, to straciły na wartości o wartość inflacji.
Realna stopa procentowa to wyznacznik, czy opłaca ci się oszczędzać, czy nie. Jeśli stać cię na coś w styczniu, to może przestać cię być na to stać w grudniu, bo cena towaru pójdzie w górę, a wartość twoich pieniędzy zmaleje. W ten sposób jesteś "zmuszony" do kupienia towaru już teraz, czyli do utrzymania obiegu pieniądza ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kamil1024
0 / 0

@skromny Kupowanie po wyższej czy niższej cenie jest EFEKTEM inflacji, więc - nie, nie wpływa na nią.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S skromny
-1 / 1

@kamil1024 Jeśli chleb kosztuje jednego dnia 2 zł, drugiego 3zł, trzeciego 5zł i Ty kupujesz po takich cenach to nie wpływa to na inflację? Zanim zarzucisz, że nie - to wyobraź sobie, że takich wyborów dokonuje więcej osób niż Ty. Tak, masz wybór - możesz iść do innego sklepu, możesz konsumować go mniej, czy możesz przerzucić się na bułki - trudność zdobycia jednostki pieniądza motywuje Cie do tego. Tak, Ty możesz być super oszczędny w czasie wysokiej inflacji, ale statystycznie jak kredyty są tanie(pieniądze leżą na ulicy) ludzie mniej oszczędnie wydają pieniadze, bo lepiej wydać dziś, bo jutro będzie drożej. A będzie drożej, bo skoro towar schodzi jak ciepłe bułeczki, to znaczy, że cena jest za niska. W sytuacji wysokich stóp procentowych ceny się utrzymują lub spadają bo chętnych jest mniej z powodu wysokiej trudności zdobycia jednostki pieniądza, a towar trza opchnąć. Dotarło?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 5 lipca 2021 o 14:41

L LUPUS1962
+6 / 6

Podwyżki stóp procentowych planujemy na moment, gdy oszczędności przestaną mieć jakąkolwiek wartość, natomiast w kredyty ubierze się większość Polaków.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S skromny
+3 / 5

@globus0024 Jak rząd płacił, by nie zwalniać, to nie zwalniali. Ceny, o których wspominasz spowodowała polityka NBP

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Alarma
+1 / 5

Stopy utrzymywane są na niskim poziomie, bo jest to środowisko do wyjścia państw i korporacji z długów oczywiście kosztem tych co mają oszczędności w gotówce. Rząd będzie mówił, że stymuluje popyt(w ogóle, nie powinno się stymulować popytu, ale to już inna kwestia) i daje możliwość wzięcia taniego kredytu, ale pod spodem chodzi o długotrwały transfer środków z portfeli/kont klasy średniej do największych korporacji i państwa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Banasik
+5 / 5

Te "czynniki przejściowe" to rządy Populistów i Socjalistów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pomylilem_Strony
+5 / 5

Nie będzie hiperinflacji, zostanie jedynie na konferencji prasowej ogłoszona "wielka inflacja narodowa". Polska będzie wielka jak inflacja!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 3 lipca 2021 o 19:17

A Agnen67
-1 / 3

@solarize więcej pieniędzy na lokatach to więcej kredytów; banki zawsze wypchną kasę, ponieważ wszystko co przekracza obowiązkową rezerwę i leży na koncie to strata banku; pieniądz ma pracować. Większe oprocentowanie lokat to napływ pieniędzy z innych państw, czyli więcej pieniędzy do wypchnięcia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar solarize
+1 / 1

@Agnen67 Nie, po pierwsze to ludzie biorą kredyty, a nie banki je komuś "wypychają", a droższy kredyt weźmie mniej osób i na mniejsze kwoty, a po drugie banki mogą zwyczajnie wprowadzić opłaty za trzymanie pieniędzy na kontach i tak się najpewniej niedługo stanie w Polsce (więc leżenie pieniędzy na koncie nie będzie już stratą dla banku).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V VanCyklon
-1 / 1

Inflacja jest wysoka na całym świecie nie tylko w Polsce, a spowodowana jest głownie wysokimi cenami ropy naftowej. No ale to trzeba mieć jakieś pojęcie o ekonomii zanim zacznie się tworzyć bezsensowne memy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar solarize
+1 / 1

@VanCyklon Cena ropy jest niemalże identyczna dziś, jak w październiku 2018. W 2018 inflacja wynosiła około 1,6%, czyli dużo mniej, niż dziś. Zatem: nie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem