Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
284 295
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Lambdrone
+1 / 1

A na koszu w polskich makach jest piktogram kubka przy papierze... Zastanawiające.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 21 kwietnia 2022 o 7:07

avatar everblue1981
0 / 0

Przecież to był laminat a nie zwykły papier.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A antyfrajer
+8 / 8

I bardzo dobrze bo wcale wcześniej nie był "papierowy" tylko był to papier powlekany od środku plastikiem, inaczej by przemókł. Taki mieszany materiał jest praktycznie nie do odzysku w przeciwieństwie do plastiku PET który bardzo łatwo zmielić, przetopić i wykorzystać ponownie.

https://www.pb.pl/papierowe-slomki-mcdonald-s-trudne-do-recyklingu-967365

Słomki niby z papieru powinni też zmienić na zrobione z PET, bo te niby papierowe też nie nadają się do recyclingu a powinno być wszystko z jednego materiału, łatwego do odzysku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 4 razy. Ostatnia modyfikacja: 21 kwietnia 2022 o 10:19

M mwa
0 / 0

@antyfrajer
A to nie jest tak że PET wytwarza się z paliw kopalnych a jego recykling polega po prostu na spaleniu?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Lambdrone
0 / 0

@antyfrajer Poza tym trudniej się pije z przemakających papierowych słomek, które ponadto nie nadają się do recyklingu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
0 / 0

@antyfrajer Rurki też są z laminatu, do tego grubszego. O ile kubek ma styczność z płynem tylko od środka, to rurka ma go z każdej strony i jeszcze musi być odpowiednio sztywna aby nią mieszać i wciągnąć półpłynnego loda. Stąd rurki są z grubego laminatu, bo już nie wolno stosować rurek PET.

@mwa Tak i nie. Recykling PET działa jak @antyfrajer napisałe, jednak PET jest łatwo zanieczyścić. Chociażby z tego powodu większość opakowań ma etykiety z PET zgrzane ze sobą, zniknęły kleje i papierowe etykietki. Nadal jednak wiele produktów ma naklejane etykiety lub są opakowane folią termokurczliwą, które zanieczyszczają plastik. Ogólnie rzecz biorąc, odseparowuje się jak najwięcej czystego PET (już po skrawaniu), a wszystko nieznane trafia do utylizacji. Będą tam skrawki innych plastików, etykiet, kleje i inne dziadostwo, które nigdy nie powinno trafić do granulatu. Naturalnie będzie tam też trochę PET, który się z czymś skleił czy został omyłkowo sklasyfikowany jako odpad. Nadal są to wysokoenergetyczne paliwa, których można użyć zamiast spalać świeżą ropę.
Dopóki będziemy korzystać z paliw kopalnych, to nie jest to żaden problem. Takie plastiki są bardzo czyste i można je śmiało wykorzystywać jako źródło energii porównywalne z gazem. Dopóki będzie zapotrzebowanie na gaz czy olej opałowy, to spalanie odpadów plastikowych nie jest większą szkodą. Inaczej po prostu byśmy spalili więcej oleju/gazu. Dopiero jak przestaniemy korzystać z paliw kopalnych jako źródła energii, to spalanie odpadowego plastiku stanie się problemem. Póki co można powiedzieć, że ropa zamiast do pieca najpierw przechodzi przez nasze ręce w postaci plastiku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mwa
0 / 0

@ZONTAR
Ok, to w tej sytuacji zupełnie nie rozumiem dlaczego zakazano słomek z PET.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
0 / 0

@mwa Zieloni nie muszą mieć powodu. Słomki PET są jednym z częstszych zanieczyszczeń rzek w Azji. Są na tyle małe, że nawet przy próbie recyklingu z odpadów zmieszanych nikt ich nie wyławia, butelki plastikowe często w Indiach, Egipcie, Filipinach i innych krajach o bardzo biednych rejonach są wybierane na wysypiskach przez biednych mieszkańców i sprzedawane do skupu. Słomki nie. Sęk w tym, że problem słomek dotyczy krajów, w których nie ma rozwiniętego recyklingu i trafiają najpierw do zmieszanych odpadów, a później do rzeki. Jeśli jakiś kraj EU tanio pozbywa się śmieci wysyłają je w takie biedne miejsca, to jest sobie winny. Jeśli nie wysyła i zbiera rurki z plastikiem, to nie ma z tym problemu. W wodach w Europie rurki nie są problemem, ogólnie zanieczyszczenie śmieciami praktycznie nie istnieje. Główne odpady trafiające do wód to zanieczyszczenia rolnicze (przede wszystkim środki ochrony roślin) i śmieci spływające z ulic kanalizacją burzową (papierki, jakieś kawałki rozbitych samochodów, szczątki ubrań, pety). Rurek nie widujesz pełno na ulicach, więc i nie trafiają masowo do wody.
Po prostu ktoś nie miał pomysłu, więc wymyślił coś zupełnie pozbawionego sensu, co zupełnie nic nie zmieni, ale będzie można się pochwalić swoją dbałością o środowisko.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Koszowy
-4 / 4

Kubek był zawsze plastykowy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A arca
0 / 0

Nie wiem w jakim McDonald's robiłeś te zakupy, ale ja wczoraj dostałem w papierowym kubku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Lambdrone
0 / 0

@arca A to nie był kubek z mieszanego materiału?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A arca
0 / 0

@Lambdrone oczywiście, że z mieszanego materiału. Papierowy kubek, został pokryty biodegradowalnym materiałem, który zabezpiecza przed przeciekaniem. Jak zostawisz na miesiąc to się zacznie rozpuszczać i będziesz miał kompost. Czyli po miesiącu, nie po setkach lat i do kompostu, a nie do toksycznych mikro plastików.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rozdupcewas
+1 / 1

I bardzo dobrze - plastik można odzyskać i wykorzystać ponownie, a co zrobisz z rozmiękłą papierową słomką?!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem