Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
645 649
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
5 5g3g
+14 / 18

Trądzik to choroba współczesnych bogatych krajów, prawie niespotykana w mało cywilizowanych społeczeństwach. Za to blizny, ślady po ropniach, przebytych zakażeniach, źle zrośniętych złamaniach itp zapewnie malarze ukrywali.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar agronomista
+2 / 6

@5g3g Pierwsze słyszę, że trądzik to choroba cywilizacyjna? Mam to już chyba od początku gimnazjum(albo i wcześniej), w ostrym stanie przez liceum, w łagodnej wersji na studiach, i do dzisiaj mi wyłażą pojedyncze krosty. Czemu niby powodem tych wyprysków jest cywilizacja?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
5 5g3g
+6 / 10

@agronomista Obejrzyj jakieś nagrania z takich mniej zamożnych, mniej cywilizowanych rejonów ziemi i poszukaj nastolatków z pryszczami. Nie znajdziesz. Jaka jest tego przyczyna - nie wiem. Producenci leków, naukowcy, lekarze próbują to rozpracować, ale brak jest jednoznacznej odpowiedzi. Przynajmniej ja jej nie znam i ci co mnie uczyli dermatologii też jej nie znali. Jest dużo teorii na ten temat. Tak samo jak przeszukuje się że starożytności zapiski o panujących wówczas chorobach to trądziku nie znajdziesz. Za to zaskakuje jak powszechnie występowały niektóre choroby obecnie należące do chorób niezwykle rzadkich. A nie ma jednoznacznej przyczyny dla której miałyby zaniknąć.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Mandy25
+1 / 5

@5g3g Ale już wśród słowian we wczesnym średniowieczu główne problemy zdrowotne to właśnie choroby skórne, jakieś parchy, liszaje itp. Poza tym byli opisywani jako zdrowi, lubiący niskie temperatury.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar agronomista
0 / 0

@5g3g Ciekawe, b z tymi krajami zacofanymi zdaje się być prawdą. Chociaż co do historii to na angielskiej wiki(tak wiem, słabe źródło, ale skąd wziąć mi teraz zapiski historyczne) podają, że Aecjusz z Amidy(nie Achacy) opisał to w VI w. i, że w XVI wieku francuski lekarz i botanik François Boissier de Sauvages de Lacroix też opisał taką chorobę. Zaś już w VIII w. opisy są już dosyć powszechne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Agitana
-1 / 1

@5g3g Duzo wiecej bialka w diecie?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P pawel1481
+4 / 4

@5g3g
Mi bardzo tłuszcze nasycone szkodzą na cerę, w tym tłuszcz palmowy i oczywiście cukier. Po jednym batoniku potrafi mnie wysypać (większość współczesnych słodyczy, to mieszanki cukru i tłuszczu palmowego, w chipsach wycofali się ze stosowania tego gówna, natomiast ciastka, batoniki i nutelle prawie wszystkie zawierają tą mieszankę).
Poza tym, mycie twarzy nie koniecznie wpływa pozytywnie na skórę twarzy i głowy, szczególnie, gdy myjemy jakimiś chemicznymi specyfikami, które ktoś opisał, że niby są do tego, ale nie koniecznie sie nadają. Myć się trzeba, ale przesadne mycie też nie jest dobre.
Trzecim powodem jest brak witamin i słońca, u mnie trądzik bardziej występuje w okresach wiosennych. Na lato potrafi całkiem zaniknąć, chyba, że sie nawpierniczam słodyczy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E Elathir
0 / 0

@agronomista winny jest głównie cukier. Są tez inne przyczyny opisywane przez pawel1481 ale z eksperymentów wynika, że nadmiar cukru w diecie, a wszyscy go mamy w Europie. jest głównym powodem problemów skórnych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar samodzielny68
+11 / 13

W Średniowieczu myto się dość chętnie. Że kąpiele zagrażają zdrowiu duszy i ciała to późniejszy wynalazek. I jesteś pewien, że obraz którym się posłużyłeś jest średniowieczny?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J Jacek83218
+4 / 4

@samodzielny68
Jest jedna prawda w tym democie. Owszem ludzie w średniowieczu się myli i owszem to nie średniowieczny obraz, ale zawsze malarz jak miał zapłacone starał się przedstawić daną osobę w ładniejszej wersji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E Elathir
0 / 0

@samodzielny68 dokładnie, paradoksalnie strach przed myciem się to wynalazek oświecenia, gdzie uznano, że mycie się przenosi choroby. Pozamykano wtedy tez miejskie łaźnie bardzo popularne w średniowieczu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K KudlatyRyj
-2 / 6

Dlatego, że powoetrze i jedzenie było zdrowsze. Chemia w pozywieniu i w powietrzu wpływa na stan skóry zwłaszcza gdy jest ona osłabiona przez wystrzał hormonów w okresie dojrzewania

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q qw888888
+2 / 8

Kolejny mit. W średniowieczu ludzie myli się dość często, niemycie się jest wymysłem czasów późniejszych, dopiero w XIX / XX wieku ludzie zaczęli się znowu powszechnie myć

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C cichooddycham
-1 / 1

to NIE jest średniowieczny obraz.Gówno wiesz o średniowieczu-to religia wbiła we łby ludziom ,że mycie się nie jest ok.Jest dużo mitów o średniowieczu .Powielasz jeden z nich.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem