Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+18
Ten demotywator może zawierać treści nieodpowienie dla niepełnoletnich.
+
434 459
-

Zobacz także:


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar butterfly2000
+19 / 89

Może niech oni oburzają się u siebie na Ukrainie. Tutaj póki co, jest Polska.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S SatukNimda
+21 / 57

@butterfly2000
Ale stań dzisiaj w obronie dzisiejszych Polaków (ponoszących ekonomiczne koszty goszczenia Ukraińców), albo wspominij pomordowanych na Wołyniu, nawet nie wspominając o ruskich, to nagle wypełzaja spod kamieni podejrzane osobniki, nazywające Cię ruskim propagandystą. To już jest proukraińskie szaleństwo, absurd. Absurd sterowany....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
+3 / 41

@SatukNimda powiedz mi zatem co obecna sytaucja ma wspolnego ze zbrodniami sprzed 80lat? Czy Polacy maja sie Czechom kajac za Zaolzie?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S SatukNimda
+11 / 33

@Xar
Powiedz mi co twój komentarz ma wspólnego z moim? Raczej nic, więc mniemam, że zgadzasz się w całej rozciagłości. Obecna sytuacja jest tak, że obchodzimy rocznicę rzezi wołyńskiej. Nie widzę tu haseł "Ukraińce na pal", "ukraińskie dzieci nabijać na drut" itd. (zgodnie z tym co oni robili na Wołyniu). Jest hasło "Pamiętamy" - co ci nie pasuje? Ilu Czechów Polacy wyrżnęli na Zaolziu, że stosujesz takie porównanie? Wpisujesz się w absurd, o którym wspomniałem na początku

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B bajk4
+1 / 25

@butterfly2000 Jakos QRV nie widzę banerow "WRZESIEN 1939 PAMIETAMY" przy okazji spotkań sportowych Polska - Niemcy!!! Tak, to jest chu**jnia. Moze jeszcze przypomnimy sobie Potop Szwedzki....jest tyle okazji!!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W Wojtalo
+5 / 15

@bajk4
Bywają banery typu 17.09.39 - czwarty rozbiór Polski. Czy wówczas ruscy mówią, że to prowokacja na rzecz Ukrainy??

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
-3 / 27

@SatukNimda mniej wiecej tyle, ze wydarzenia na Wolyniu mialy miejsce 80lat temu i nie maja zwiazku z obecnymi wydarzeniami w Polsce czy Ukrainie, wiec podnoszenie tej kwestii nie ma sensu. Chyba, ze sie jest ruskim trollem jak np. konto zalozone 29 maja 2022 o 22:22

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
+2 / 16

@Xar Jakoś nikomu nie przeszkadza przypominanie o zbrodni katyńskiej, mimo iż była wcześniej jak wołyńska, więc jak to jest, liczy się zbrodnia jako taka, czy kto ja popełnił? Bo to już jest hipokryzja.
I jeśli ktoś kto dba o POLSKIE interesy jest dla Ciebie "ruskim trollem", to ty stając w interesie Ukrainy jesteś ukraińskim trollem, pasuje ci taka retoryka?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B black_lemons
-4 / 16

@Xar Dokładnie. Niektórzy polscy "patrioci" pamiętają wszystko złe co się kiedyś stało Polsce, ale niekoniecznie to złe, co Polacy zrobili komuś. Jak Kali ukraść krowę to dobrze, ale jak Kalemu ukraść krowę, to źle...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D konto usunięte
+10 / 18

@Xar Ma to wspólnego, że obecni ukraińcy mogli się odciąć od bandery i UPA ale oni w 2014 r uchwalili sobie ustawę w której stwierdzają, że Bandera jest bohaterem narodowym.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar LowcaKomedii
-4 / 24

@099 Dimitrij, jakie znowu "polskie interesy". To skłócanie nas z obywatelami Ukrainy, których jest u nas kilka milionów oraz wybielanie ruskich, to są "polskie interesy"? Od kiedy?
Mi to wygląda na RUSKIE interesy, a nie polskie, bo Polska na tym nic nie zyska, a jedynie straci. Jak niby Polska ma zyskać na tym, że w jej kraju mieszkańcy będą skłóceni i podzieleni? Weź mi to wytłumacz.
Kto jednak na pewno zyska - pan p.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 9 lipca 2022 o 17:25

K komandorV
+6 / 14

@Xar Porównujesz Zaolzie do Wołynia ? Dobre ... A co ma wspólnego obecna sytuacja z ludobójstwem i czystką etniczną sprzed 80 lat ? A może to, że żyją jeszcze ludzie, którzy to pamiętają ? A może to, że ludzie, którzy tego dokonali w straszliwy sposób, podstępnie, za przyzwoleniem okupanta, z którym kolaborowali, żyli sobie dalej bez obawy o karę w banderlandzie ? A może to, że ich działania są, w najlepszym wypadku, przemilczane a najczęściej gloryfikowane ? A może to, że buduje się im pomniki i uczy dzieci w szkołach, że byli bohaterami ? Może wreszcie to, że nigdy nie usłyszeliśmy " błagamy o wybaczenie Naród polski za niewyobrażalne zbrodnie które popełniliśmy na swoich sąsiadach i rodzinach polskich na Wołyniu, w Małopolsce, w Bieszczadach, Sudetach i na Lubelszczyźnie. Błagamy o wybaczenie za kłamliwą narrację historyczną głoszoną na Ukrainie i na świecie, którą podtrzymywaliśmy kłamstwa i usprawiedliwialiśmy nasze zbrodnie. Wybaczcie nam kolaborację z nazistami niemieckimi przeciw Polsce, przebaczcie za SS Galizien, za wachmanów w obozach śmierci. Zniszczymy tą ideologię i ludzi za to odpowiedzialnych, pozwolimy na badania archeologiczne na na naszym terytorium, umożliwimy identyfikację i godny pochówek pomordowanych Polaków i Żydów. Błagamy o wybaczenie za sto tysięcy istnień ludzkich rozpruwanych, obdzieranych, palonych, wbijanych na płoty, waszych mężczyzn, kobiet i dzieci. Wybaczcie nam, bo chcemy waszej bezinteresownej pomocy i przyjaźni w czasie wojny i po niej. Chcemy, żeby nasze Narody były nie tylko sąsiadującymi ze sobą krajami ale braćmi, czego wolę udowadniacie na każdym kroku."
Może takie orędzie i jego skutki wprowadzone w życie dałoby ukojenie i możliwość przebaczenia przez ludzi, których dziś się nazywa ruskimi trolami ? Może na przebaczeniu i zrozumieniu opiera się prawdziwa przyjaźń na śmierć i życie ? Postępowanie władz ukraińskich niczym nie różni się od narracji Putina np. w sprawie Katynia, chociaż za to akurat Jelcyn przeprosił ( szkoda, że za jego czasów nie poruszono kwestii tzw. " Akcji Antypolskiej " przed Drugą Wojną ).
Więc może jednak jest coś wspólnego ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 9 lipca 2022 o 17:44

B bajk4
-2 / 8

@LowcaKomedii Czyli masz rację.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
0 / 12

@komandorV Szacuneczek, obrazowo i kompleksowo.

@LowcaKomedii Jesteś Dymitrij i nie dbasz o polskie interesy? Zgadza się. Nie chcesz by Polacy i Ukraińcy siedli do rozmów i rozwiązali problem który sie nazywa Rzeź Wołyńska? I ty innym przyklejasz łatkę "ruskiej onucy", agencie Putina?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 9 lipca 2022 o 19:02

avatar Xar
-2 / 6

@komandorV o Ustaszach sie slyszalo? W duzym skrocie - mordercy i wykolejency dzialajcy jako zbrojne ramie kosciola katolickiego, przewodzil im duchowny. Ale jakos na tej podstawie nikt nie chce kosciola delegalizowac czy cos, a tez zyja ludzie ktorzy to pamietaja. Ba, nawet nie tak wcale dawno temu, juz po wojnie, byly sobie w Europie masakry na tle religijnym - Czarny Piatek w Irlandii czy wojna domowa w bylej Jugoslawii, w tym rzez w Srebrenicy. I jakos nikt nie wyciaga z dvpy tego przy kazdej mozliwej okazji zeby traktowac Serbie gorzej w Europie mimo ze Serbia nie tylko nie potepia Rosji, ale w pewnym stopniu ich popiera

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sokolasty
+3 / 3

@komandorV
O to to

Przepraszamy, błagamy o pojednanie, czyścimy cmentarze, usuwamy UPA, Banderę, Szuchewycza z pomników, ulic itp

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komandorV
0 / 8

@Xar Jesteś naprawdę ograniczony umysłowo, przepraszam ale nie mogę wytrzymać. Pokaż komuś naszą korespondencję, może Ci wyjaśni, co robisz i kim jesteś.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komandorV
+2 / 8

@Xar K@rwa, nie przyjmujemy do domów Serbów czy Chorwatów, tylko Ukraińców ! Ryzykujemy wojnę naszą pomocą dla sąsiada, który prowadzi antypolską politykę i kłamie na cały świat o tym ! Nawet teraz nie podjęli żadnych działań w tym kierunku, nawet zapowiedzi pojednania ! Oburzyli się ! Że kibole czy kibice w Polsce, na stadionie, jak zresztą często, upamiętniają rocznicę ważnego wydarzenia. Nie oburzyli się, kiedy, zaraz po wizycie naszego prezydenta w ich parlamencie ogłosili święto Stefana Upadlińca ? Albo kiedy rok 2022 ustanowili jego rokiem ? Albo kiedy ich ambasador zazwał Polaków faszystami ? Niech spi@rdalają oburzać się do Irpienia, chociaż niektórym bohaterom i bojownikom z ukraińskich pomników i historii kacapy w zbrodniach do pięt nie dorastają.
Co k@rwa mają do tego Ustasze i Jasenovać czy Czetnicy ?! Weź już daj spokój, k@rwa naprawdę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
-3 / 7

@komandorV mniej wiecej tyle maja Ustasze do czasow wspolczesnych co i Wolyn. Bylo, minelo, trzeba zyc dalej i nie robic z tego afery. Jak chcemy wymagac od innych przeprosic to najpierw przeprosmy Czechow za Zaolzie(Zdradziecki atak w plecy) a swiat za czczenie ognia i kundla burego. I najlepiej za podejscie do Napoleona tez... Bez tego nie ma co wymagac od Ukraincow gdy sami o swoich czarnych kartach z historii nie mowimy. Warto tez byloby pamietac co Polacy zrobili Ukraincom ze w ogole do Wolynia doszlo, bo za to tez nie przeprosilismy....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kejkum
0 / 4

@Xar Rosyjscy propagandziści uwielbiają mówić o Zaolziu 1938 i ani słowa o Zaolziu 1920. W Szczecinie powinni mieć transparent "Zaolzie 1920 pamiętamy" bo akurat granice obecne Polski są zgodne z tymi po wbiciu noża nam w plecy przez Czechów. Oczywiście takie wypominanie Wołynia w sytuacji wojny Ukrainy z naszym (od 400 lat) wrogiem czyli rosją jest totalną głupotą i antypolskim działaniem. Miliony ludzi uciekło z Ukrainy przed gwałtami i mordami. Wiele miast zniszczonych, ci ludzie nie mają gdzie mieszkać. Rozumiem że rozbiory, Katyń, zsyłki na Syberię, niszczenie i grabienie Polski, gwałty i mordy rosjan na Polakach już zapomnieliśmy. Coś marną tą pamięć mają ortalionowi rycerze stadionowi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S SatukNimda
+1 / 9

@Xar
Co już porzuciłeś wątek Zaolzia? To po co zaczynałeś? No i wypełzłeś spod kamienia, to m.in o tobie wspomniałem na początku, absurdalna onuco

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Geoffrey
-3 / 5

@butterfly2000 Owszem, tu jest Polska. Ale Wołyń to Ukraina.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Meczyk
+18 / 52

Zrobiłbym mały sprawdzian tym kibicom, oczywiście z historii. Zakres tematyczny: Relacje polsko-ukraińskie na przestrzeni od XVI do XX wieku. Wtedy dopiero by się okazało, czy "pamiętają".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Banasik
+12 / 30

@Meczyk . Dokładnie to samo pomyślałem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
+2 / 28

@Meczyk Ukrainy nie było w XVI wieku, wiec... oblałeś. Te ziemie należały do Litwy (później Rzeczpospolitej Obojga Narodów) i rządzili nimi Litwini, jak kto woli, Rusini.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Meczyk
+3 / 17

@099 Gdzie ja pisałem o państwie? :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-4 / 20

@Meczyk Czy negujesz fakt, iż w XVIw nie było Ukrainy i Ukraińców, tylko Litwa i Litwini, RON? Jak byś nie kombinował, egzamin jaki innym chciałeś zapodać, oblałeś całkowicie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Gavron88
-2 / 8

@099 Uważasz że w XVI wieku na terenie dzisiejszej Ukrainy mieszkali tylko Litwini? Siadaj, pała. Wróć jak poczytasz cokolwiek o historii tych ziem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W WhiteD
-1 / 9

@Meczyk ja bym im po prostu dała mapkę i kazała pokazać gdzie leży ten Wołyń.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-2 / 12

@Gavron88 Czy uważasz, iż na terenie dzisiejszej Ukrainy w XVI mieszkał choć jeden Ukrainiec? Brak ci nawet podstawowej wiedzy, o logicznym myśleniu nie wspomnę. Siadaj dwie pały.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komandorV
0 / 8

@Meczyk Zacznij może od tomografii swojego dekla ... A historykiem jesteś chyba po KUL-u albo innej gównouczelni. Nie odpisuj, proszę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A AnWo_64
0 / 4

@Meczyk
Stosunki polsko-ukraińskie od XVI do XX wieku to istotnie ciekawy temat. Zwłaszcza okres od XVI do polowy XIX wieku. Kiedy nie istnialo coś takiego jak "naród ukraiński". Początki kształtowania się świadomości narodowej Ukrainców to przelom XIX i XX wieku. Wtedy dopiero pojawilo się w przestrzeni publicznej pojęcie "naród ukraiński". A dążenie do powstania własnego panstwa to początek XIX wieku.
Wcześniej nie było Ukraińców. Byli Kozacy czy Malorusy (to ostatnie wedle terminologii obowiązującej w Rosji carskiej).
Wypadaloby to wiedzieć, zanim zacznie się kogoś wywoływać do tablicy...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kibishi
+8 / 26

Ogólnie to nie jest teraz czas ani stadion nie jest miejscem na rozliczanie takich rzeczy ale oburzenia ukraińców też nie rozumiem, historia wiadomo jaka jest więc o co się oburzać?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
-2 / 4

@kibishi Bo wyciąganie dziś spraw sprzed 80 lat służy tylko jednej z trzech stron polsko-ukraińsko-rosyjskiego konfliktu.
Wypominanie Wołynia niczego nie zmienia dla jego ofiar, ale wbija niepotrzebny klin we współczesne stosunki polsko-ukraińskie w sytuacji, gdy w Ukrainie trwa wojna. Ten spór trzeba wyciszać, podkręca go tylko Rosja i polscy pseudopatrioci.
I mówię to z pełnym przekonaniem, mimo że na Wołyniu zostały kości członków mojej rodziny zamordowanych przez UPA.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kibishi
+2 / 4

@jonaszewski Nie wiem od kiedy jesteśmy stroną w konflikcie ukrainsko-rosyjskim, wiem za to że duża część ukraińców popiera nadal upa i bandere a mimo to korzystają z naszej gościnności, sprawa powinna być rozliczona już dawno ale nadal jej nikt nie ruszył. Nie sądzę aby na tym transparencie ktoś faktycznie stracił cokolwiek a ludzie z ukrainy zdecydowanie nie mają prawa czuć się urażeni wspomnieniem ich "bohaterów", tak więc jest to wolność słowa nawet jeżeli stadiony to nie miejsce na takie rzeczy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M matkapolka35
-1 / 5

@jonaszewski
Jprd idioto, czy na zdjęciu widać cokolwiek, co ma wspólnego z "wyciąganiem" tych spraw? Jest rocznica tzw Krwawej Niedzieli, stąd ten baner. Kibicom należy się wielki szacunek, a Wy wszyscy od razu, że po co to wspominać? Kuźwa, patrioci poprawnie politycznie. Gdyby to była przypadkowa data, nie wiem, 5 maja to co innego. 11 lipca wspomina się jedna z największych akcji ludobójczych, więc ten dzień został symbolicznym dniem, upamiętniającym tamte wydarzenia. Co się z Wami dzieje, już Wam naprawdę na mózgi padło, żeby mieć coś przeciwko takim akcjom

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komandorV
-1 / 5

@jonaszewski Nie wiemm, co ci napisać, chciałem obrazić za trolowanie ale przeczytałem jeszcze raz te bzdury i załapałem, że już nie muszę. Nie odpisuj, nie masz prawa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
-1 / 1

@kibishi @matkapolka35 Oczywiście, że jesteśmy stroną. W Polsce przebywa kilka milionów Ukraińców uciekających przed wojną. Polska jest w czołówce krajów, które pomagają Ukrainie. Polski sprzęt bierze udział w walkach. I gdyby Ukraina była rosyjska, to my byśmy teraz siedzieli w okopach, a nie oni. Trzecia wojna światowa już trwa, bo zaangażowanych krajów jest więcej niż tylko Rosja i Ukraina.

Tak więc o ile o Wołyniu można i trzeba pamiętać, niefortunne jest przypominanie go dzisiaj.

Trochę jak odwiedziny u kumpla, któremu dom właśnie się spalił, i wspominanie, że wisi nam stówę od zeszłej niedzieli.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K kibishi
0 / 0

@jonaszewski To że wspominamy o tej stówie, nawet nie mówiąc o samym oddawaniu nie powinno kumpla oburzać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
-1 / 1

@kibishi Może i nie, ale ma inne problemy na głowie i na pewno nie będzie do nas przyjaźniej nastawiony.
Każdy, nawet najmniejszy konflikt pomiędzy Ukraińcami a Polakami jest w tej chwili na rękę Rosji.
Spokojnie można do sprawy Wołynia wrócić po wojnie. To będzie wręcz doskonała okazja, bo pomni polskiej pomocy Ukraińcy być może chętniej ustąpią w kwestii gloryfikowania swoich bohaterów narodowych o niemożliwej do przełknięcia przez Polaków historii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M matkapolka35
-1 / 3

@jonaszewski
Z Wami to takie gadanie. Jakby się kumplowi dom spalił to byś po miesiącu się o kasę nie upominał, nie tylko po tygodniu. Z tym, że kumpel jak dobry, to sam pamięta o długu i jak tylko będzie mógł to odda. Oni nie chcą pamiętać od 80 lat. I - powtarzam - to nie jest przypadkowy banner wywieszony sobie w środku lata, tylko w rocznicę upamiętnienia tych wydarzeń. To chyba robię pewna różnicę. Gdyby kibice wywiesili to we wrześniu wtedy ok, bardzo słabe by to było i można by się było słusznie oburzac. Teraz Wasze "ale" jest nieadekwatne do sytuacji. Tak jakbyś miał pretensje, że 1 września wywieszę transparent upamiętniający II wojnę światową. Rozumiesz? Bo nie chce mi się już tłumaczyć oczywistych rzeczy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
-1 / 1

@matkapolka35 Jak to z "Wami"? Jestem jeden i prezentuję swoje zdanie.
Owszem, z Ukraińcami mamy spór o Wołyń i cmentarz Orląt Lwowskich od lat. Po obu stronach były zbrodnie, ale ta, której dopuściła się UPA na Wołyniu, jest przerażająca i wymaga zamknięcia tej sprawy w jakiś sposób, zamiast chować głowę w piasek. Tak, zgadzam się, że ukraińscy bohaterowie narodowi, wyzwoliciele i działacze niepodległościowi to często dla Polaków zbrodniarze (gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że Polacy też wobec Ukraińców święci nie byli, podobnie jak wobec Litwinów, ale tego większość ludzi w Polsce nie rozumie, bo w szkołach sprzedaje się tylko polukrowaną wersję historii, w której byliśmy albo dobroczyńcami, albo ofiarami - co jest bzdurą).

Dlatego tym bardziej nie możemy antagonizować się teraz, kiedy jest realna szansa, że dzięki polskiej życzliwości i pomocy po wojnie Ukraina chętniej być może przychyli się do naszego punktu widzenia. I może doczekamy chwili, kiedy o Wołyniu będzie się w Ukrainie mówić tak, jak Niemcy mówią o II wojnie światowej, nie uchylając się od odpowiedzialności i jawnie wyznając swoje grzechy. I może Polacy sami też będą w stanie przyznać się do tego, co robili ich dziadowie - nawet jeśli dziś oszołomy nazywają docieranie do prawy "pedagogiką wstydu".

Dlatego podkreślam: niech sobie kibice wieszają to dla upamiętnienia po wojnie. Mogli też przed wojną. Ale nie róbcie tego teraz, kiedy przede wszystkim trzeba sobie pomagać, zamiast odkopywać stare spory i rozdrapywać stare rany. Po 80 latach nie pozostał już prawie nikt z uczestników tamtych wydarzeń, więc tym bardziej kuriozalne jest, gdy ludzie niemający z tym nic wspólnego, zaczynają się szermować historią.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M matkapolka35
-2 / 4

@jonaszewski
Mówię o Was, bo takich jak Ty jest więcej, choć na szczęście nie większość. To pierdzielenie, że "tamci sprawcy już nie żyją, dajcie spokój" to absurd bo żyjący obecnie czczą ich na wszelkie możliwe sposoby. Po drugie nie pierwszy raz kibice wywieszają takie transparenty, robią to przy wielu innych okazjach patriotycznych. Po trzecie mówienie o winie obydwu stron jest po prostu podłe. Ukraińcy to zaczęli i tylko oni. Jak to sobie wyobrażasz, że wyrzynali całe wioski, Polacy mieli siedzieć cicho? Chyba oczywiste, że zaczęli się bronić, a że obronić się nie byli w stanie, to musieli spróbować odwetu. Jak na Twoich oczach zamęczą Ci żonę czy brata to najpierw spróbujesz się obronić, a później zemścić, to naturalny odruch. A nawet nie chodziło o zemstę, tylko o to, by ich w jakikolwiek sposób powstrzymać. Zresztą skala jednych i drugich działań jest nieporównywalna, świadkowie ukraińscy potwierdzają, że Polacy w ogromnej większości zabijali tylko mężczyzn, kobiety i dzieci oszczędzali. Poczytaj sobie trochę, posłuchaj wspomnień, doedukuj się w tym temacie, może przestaniesz piep*yc takie farmazony

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
-1 / 1

@matkapolka35 Ja nie muszę czytać, mój Dziadek to przeżył i dobrze wiem, co tam się stało. Ograniczanie polskiej odpowiedzialności tylko do odwetu za Wołyń to wygodne przemilczenie tego, żeśmy Ukrainę po prostu kolonizowali. I polskie problemy z Ukrainą a ukraińskie z Polską zaczęły się jeszcze przed powstaniem Chmielnickiego. To jest ten kontekst, o którym mówiłem, a którego w szkole się nie uczy, więc później z braku wiedzy polscy tzw. patrioci myślą, że tylko nas krzywdzono.
Przypomnę też jeszcze prostą prawdę, że liczba ofiar nie czyni większej lub mniejszej zbrodni. Każda śmierć jest tragedią. Poza tym nie tylko o zabijanie tu chodzi, przecież myśmy Ukrainę po prostu eksploatowali. Stąd resentymenty ukraińskie; oni początkowo chętnie nawet przystępowali do unii z Polską, ale polskim panom się wydawało, że nie może być równych zasad; i tak oto czterysta lat temu udeptano ziemię pod dzisiejszą inwazję Rosjan.

Czytaj też, proszę, ze zrozumieniem - pisałem, żeby zawiesić te spory na czas wojny, a do sprawy wrócić potem.
Czy naprawdę to nie jest jasne w moich wypowiedziach, że ani zbrodni nie neguję, ani trudności w sprawach polsko-ukraińskich nie zamiatam pod dywan, ani winy Ukraińców nie ukrywam, tylko po prostu uważam, że strzelamy sobie w stopę, rozdrapując to WŁAŚNIE TERAZ?
Jeśli komukolwiek zależy na załatwieniu kwestii Wołynia pomyślnie dla Polski, to powinien wstrzymać się teraz na czas wojny z grzebaniem w przeszłości. Kto tego nie robi i forsuje na siłę rzekomy patriotyzm, ten tak naprawdę całej sprawie szkodzi, bo zmniejsza szanse na rozwiązanie tego sporu w przyszłości, a tylko wspiera propagandę rosyjską, która cały czas bije w bęben wołyński i cały czas twierdzi, że Polacy tylko czekają, żeby pół Ukrainy zająć.
I niech to już będzie moja ostatnia wypowiedź w tym wątku, bo co miałem napisać, napisałem. Trzeba to tylko przeczytać i zrozumieć.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M matkapolka35
-1 / 3

@jonaszewski
O Boże:D
No, jak Ty już sypiesz argumentami o czasach Chmielnickiego to rzeczywiście nie mamy o czym dyskutować

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
-1 / 1

@matkapolka35 Rzeczywiście, nie mamy. Nie rozumiejąc, że każde wydarzenie ma swoje tło, tracisz z oczu cały jego sens. Jeśli uważasz, że Wołyń, Auschwitz czy Bereza Kartuska były czymś jednorazowym, zamkniętą całością bez kontekstu, to grubo się mylisz. Nikt nie wpadł nagle na pomysł "a, pomordujemy sobie Lachów na Wołyniu". Wrzenie trwało latami.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M matkapolka35
-1 / 3

@jonaszewski
Nie pracujesz czasem w Watykanie? Bo za chwilę usłyszę "wszyscy jesteśmy winni". W każdym razie współczuję myślenia

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Awokado_07
+15 / 43

Oburzają się a powinno im być wstyd za Wołyń. Pamiętamy i nie zapomnimy
!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-1 / 23

@tomkosz Czy Żołnierze Wyklęci dopuszczali sie tak bestialskich zbrodni jak Ukraińcy? Nie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W WhiteD
+1 / 11

@099 oj tak. Sorry gościu ale mamy multum spraw morderstw - często są to masakry całych rodzin - gdzie na 99,99% sprawcami byli urzędujący w okolicy Wyklęci.
Wyklęci byli mega znienawidzeni przez ludność - bo kradli, gwałcili i napadali na ludzi którzy chodzili do lasu po choćby głupi chrust czy na grzyby. Kurde Socjaliści to się nawet nie musieli przesadnie starać z propagandą...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jackyten
+1 / 7

@099 Mordowali dokładnie w ten sam sposób. Ogień i Ponury to byli zbrodniarze którzy mordowali cywili, a nie bohaterzy narodowi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B black_lemons
+1 / 3

@Awokado_07 A Sahryń pamiętasz?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-3 / 9

@jackyten DOWODY poproszę, bajeczki sobie odpuszczę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-3 / 11

@jackyten Daj jakieś dowody, bo jak na razie NIKT nie przedstawił żadnych na potwierdzenie twojej tezy.

@black_lemons Na Wołyniu bestialsko wymordowano co najmniej 100tyś Polaków w Sahryniu według historyków z Instytutu Pamięci Narodowej zginęło od 150 do 300 cywilnych Ukraińców, jesteś idiotą, czy trollem?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komandorV
0 / 8

@Xar Jak uważasz, że Brygada Świętokrzyska kolaborowała z Niemcami, to nazwij AK tym samym wyzwiskiem, deklu. O banderowcach nie mówiłeś tak dosadnie, ciekawe, co tam masz w głowie ... A o działaniach Burego też musisz chyba doczytać, że nie wspomnę ku@wa nawet o tym, że działali głównie na terenie ówczesnej Polski przeciwko kolaborantom właśnie. Mają za uszami ale porównanie do zbrodni Litwinów czy Białorusinów na Polakach nawet nie istnieje. To to samo, co działania odwetowe na Ukraińcach po Wołyniu, o tym zapomniałeś, pisząc, że to śmieci ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komandorV
-2 / 6

@WhiteD Kiedyś kretyni wiedzieli, że są kretynami i siedzieli cicho, bardzo brakuje mi tych czasów, jak widzę, co napisałeś ...Nie odpisuj, bo użyję logiki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komandorV
+1 / 7

@Xar Po pierwsze dzisiaj mamy pokój a nie jesteśmy od kilku lat w stanie wojny czy raczej tyglu wyniszczenia, jak dosadnie można określić tamte straszne lata w Polsce - i ocena działań w tamtych okolicznościach jest lub może być dyskusyjna.
Dwa. Dokonywanie ataku na grupę ludzi na tle narodowościowym lub np. religijnym to pogrom lub czystka, nie terroryzm.
Po trzecie B Ś to nie jest cały NSZ a nawet działanie kilku ludzi z B Ś nie jest odzwierciedleniem kierunku działania całej organizacji.
Po czwarte artykuł, który przytoczyłeś, już nie będę się odnosił do tak wiarygodnego źródła jak Wiki, wyraźnie mówi o tym, że nie ma ani jednego dowodu na kolaborację B Ś z Niemcami a wskazuje, że takie działania mogły być podyktowane próbą przebicia się na Zachód i ocaleniem ponad tysiąca ludzi. Nie wiem czy tak było zamierzone ale jakiś czas się udawało kiwać szkopów nie dając prawie nic w zamian. Osobiście uważam, bazując na wiedzy wykraczającej poza Wiki, że kogoś tam dobrze powaliło w łeb, szczególnie po rozłamie czy raczej kompletnym odizolowaniu od AK.
Nie będę też bronił ich, czy NSZ za zbrodnie, o których wiadomo ponad wszelką wątpliwość, na Polakach czy Żydach, bo wiele z tych zbrodni jest niewyjaśnionych i dyskusyjnych ( jak np przypadek dwóch Żydów, którzy myśleli, że ludzie z NSZ to partyzantka ruska, chcieli się zaciągnąć i zarobili kulkę za chęci czy słynne komando braci Bielskich, których napi@rdalali bez litości - o nich sobie poczytaj, warto) a jeśli chodzi o zbrodnie udokumentowane, popełnione przez NSZ, to możesz taki odział nazwać jak chcesz, nie będę bronił zjebów i nacjonalistów, którzy nacjonalizm rozumieją w kategorii czystek etnicznych i prześladowań.
Trzeba tylko dodać coś ważnego, co może też zaważyć na ocenach NSZ :
- Wpływ długotrwałych walk na żołnierzy tropionych i zabijanych jak zwierzyna
- Wojna prowadzona na śmierć i życie z okupantami daleko silniejszymi, bez wielkiej nadziei na zwycięstwo
- Ilość zbrodni wojennych, które popełnili na pewno i które odziały tego dokonały
- Zasługi, które położyli dla Polski
Jak widzisz to trochę złożony temat, jednak tak czy inaczej, szkoda, że zbrodniarzy nie ukarali sami NSZ-towcy, nie mieliby teraz takiej opinii, gruntowanej głównie przez komuchów, jak z AK, chociaż o tych drugich nie mówi się prawie wcale, w AK takie zjeby szybko kończyły z kulką we łbie.
A i jeszcze jedno : Żołnierze Wyklęci to nie tylko NSZ, więc nazywanie ich szmaciarzami czy czymś tam to chyba trochę przesadziłeś, nawet jak na twoje rozumowanie, prawda ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 10 lipca 2022 o 3:52

avatar Xar
-3 / 3

@komandorV rozumiesz, ze ja mowie o brygadzie swietokrzyskiej a Ty uogolniasz na cale NSZ czy ogolnie Zolnierzy Wykletych, mowie o konkretnych osobach i konkretnym odlamie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B black_lemons
-3 / 3

@099 Aha, czyli 300 się nie liczy? Tak samo byś myślał, gdyby w tych 300 była twoja rodzina? Nie ma to jak pielęgnować zapiekłą nienawisc do ludzi, którzy dawno nie żyją. Oczywiście według was wina przechodzi z pokolenia na pokolenie? Żenada

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komandorV
0 / 4

@Xar Tak jak napisałem, bandytów, zbrodniarzy, i zjebów potępiam i szkoda, że nie wyłapali za to od razu. Chyba źle zrozumiałem zakres oskarżenia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar TheAvatar322
+13 / 31

I dobrze, że pamiętają. Nikt nie powinien zapomnieć.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
+11 / 15

@dakonto akcja Wisła została wymyślona w Moskwie i stamtąd przyszły wytyczne od "wujka Józefa" przesiedleńcy to była ludność chłopska, etnicznie Bojkowie lub Łemkowie właściwie ani Ukraińcy, ani Polacy. Dodatkowo nikt ich nie zabijał na różne najbardziej bestialskie sposoby. Ich los był dramatyczny, ale w zamian dostawali posiadłości (domy, mieszkania) po wysiedlonych Niemcach. Nie ma więc żadnej symetrii w losie Polaków na Wołyniu zabitych przez bandy UPA. A i oni nie odczuwają związków z UPA więc nie mogą tego brać za swoje grzechy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-3 / 11

@Tibr Nie do końca, wysiedleni podczas Akcji Wisłą stanowili zaplecze UPA, po ich przeniesieniu łatwiej było likwidować banderowców. Choć nie przeczę, iz przy okazji przesiedlano też i tych, którzy z poparciem UPA nie mieli nic wspólnego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komandorV
-1 / 5

@099 Prawda jest taka, że po przesiedleniu ludności ukraińskiej, działalność OUN - UPA spadła natychmiast do 10 - 20 procent. Więc sami są sobie winni, że tak powiem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lukas8484
+4 / 18

Ciekawe gdzie ci ukraińcy to zauważyli poszli na mecz pogoni czy oglądali na jakimś streamie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
+11 / 41

Ukraińcy mieli 30 lat, by temat Rzezi Wołyńskiej z nami przedyskutować, nie zrobili kompletnie nic, przez ten czas Rosjanie pozwolili nam na ekshumacje pomordowanych w Katyniu, przeprosili za zbrodnie, wybudowali pomnik. Można? Można, o ile się chce.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-4 / 20

@LowcaKomedii A co negujesz, ujemny trolu niezdolny do dyskusji na argumenty?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar DonSalieri
+2 / 10

@099 Nie, żeby coś, ale nie słyszałem, żeby Niemcy przepraszali kogokolwiek za Hitlera. 77 lat od końca wojny to za mało?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Meczyk
-1 / 11

@099 Momencik - owszem, za Jelcyna pewna współpraca była, potem koniec, a nawet cofnięcie się do klasycznej stalinowskiej narracji. Za to Ukraińcy stale współpracowali i współpracują z polskimi naukowcami czy to w temacie Wołynia, czy zbrodni stalinowskich (choćby Bykownia). Jest to oczywiście współpraca niełatwa, a po obydwu stronach nie brak niestety oszołomów chcących wykorzystać ten czy inny fragment historii do bieżących celów politycznych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
+4 / 16

@DonSalieri Wybaczamy i prosimy o wybaczenie, od tego sie zaczęło, poszukaj o czym mowa.

@Meczyk Współpraca zaczęła się już za Gorbaczowa, który gen. Jaruzelskiemu dał część dokumentów o zbrodni katyńskiej. Później... a sam poczytaj- https://katyn.ipn.gov.pl/kat/histori/walka-o-prawde/przyznanie-sie-rosji
Ukraińcy współpracują... ? Tak, ale tylko jeśli chodzi o zbrodnie ZSRR, własne blokują od lat.
I nie przypisuj nam oszołomstwa, to Ukraińcy żądają od nas, byśmy na swojej ziemi odbudowali nielegalne pomniki UPA, co już jest wyjątkowa bezczelnością- https://forsal.pl/artykuly/1081221,ukraina-chce-by-polska-odbudowala-nielegalnie-zbudowany-pomnik-upa-w-hruszowicach.html

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komandorV
+1 / 7

@099 Dokładnie. Ale to kropla w morzu jeśli chodzi o antypolską działalność władz ukraińskich.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-2 / 10

@LowcaKomedii Tak, jesteś tutaj największym trollem, 30 tys punktów na minusie jest tego najlepszym dowodem. A gdyby były jakiekolwiek wątpliwości to kolejny fakt, iż w tej dyskusji jedziesz tylko żałosnymi zaczepkami jak mały zasmarkany Jasio z wiejskiej piaskownicy pokazuje iz... jesteś trollem.
Juz wszyscy wiedzą ze jesteś Dymitrij, nie musisz się kolejny raz przedstawiać, trollu.
I dziękuję iż cały czas potwierdzasz moja ocenę twoje żałosnej osoby, jaki i twoich przodków.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tomek_s
+1 / 1

@099 przecież obecnie nawet się nie przyznają

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-4 / 8

@LowcaKomedii Biedny Dimitrij, nikt go tutaj nie lubi, każdy go uważa za trolla i nagradza minusami, współczujmy temu biednemu dziecku specjalnej troski.
Wklejasz słowa ROSYJSKIEGO generała??? I ty mu wierzysz? Tylko ruski troll wierzy ruskiemu generałowi, samozaoranie poziom niepełnosprytny agent Putina nieudolnie udając Polaka.
Władze Rosji przeprosiły z zbrodnie w Katyniu, zapomniałeś o tym wspomnieć, wiem, to przez pusty łepek trolla, uzupełniam:
13 kwietnia 1990 r. rosyjska agencja TASS nieoczekiwanie nadała bardzo ważny komunikat poświęcony zbrodni katyńskiej. Przyznano w nim, że odpowiedzialność za mord ponosiła NKWD. Dwa lata później Borys Jelcyn, prezydent Federacji Rosyjskiej, przeprosił Polaków za zbrodnię sowiecką w Katyniu.
https://katyn.ipn.gov.pl/kat/histori/walka-o-prawde/przyznanie-sie-rosji

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-2 / 6

@LowcaKomedii Tak, zabawne że posługujesz sie informacjami z ROSYJSKIEJ prokuratury, ROSYJSKICH sądów, od ROSYJSKICH generałów, jak przystało na rasowego RUSKIEGO trolla. Gratuluję, choć już to dawno wiedziałem kim na prawdę jesteś, ale dowodów na to dla kogo piszesz, nigdy za dużo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar samodzielny68
+2 / 8

Czyżbyś uważał, że to nadużywanie zasady is fecit, cui prodest?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-2 / 10

@samodzielny68 Czyżbyś uważał, iż ta sama zasada obowiązuje w wypadku nagłaśniania zbrodni katyńskiej?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R RavenMT
+9 / 25

@Sok_Jablkowy
Wyrżnęli 200 tys moich braci i sióstr. Nigdy nie przeprosili. To, że Putin ich najechał to wina Polaków?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
-5 / 21

@RavenMT

Po pierwsze, nie wierzę ci. Nie wierzę, że znałeś 200 tyś zamordowanych. Nie wierzę, że masz z nimi jakikolwiek emocjonalny związek. I nie wierzę, że masz jakiś nienaciągany powód, żeby nazwać ich „braćmi i siostrami”.
Po drugie, jaki ma to związek z meczem piłki nożnej?
Po trzecie, w jaki sposób twój argument podważa opinie, że taki napis jest korzystny dla rosji?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R RavenMT
+4 / 18

@Sok_Jablkowy
Kto powiedział, że znałem. Ale mieszkam w specyficznym miejscu. Bardzo blisko płynie Wieprz. Taka rzeka. Miałem też babcie i dziadków. I pamiętam opowieści o tym jak ten właśnie Wieprz był czerwony od krwi zabitych Polaków.
Jaki ma związek z meczami?
A no taki, że normalni ludzie, bez reklam, bez abonamentu, bez kwadratowego pudełka mówią co myślą, bo policja jest za słaba, żeby ich w takim tłumie zabanować. A zapomniałem - bez cenzury, przynajmniej przez chwilę

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 8 lipca 2022 o 21:44

S Sok_Jablkowy
-1 / 13

@RavenMT

Podtrzymuję to, co napisałem:
„ Jak zwykle, obrońcy takiego postępowania nie obejdą się bez krętactw, naciąganych argumentów i fikołek.”

Dzięki za przykład.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-1 / 11

@Sok_Jablkowy Na rzeczowe argumenty, reagujesz jak małe dziecko, tak w dyskusji ze mna, jak iż tym userem. Zamiatanie pod dywan Rzezi Wołyńskiej nie służy polsko-ukraińskiemu pojednaniu, kto to neguje jest pożytecznym idiotą Putina.
Dzięki za przykład :]

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R RavenMT
+1 / 13

@Sok_Jablkowy
To może inaczej ci to wytłumaczę. W sumie nie wiem po co, ale chyba nie jesteś jeszcze agitatorem politycznym na poziomie Łowcy komedii.
Zarżnęli ci babkę, dziadka, córkę i wujka, też ich dzieci.
Nawet nie przeprosili i wmawiają, że to dlatego, że ci zamordowani mieli za dużo kasy. Teraz ktoś chce zabić ich, bo się wkur.ił.
Obstawiam, że pomożesz i dasz im wszystko co masz, a sobie odbierzesz. Bo przecież oni cierpią.
Takie chrześcijaństwo.
Za rok oni będą mieli wszystko twoje, a ciebie wyrzucać z domu, bo przecież to nie oni zabili twoją rodzinę tylko ich potomkowie, więc czego mają czuć się odpowiedzialni.
Niedługo to odczujesz, chociaż to nie największy problem w tym kraju

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
-2 / 12

@RavenMT

Co dokladnie ma udowodnić ta niejasna i fikcyjna sytuacja, którą żaden z nas nie przeżył i na które nie jesteśmy wstanie odpowiedzieć?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 9 lipca 2022 o 11:30

R RavenMT
0 / 12

@Sok_Jablkowy
Poczytaj trochę, zamiast się rzucać jak pies w studni. I raczej nie na Onecie, wp i interii

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
-4 / 10

@RavenMT

Znowu zmiana tematu.

My się znamy, że uważasz, że wiesz co czytam?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
0 / 10

@RavenMT

p.s. Co chciałeś powiedzieć przez „ Poczytaj trochę, zamiast się rzucać jak pies w studni.”, bo nie mam pojęcia co chcialeś przekazać?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R RavenMT
-2 / 10

@Sok_Jablkowy
Historia, relacje, politycy, gierki dyplomatyczne, 3 mln Ukraińców w Polsce, upusty dla Ukraińców, wmawianie, że to nasi przyjaciele, ilość Porsche na terenie Polski od czasu inwazji (też XC90 i wieeeele innych), długo jeszcze pisać, a nawet w połowie nie jestem

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
0 / 10

@RavenMT

To odpowiedż apropos skąd wiesz co czytam, czy o co ci chodzi z rzucać się jak pies do studni?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R RavenMT
-3 / 9

@Sok_Jablkowy
Poczytaj trochę o relacjach z Ukrainą.
Zresztą pasuję. Dosyć tych głupot i mojego czasu na ciebie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
-1 / 9

@RavenMT

Mam wrażenie, że prowadzimy 10 równoległych rozmów i w żadnej nie mam pojęcia o co ci chodzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R RavenMT
-2 / 8

@Sok_Jablkowy
Jest taka opcja :-)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
0 / 8

@RavenMT

To nie opcja, tylko tak napewno jest. Nie mam pojęcia o co ci chodzi z każdym komentarzem. Musiałem ci nawet zadać conajmniej 6 pytań, żeby spróbować cię zrozumieć. Przynajmniej nie możesz powiedzieć, że nie próbowałem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R RavenMT
-1 / 7

@Sok_Jablkowy
Pas. Nie chce mi się już męczyć. Katuj innych

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
-3 / 5

@RavenMT

Przychodzisz tu za karę czy żeby „katować innych”?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komandorV
0 / 6

@RavenMT Według badań można określić całkowitą liczbę ofiar polskich przez działalność OUN-UPA na 120 - 130 tyś pomordowanych i ok. 600 tyś uciekinierów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R RavenMT
0 / 6

@Sok_Jablkowy
Oo
Widzę, że pas też jest za trudny
Doszkol się w SB bo coś ci nie do końca idzie. Widzę, że sporo osób ma cię gdzieś

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
-2 / 4

@RavenMT
Widocznie dla ciebie też.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R RavenMT
0 / 6

@Sok_Jablkowy
Widocznie dla ciebie też?
Translator się nie spisał?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
-2 / 4

@RavenMT

Ktoś by korzystał z translatora, który robi błędy?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R RavenMT
0 / 6

@Sok_Jablkowy
Czyli dajesz na takim co nie robi?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
-2 / 4

@RavenMT

Jak mam potrzebę, to korzystam z google translate. Chyba jak każdy. Zakładam, że ty też.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R RavenMT
-1 / 7

@Sok_Jablkowy
Pytanie po co ci był translator?
Po polsku nie umiesz?
Widać nie umiesz.
Nicka stworzyłeś sobie z pierwszego co kupiłeś w sklepie.
Bardzo się mylę?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
-2 / 2

@delafere
@RavenMT

Z nas dwóch (po identycznych odpowiedziach, zakładam że jesteście tą samą osobą), tylko ty twierdzisz, że potrzebowałem translatora.

Nie, takiego nicka sobie stworzylem, bo bardzo lubię jabłka Granny Smith z RPA.

Z zasady nie opowiadam tu o sobie, ale w drodze wyjątku, żeby uzasadnić jak bardzo się mylisz i jak idiotyczne są twoje odpowiedzi, opowiem moją nietypową historię.

Jestem Polakiem urodzonym we Wroclawiu. Kiedy mialem 2 lata, rodzice wyemigrowali do RPA, gdzie chodziłem do angielskiej szkoły. Chociaż w pewnym sensie, Polski jest moim pierwszym językiem, to większym stopniu komunikowałem się po angielsku.

Kiedy miałem 13 lat, wróciliśmy do Wroclawia. Wtedy mój Polski faktycznie był na poziomie „Kali chcieć, Kali jeść”. Najśmieszniejszą gafę jaką strzeliłem, to kiedy do kolegi chciałem powiedzieć, że go ostrzegłem i mi wyszło ostrzeżyłem. Nauczyłem się z tego śmiać, więc naprawdę mi to zwisa, że tylko się skupiasz na tym. I to było po 1990r, więc po rozwiązaniu SB. Nie mam negatywnych skojarzeń, kiedy ktoś próbuje mnie tym obrazić, bo wiem, że tylko próbuje mnie obrazić.

W 3.5 roku musialem się nauczyć Polskiego i zdać maturę. Potem 4 lata studiów, połączone z 5 lat pracy na infolinii.

Ostatnie 16 lat w Anglii. W Polsce, Polacy są zaskoczeni, kiedy dowiadują się, że Polski nie jest moim pierwszym językiem. W Anglii, Anglicy są zaskoczeni, kiedy dowiadują się, że jestem Polakiem.

Czy czasami robię błędy? Tak, jak każdy.

Więc jeśli myślisz, że płynne poslugiwanie się dwóch języków, z jakiegoś powodu znaczy, że nie mam racji na temat demota, to wiedz, że między innymi dlatego, twoja opinia na ten temat nie ma żadnego znaczenia.

Jeśli kiedykolwiek będziesz w stanie napisać podobny tekst, który napisałem z marszu i bez użycia translatora, wtedy też twoja opinia nie będzie miała dla mnie znaczenia. W życiu byłem gorzej przezywamy, przez lepszych ludzi od ciebie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 10 lipca 2022 o 9:39

K komandorV
-2 / 4

@Sok_Jablkowy Wierzę ci, choć się z tobą nie zgadzam. Znaki interpunkcyjne i zasady ortograficzne dużo łatwiej zapamiętać niż składnię i odmianę, co może też zaburzać kojarzenie i myślenie " w innym języku ".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S slagen
+6 / 20

No i mają rację.
To nie znaczy że popierają Rosję.

Mogę mieć zdrowe podejście do tematu awantury Rosja vs Ukraina, czyli mieć to gdzieś.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
-5 / 15

@slagen

Gdybyś miał to gdzieś, to byś wtedy przypadkiem nie zużył kupe kasy i energii na wielkoformatowy baner na meczu piłki nożnej?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S slagen
0 / 12

@Sok_Jablkowy

Wojnę mam gdzieś, drażni mnie tylko wzrost cen gazu i jedzenia.
Kibice wspominają tu o Wołyniu. Trudno się z nimi nie zgodzić

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
-4 / 12

@slagen

Z czym się z nimi zgadzasz?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S slagen
-2 / 8

@Sok_Jablkowy
Z tym co napisali.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
-3 / 9

@slagen

Napisali jakiś manifest polityczny?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-1 / 9

@Sok_Jablkowy Zdajesz sobie sprawę, ze takie spychanie na później, ze nie dzisiaj, najbardziej bestialskiej zbrodni na Narodzie Polskim nie służy polsko-ukraińskiemu pojednaniu i realnie służy Rosji?
Zachodzi więc proste pytanie, kim Ty jesteś, iz nie chcesz by nasze narody się pogodziły?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
-3 / 11

@099

Banerami na meczu piłkarskim? To jakiś nowy rodzaj dyplomacji?

Podtrzymuję to, co wcześniej napisałem:
„Jak zwykle, obrońcy takiego postępowania nie obejdą się bez krętactw, naciąganych argumentów i fikołek.”

Dzięki za kolejny przykład.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-4 / 6

@Sok_Jablkowy Jak na razie, to Ty stosujesz tutaj wymyślne fikołki, byleby tylko nie odpowiedzieć na proste pytanie, a to jest wyjątkowo proste. W interesie Polski i Ukrainy jest jak najszybciej rozwiązać problem nazywający sie Rzeź Wołyńska, Ukraińcy mieli na to 30 lat, nic w tym temacie nie zrobili, NIGDY nie będzie dobrego czasu, ktokolwiek chce to spychać na później, działa w interesie Rosji, gdyby temat był omówiony, Rosja nie mogła by grać wołyńska kartą. Proste.
Więc kim są ci, którym takie banery przeszkadzają, pożytecznymi idiotami, czy agentura Putina?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
-1 / 9

@099

Jestem bardzo ciekaw, jak to sobie wyobrażasz. Jak kibole rozprawią się Wołyniem? W jaki sposób ich baner w tym pomoże?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S slagen
-1 / 11

@Sok_Jablkowy baner przypomina o problemie. Bo niektórzy zaczęli zapominać w imię dobrosąsiedzkich stosunków z UPAdliną.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-1 / 9

@Goretex Powiedz to w twarz Kresowiakom, którzy najwięcej wycierpieli od Ukraińców, powiedz im że są oszołomami, dostaniesz taki strzał, ze ci sie w łepetynce wszystko poukłada.
Jakoś ci nie przeszkadza, by zbrodnie katyńska nagłaśniać, wołyńska za to uwiera, kim ty jesteś, iż w tak bezczelny sposób bronisz interesów Ukrainy, a nie Polski?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-2 / 8

@Goretex Wykasowałeś swój wcześniejszy wpis, przypomnę o nim:
Tak, przypominanie o NIEROZLICZONYCH zbrodniach na Narodzie Polskim to "marna prowokacja", powiedz to ukraińskiemu ambasadorowi, który kilka dni temu nasze zbrodnie zrównał z popełnionymi przez III Rzeszę i ZSRR.
I nie, ambasador wypowiadający się publicznie nie ma własnego zdania, bo jest ambasadorem. Jeśli rządzący Ukrainą nie podpisują się pod jego słowami, powinien zostać zdymisjonowany. Nie został. Wnioski każdy niech sobie sam wyciągnie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
-2 / 8

@slagen

Zgadza się baner mi przypomina o problemie. Problemem są kibole, które dewastują miasta, cechują się nienawiścią do innych i często to wyrażają publicznie lub na forach (jak na przyklad ty to robisz). Tylko z tym kojarzę te hasło.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-3 / 9

@Goretex Wykasowałeś, nie ma twojego wpisu, pozostała tylko moja odpowiedz, miej choć odrobinę cywilnej odwagi i nie kombinuj.
Wolę być oszołomem, dbającym o polsko-ukraińskie pojednanie, jak ruską onucą jak ty, nerwowo reagująca na przypominanie o nierozliczonych zbrodniach.
Zgłosiłeś sie do Kresowiaków po strzał z liścia za oszołoma? Odwagi... bierzesz chyba odpowiedzialność za to co piszesz? Nie? I wszystko jasne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S slagen
0 / 6

@Goretex drobne uwagi
Rosjanie przyznali że Katyń to zbrodnia wojenna.
Ukraińcy są dumni z Banderowców i tak naprawdę awanturowali się do wojny o pomniki dla tych zbrodniarzy w Polsce. Teraz pozornie zmienili narrację ale tylko z powodu libania ich po pyrdelu przez opętaną rusofobią PiSbolszewię.

Ukraina jeszcze nie dawno nie miała zgłoszonych granic w ONZ bo nie podobała im się granica z Polską

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-2 / 6

@Goretex Bleee... jesteś oszołomem i jesteś oszołomem, płyta ci się zaciela, czy rodziny szukasz, oszołomie?
Chcesz wszystko zamiatać pod dywan, jak na oszołoma przystało, później, później, bo to nie dobry czas.
Jesteś za głupi, by być czemukolwiek przeciwny, w swojej nieskończonej głupocie nie ogarniasz, iz grasz do jednej bramki z Putinem, jemu zależny, by Polacy sie z Ukraińcami nie pojednali, on temat Katynia ma już wyjaśniony.
Czytaj, aż zrozumiesz, choć na cuda bym nie liczył.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-3 / 5

@Goretex Tyle fakty:
13 kwietnia 1990 r. rosyjska agencja TASS nieoczekiwanie nadała bardzo ważny komunikat poświęcony zbrodni katyńskiej. Przyznano w nim, że odpowiedzialność za mord ponosiła NKWD. Dwa lata później Borys Jelcyn, prezydent Federacji Rosyjskiej, przeprosił Polaków za zbrodnię sowiecką w Katyniu.
https://katyn.ipn.gov.pl/kat/histori/walka-o-prawde/przyznanie-sie-rosji
A jaka jest wersja ukraińska na temat Rzezi Wołyńskiej? Zawsze taka sama, nie przepraszamy, nie pozwalamy na ekshumacje, żadnych pomników.
Kto to gorzej rozegrał? Ukraińcy, gdyby do tematu podeszli jak Rosjanie, byłoby juz po sprawie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S slagen
0 / 6

@Goretex
1 google: ukraina granice onz
https://www.salon24.pl/u/goldark/757835,oswiadczenie-onz-panstwa-ukraina-nie-ma-i-nigdy-nie-bylo
http://www.binek.pl/t02.html
"Dnia 7 kwietnia 2014 roku na forum ONZ - Sekretarz Generalny ONZ Ban Kimoon wygłosił oszałamiające oświadczenie, które zostało zakazane do rozpowszechniania przez władze Ukrainy w ukraińskich mediach i Internecie. Do porządku obrad na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ zo­stała wniesiona kwestia konfliktu między dwoma państwami. W rezultacie uzgodniono następujący wniosek: Ukraina nie zarejestrowała swoich granic jeszcze od dnia 25 grudnia 1991 roku. W ONZ nie zostały przedstawione i zarejestrowane granice Ukrainy jako suwerennego państwa. Z tego powodu możemy uważać, że żadnych naruszeń prawa przez Rosję wobec Ukrainy nie było i nie może być o tym mowy."

Nie wiem które strony są bardziej wiarygodne i nie będę się o to kłócił.

2 Ludobójstwo a zbrodnia to zupełnie inna liga zbrodni. Katyń to zbrodnia wojenna: rozstrzelano jeńców. Rosja się do tego przyznała i przeprosiła.
Zapytaj google czy Katyń to ludobójstwo.

Natomiast Wołyń to było ludobójstwo, przepełnionym przerażającym okrucieństwem by wypłoszyć stamtąd Polaków. Nie sprawdzałem jednak czy Wołyń formalnie został uznany za ludobójstwo.
Jednak przy Ukraińcach nawet Naziści byli "humanitarni". Ukraińcy starali się bowiem dokonywać jak najbardziej odrażających i przerażających zbrodni.
Ukraina nie widzi problemu i jest z dokonań Banderowców dumna

Poza tym tutaj rozmawiamy o Wołyniu a nie Katyniu

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
0 / 4

@Goretex Dostałeś linka prowadzącego do stronki polskiego IPNu, mało wiarygodna? Bardzo mi przykro, iż nie popierają twojej wersji historii wyssanej z cukierków miętowych, ale zastrzeżenia kieruj do IPNu.
To twierdzisz, iz Rosjanie nie przyznają sie do zbrodni w Katyniu? No pacz... i to poszło na CAŁY świat!
"Klęczący Putin wart więcej od wszelkich słów"
"Dwuznaczna podróż Putina do Katynia", "Putin i Tusk przeciwko Stalinowi", "Putin przeciął węzeł katyński" – tak brzmią nagłówki światowych gazet. Dzienniki komentują środowe obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
https://wiadomosci.wp.pl/kleczacy-putin-wart-wiecej-od-wszelkich-slow-6032748613047425a

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komandorV
0 / 4

@slagen Nie ująłbym tego lepiej, takie fakty, zero populizmu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komandorV
+1 / 5

@Goretex Jeśli nie zauważyłeś, to Ukraina tą ludobójczą czystkę właśnie neguje. W skrócie ( MSZ, IPN, MSW, Ministerstwo Edukacji, Swoboda z Prawym Sektorem i cała rzesza polityków i działaczy oraz historyków i pisarzy ukraińskich ) : Nie był żadnego ludobójstwa i czystek etnicznych na Polakach na Wołyniu i Małopolsce, Bieszczadach i Lubelszczyźnie, tylko lokalne walki z polskimi kolaborantami i faszystami, współpracującymi ze szkopami i ruskimi przeciw Ukraińcom ( mocne stwierdzenie jak na naziola - upadlina, z SS Galizien i największą ilością wachmanów w obozach KL, nie mówiąc o czynnym udziale w Holokauście na terenie przez nich kontrolowanym ) no tylko, że jakoś tak w Polsce nie na Ukrainie i nawet długo po wojnie, jakoś tak dziwnie wyszło ale cóż.
Ludobójstwa i czystek etnicznych dokonywali Polacy na Ukraińcach w czasie okupacji przez Niemców i za to byli objęci walkami, broń borze wbijani na sztachety i obdzierani ze skóry i mordowani na trzysta ileś sposobów, tylko tam, no, przesiedlani, wypędzani itd, no, co można robić z polskim faszystą ?
Ludobójstwa i czystek etnicznych dokonywali Polacy na Ukraińcach w czasie akcji Wisła ( i międzynarodowych ustaleń o przesiedleniach obywateli wg narodowości lub wyznania ale po co o tym wspominać, nie pasuje do Polaków zbrodniarzy ) i mamy na kolanach błagać o przebaczenie Ukraińców ( że wypełnialiśmy i oni komunistyczne porozumienie - o 1.5 miliona Polaków przesiedlonych z nowych granic Ukrainy, która dwa lata wcześniej była Polską oraz ponad czterystu tysiącach wypędzonych za okupacjani i stu dwudziestu tysiącach zamordowanych słowa nie ma, to też nie pasuje do narracji banderlandu i upadlińców ), tego uczą dzieci w szkołach a jak się to ma do polityki ? Ano tak, że wysuwają wobec Polski roszczenia terytorialne o " rdzenne ziemie ukraińskie - tzw Zakurzonie, nie wiedziałeś ? To jest jeszcze bardziej posrane niż lobby żydowskie. Przed wojną działali cały czas na szkodę Polski, ich minister MSZ jak i np dowódcy Azowa twierdzili, że jak tylko skończą z terrorystami w Doniecku i Ługańsku to się wezmą za nas i wszelkimi dostępnymi sposobami, łącznie z agresją militarną, odbiorą nam to, co według ich chorej, nacjonalistycznej, banderowskiej bajki się należy. Ich prezydent, po tym jak pożyczyli za PO coś, nie pamiętam, miliard ojro na infrastrukturę i rozwój, powiedział w skierowanej do polskiego rządu i Polaków konferencji, że oni niczego nie pożyczyli tylko Polska zapłaciła pierwszą część reparacji wojennych ! To tylko nieliczne przykłady postępowania naszych " braci ukraińskich ". Poczytaj trochę zanim kogoś nazwiesz oszołomem, bo na razie wychodzi, że mówisz o sobie i swoim pochodzeniu. Proszę, przeczytaj to pięć razy, z kimś starszym zanim odpiszesz, chociaż może lepiej nie odpisuj.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 10 lipca 2022 o 4:58

K komandorV
0 / 4

@Goretex Slagen nie rozprzestrzeniał w tamtym poście ruskiej propagandy, ja to wiem z opracowań historycznych i pamiętam tamte czasy ( Gorbaczow, Jelcyn, wybór Putina, przemiany narracji historycznej Fed Ros ) - fakty są takie, że to zbrodnia wojenna na żołnierzach a nie ludobójstwo. Kacapy mają za co przepraszać Polskę - Operacja Antypolska 37-38 rok, zsyłki do obozów sys GUŁag i przesiedlenia, nie wiem, czemu o tym nie uczą i nie ma takiej dyskusji w przestrzeni publicznej, bo to było ludobójstwo i czystka etniczna o nieznanej dotąd skali ( na pewno ponad dwa miliony ) a zajmują się tym tylko historycy. Wiadomo, Putin to gaz, ropa, metale, żywność, więc chyba polskie władze nie chcą go drażnić.
Azow, Udar, Dynamo to bataliony policyjne, które powstały jako zbrojne ramię partii Swoboda ale też jako zbrojne wsparcie dla elementów rządu popierających czy będących częścią OUN i nie są marginesem, bo mają bardzo duże poparcie polityczne i społeczne, częściowo przez propagandę a częściowo przez odwagę i osiągnięcia. Faktem jest, że dokonywali zbrodni wojennych o czym poinformował Kongres jakiś senator i wstrzymano im fundusze i szkolenia w ramach pomocy Amerykanów ( lecz na krótko ). Polska wspierała ich dalej, mimo, że nagrywali filmy jak się zabawiają z jeńcami, dowódcy i sztab Azowa byli aresztowani co najmniej dwa razy przez regularną armię Ukrainy a batalion rozbrojono po tym jak wyszło na jaw jak " zabezpieczali " zaplecze regularnych wojsk. Polecam obejrzeć sobie zaprzysiężenie pułku Azow w Kijowie, bodajże 2014 rok, jaką fajną symbolikę mieli wytatuowaną i naszytą na mundury. Powiem, że z historii takich formacji wynika,że cywile w mundurach, z ideologią zamiast rygoru, wyszkolenia i karności, zawsze więcej szkodzą niż pomagają i zazwyczaj to oni są odpowiedzialni za zbrodnie wojenne. Nie zmienia to jednak faktu ogromnego poparcia społeczeństwa ukraińskiego i władz, co dowodzi, że patonacjonalizm ma się całkiem dobrze na Ukrainie, można sobie nosić na mundurze jednostki państwowej symbolikę SS, hailować podczas oficjalnych uroczystości państwowych i nikt nikogo do więzienia nie wsadza za to.Może jest ich nie dużo i byli wiele już razy uzupełniani po stratach ale myślę, że do formacji o takich " tradycjach " nie przyjmują nikogo poza naziolami OUN. Dodam jeszcze, że nawiązali dość szybko walkę w Donbasie i Ługańsku, nie wiem, z jakim wynikiem ale walczyli zdaje się od początku tej ruchawki, więc są bardzo rozpoznawalni a ich zbrodnie wyciszane.
Dowody w postaci oficjalnych i nieoficjalnych komunikatów i antypolskich działań władz ukraińskich oraz działalności SBU mozesz znaleźć bez problemu sam ale napiszę jeszcze na tygodniu najważniejsze dla polityki polsko - ukraińskiej. Jeśli chcesz poszukać sam, to zacznij od tzw Wojny Pomnikowej, to generalny przykład, jak wschód i zachód Ukrainy rozumieją zbrodnie ludobójstwa i " bohaterów " ukraińskich, gloryfikowanych przez władze i ludzi, jak zmienia się narracja.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komandorV
-1 / 3

@Goretex Nie wybielam Rosji ! Posługuję się prawnym nazewnictwem Zbrodni Katyńskiej ! I nie obchodzi mnie to, co mówi kacap Matiuszkin, mamy dość przykładów współpracy z ruskimi, jaką narrację przedstawiają i kim są. Z mojego punktu widzenia działania Stalina i NKWD są standardowe, jak na tamte czasy, jednak mogliby się przełamać i kontynuować politykę Jelcyna, bo i tak już wszyscy dowiedzieli się z dokumentów, co tam się stało. Kacapy to kacapy i nic tego nie zmieni, im trzeba cara albo Stalina, bo tacy już są. Przytoczę słowa wieszcza narodowego Rosji, Dostojewskiego, : " Co będzie jak zasnę na sto lat i się obudzę w Rosji ? Nic, dalej będą pili i kradli ... ". Moim zdaniem nie ma dla nich nadziei, może jakby rozproszyć ich po narodach świata ? Może ich ewolucja umysłowa przyśpieszy wśród normalnych ludzi, bez partyjnego prania mózgu ? Nie wiem.
Co do tego, co pisał Slagen, miałem na myśli kwalifikację Zbrodni Katyńskiej i porównania do ludobójstwa przez upadlińców.
Partia Swoboda ma prawie zerowe poparcie, fakt ale ma też trzy uzbrojone po zęby pułki piechoty. Ma prawie zerowe poparcie, jedna dobrze wpisuje się w zachodnioukraińskie realia polityczne i sposób myślenia, np kto buduje pomniki zbrodniarzom ? Kto gloryfikuje UPA ? Czemu, jeśli Swoboda to margines, można ogłaszać w parlamencie ukraińskim rok Stefana Upadlińca ? To chyba jednak polityka Ukrainy a nie tylko jedna partia, prawda ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komandorV
-1 / 3

@Goretex Nie wie, co odpisać.
Oczywiście, że Azow działał na wschodniej Ukrainie, tak właśnie napisałem wcześniej.
Czemu nastąpiła gloryfikacja OUN-UPA napisałem już wcześniej a Polska była postrzegana jako agresor przez zakłamanie i propagandę, nie posunęliśmy się do niczego w wojnie polsko-ukraińskiej, czego musimy się wstydzić, za co przepraszać i nie złamaliśmy prawa międzynarodowego i działaliśmy na naszej ziemi, w naszym kraju, zrobili to natomiast Ukraińcy.
Punkt drugi - w samo sedno, taka polityka historyczna dotąd, nawet teraz usprawiedliwia, według władz ukraińskich, działalność zbrodniarzy OUN-UPA i czerni ukraińskiej.
Punkt trzeci : Właśnie tak jest i to też polityka zakłamywania historii, na co są dokumenty i świadkowie. Teraz ciągle podtrzymywane.
Przeciętny Ukrainiec wie tyle, ile mówi w sondach ulicznych, jest materiał na YT, tam najlepiej widać czym jest pranie mózgu zwykłym ludziom przez rząd banderowski.
Punkt czwarty - W Polsce, w przeciwieństwie do Ukrainy, o co zadbała SBU i IPN ukraiński, są powszechnie dostępne materiały o zbrodniach Polaków w WW II i po niej, chociaż wiele z tego jest zakłamane lub wypaczone ze względu na antypolską działalność Sztazi, komuchów czy lobby żydowskiego lub ukraińskiego w USA, przez co często przypieprzają się do nas Amerykanie.
I ostatnie - Ukraina kieruje się ku Europie już od Euromajdanu i zrobili coś w kierunku Polski ? Tak, wzrósł na Ukrainie patonacjonalizm do niebotycznych poziomów, wspiął się z niszy do władz, bo to oni właśnie przejęli władzę.I się zaczęło antypolskie szczekanie, prowokacje, oskarżenia Polski o faszyzowanie ( ! ), pomocnictwo w Holokauście, przyrównania do hitlerowców, plucie na Polaków, kłamstwa na temat kolaboracji Ukraińców z nazistami niemieckimi, wprowadzanie na potęgę gloryfikacji upadlińców, roszczenia terytorialne ...Myślisz, że władze ukraińskie powiedzą nagle, że kłamali i się zmienią ? Że coś takiego może nastąpić w przyszłości ? Przecież to taka sama retoryka i polityka, jaką uprawiają kacapy, Ukraińcy niczym się od nich nie różnią w tym zakresie, nawet powiem więcej, podłóg dostępnych informacji o zbrodniach kacapów i Ukraińców i ich retoryki, to banderland powinniśmy za to wy@ebać w kosmos ...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komandorV
-2 / 4

@Goretex Dalej nie wiem, co odpisać. Ty o jednym, ja odpowiadam a ty piszesz coś nowego, nie zwracając czy odnosząc się do tego, co piszę.
Ja piszę o Ukrainie i Zbrodni Katyńskiej a ty żebym nie wybielał Rosji.
Piszę, że Azow walczył w Donbasie i Ługańsku a ty, że " Akurat Azow działa/ł na wschodzie Ukrainy ", jak byś mnie chciał poprawić.
Ja piszę o tym, co dzieje się w banderlandzie a ty dajesz coś takiego " z wszystkimi nieprawdziwymi twierdzeniami trzeba rozprawiać się na spokojnie i rzeczowo. Możesz ekscytować się pojedynczą, już sprostowaną wypowiedzią, albo to zostało już wyjaśnione ".
Ja piszę, że symbolika nazistowska jest powszechna w batalionach ochotniczych, że na Ukrainie OUN ma partię polityczną i partyzantkę, że parlament Ukrainy ogłasza rok upadlińca, że dalej nic nie jest sprostowane a zakłamywane w najbardziej perfidny sposób, że ze zbrodniarzy upadlińskich robią bohaterów lub ofiary polskiego faszyzmu i polskiej kolaboracji z nazistami, że przedstawicie Ukrainy porównuje nas do nazistów i czyni współodpowiedzialnym za Holokaust a ty, że " A proces dochodzenia do prawdy o UPA trochę Ukrainie zajmie." albo " Odbrązawianie tego trochę potrwa, ale z pewnością nastąpi " lub coś takiego " Wątpię, by przeciętny Ukrainiec miał jakąś szczególną wiedzę o UPA " - Nie, oczywiście, że nie ma, poza tym, że to bohaterowie Ukrainy, wywodzą się z OUN i mają swoje pomniki, cmentarze wojskowe i święta państwowe, między innymi za walkę z polskimi kolaborantami ! Wiesz o czym piszą w książeczce dla dzieci i młodzieży, wprowadzoną do szkół ukraińskich i polsko-ukraińskich a która zwie się " Bandera i Ja " ? Wiesz dlaczego można niszczyć i dewastować polskie cmentarze na Ukrainie ? Wiesz, że ci ludzie dalej w większości leżą w zbiorowych mogiłach, często nawet nie wiadomo gdzie ?! Wiesz, że IPN Wiatrowycza i tego nowego upadlińca blokują wszelkie próby badań, mogących postawić Ukrainę w złym świetle ? Wiesz jakie żądania stawiają Polsce w zamian za butne ograniczone pozwolenia ?Nic k@rwa nie wiesz, nie masz pojęcia, kogo tak bronisz nieudolnie, banderfilu. Kim ty k@rwa jesteś, że muszę pisać tak oczywiste, powszechnie wiadome, dla zainteresowanych, rzeczy ? Dlaczego czepiasz się różnych rzeczy, które wyjaśniłem, możesz sobie o tym poczytać i nie odnosisz się do odpowiedzi, tylko piszesz jakbyś mnie poprawiał albo zmieniasz temat lub oskarżasz ? Kim k@rwa jesteś, że bronisz upadlińców lub negujesz albo umniejszasz i bagatelizujesz, nie mając nawet podstawowej wiedzy w temacie ? I jeszcze piszesz, że się ekscytuję. Jak ciebie nie wk@rwia takie postępowanie naszego sąsiada, któremu pomagamy sami bardzo ryzykując wojnę, któremu przekazaliśmy kupę broni, surowców i pieniędzy, którego uciekinierów przyjmujemy jak braci i o nich dbamy mimo rozpi@rd@lonej gospodarki i największego kryzysu gospodarczego od czasów komuny a on w zamian gloryfikuje terrorystów i zbrodniarzy, którzy zabijali naszych polityków i urzędników przed wojną a podczas czystek wbijali nasze dzieci na sztachety ? Ile k@rwa muszę wbijać ci to do dekla, zanim powiesz " Rzeczywiście, ich postępowanie jest skandaliczne i powinniśmy już dawno się za nich zabrać na ostro aż sprawy naprostują i na kolanach będą błagali o przebaczenie " Kim ty k@rwa jesteś ?!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
-5 / 5

@komandorV wybacz, ale nie wiesz o czym piszesz.

Jeśli wskazuję pewne analogie charakterystyczne dla mechanizmu wyparcia, to nie oznacza, że porównuję jakiekolwiek dwie zbrodnie. Zauważam jedynie, że każdy naród ma problem z akceptacją tego, że jego obywatele zabijali niewinnych ludzi.

Nie porównuję zbrodni.. napiszę Ci to jeszcze raz wyraźnie, bez nadziei, że dotrze. Ale przyznam, że mechanizm wyparcia działa u Ciebie idealnie. Polacy nie mordowali Żydów, ale Ukraińcy Polaków już tak. Jednej prawdy jako Polak nie potrafisz zaakceptować, ale akurat Ty chcesz uczyć Ukraińców ich historii. Ot, paradoks.

Trzeba z Ukrainą walczyć o ujawnienie całej prawdy o Wołyniu, ale wątpię by Twoje stronnicze widzenie historii to była właściwa droga.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komandorV
-1 / 1

wymuszeń i oskarżeń z dupy, tylko prawda, potwierdzona ponad wszelką wątpliwość.

Po piąte - chory z nienawiści do każdego Ukraińca, bo mieszka w banderlandzie ? Czyli tak, jak byłbym Niemcem i postrzegał każdego Polaka, że jest z PIS-u, bo oni u nas rządzą ? Już napisałem wcześnie, gdzie dokładnie mam twoją opinię na ten i inne tematy. Umiesz tylko oskarżać i trolować. Zero faktów i komunały albo kłamstwa lub przemilczenie, to jest twój poziom, do którego próbujesz ściąga adwersarza.
Nic do mnie nie trafia ? Dobrze, że trafia do ciebie.
Ukraina liczy czterdzieści milionów ludzi ? A przed wojną Wołyń ( zapomniałeś dodać Małopolskę ), zamieszkiwało dwa miliony ludzi ( Polaków ? Czy kogo ? ) ? Dużo wiesz na temat , w którym się wypowiadasz.
" Odpowiedzialność zbiorowa ? Syn jest obrazem swojego ojca, tradycje to tradycje, są silniejsze niż zdrowy rozsądek i wiedza, tak ? Poczytaj sobie kim był Suchewycz i kim jest teraz jego syn, zanim k@rwa następnym razem napiszesz coś takiego w pojęciu zapomnienia czy zatarcia pokoleniowego. Pooglądaj sobie sondy uliczne z Niemiec, jakie tam mają podejście do zbrodni niemieckich i reparacji wojennych względem Polski i skąd mają takie zdanie, skoro ich historia od 36' do 45' nie istnieje w szkołach. Może od rodziców ? To dodaj jeszcze do tego politykę i pseudohistorię i masz wynik !
I znowu nie wytrzymałeś, zbrodnie polskie, oczywiście jako równoważnik czy uzasadnienie, że też tak robimy, nie wyrabiam k@rwa ...
Nie pytaj kim jestem, bo w sumie dość dobrze mnie opisałeś, lubisz i wiesz jak opisywać ludzi, szczególnie jak brakuje argumentów, pokazujesz to cały czas.
Mam pretensje do konkretnych ludzi i konkretnego państwa, w którym ci ludzie mieszkają i nie złagodzę podejścia tak jak upadlińcy nie mogli złagodzić swojego i powiem więcej, takiego Suchowycza albo jego syna, zaj@bist@go syna swojego ojca, to, gdybym miał okazję, to wbiłbym na pal, szczególnie syna, bo ojciec był z pierwszej generacji OUN a jego syn nawet nie pamięta tamtych czasów i tylko wychowywał się wśród upadlińskich bohaterów a od dwudziestu lat ma dostęp do prawdy o swoich idolach i mógł zmienić narrację i przeprosić Polaków za kłamstwa o mordach i za swojego tatusia kochanego, upadlińca j@ban@go..
I na koniec, to nie jest mój wrzód, bo to nie jest jakieś schorzenie, tylko teraźniejszość i polityka z wojną w tle, za zbrodniarzy i państwo, które ich gloryfikuje.
Reasumując, nie pisz już do mnie, nie odpowiadaj, już dość czasu zmarnowałem ale jak zawsze, myślę, że jak odpowiem, to ktoś sobie może skorzysta, ty czy inni, którzy to czytają.
Nie pozdrawiam i do niepisania.Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
-4 / 4

@komandorV zacznij zachowywać się, jak człowiek zdolny do dyskusji opartej na argumentach a nie inwektywach.

Nie wiesz kto zamieszkiwał Wołyń ani nie masz pojęcia jak trafili tam Polacy ? No to się szybko dokształć.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wo%C5%82y%C5%84

Powinien pomóc Ci w tym szczególnie fragment
"Dodatkowo w latach 1921–1923 na terenie Wołynia przeprowadzono kolonizację za pomocą osadników wojskowych (w całym okresie międzywojennym na Kresach powstało w ten sposób 7,9 tys. osad, do których należało 130 tysięcy ha ziemi)[4]. Nadziały ziemi na rzecz Polaków nie spotkały się z aprobatą ludności ukraińskiej."

Jak Ukraińcom sprzedaje się tylko część prawdy, o tym jak to im ziemię zabierano i osiedlano wojskowych, jak "nakłaniano " ich do odejścia od religii... jak UPA walczyła o niepodległość, ale nie mówi im się o zbrodniach UPA, to część Ukraińców uważa ich za bohaterów. Trzeba tłumaczyć im co robiła UPA, dać im trochę czasu, zrozumieją że byli w błędzie.

Spójrz na siebie i sprawę Jedwabnego. Dowody są, wątpliwości brak, ale Ty dalej udajesz że nic się nie stało i że pewnie mord popełnił się tam sam. A ile lat już minęło ? Pierwsze śledztwo było przecież w latach 50-tych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
-2 / 2

@komandorV wkleję raz jeszcze, bo produkując swoje "argumenty" mogłeś nie doczytać.

Jak Ukraińcom sprzedaje się tylko część prawdy, o tym jak to im ziemię zabierano i osiedlano wojskowych, jak "nakłaniano " ich do odejścia od religii... jak UPA walczyła o niepodległość, ale nie mówi im się o zbrodniach UPA, to część Ukraińców uważa ich za bohaterów. Trzeba tłumaczyć im co robiła UPA, dać im trochę czasu, zrozumieją że byli w błędzie.

Nie wiem o co się rzucasz i czemu wciąż mnie obrażasz, co dokładnie w tym co napisałem wyżej Ci się nie podoba ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K komandorV
0 / 0

@Goretex Twoje argumenty to wk@rwianie trolowaniem a później donoszenie, ryżowy chłopcze, bezczelna, banalna, populistyczna, przyziemna, banderfilska karykaturo człowieka. Jesteś haniebny jak twoje opowieści historyczne na temat Ukrainy, Ryszard Petru historii i Kononowicz intelektu. Ciesz się, że twoje wypowiedzi nie są oceniane pod tym kątem przez adminów, bo miałbyś bana dożywotnio za populizm, kłamstwa, nieuctwo i prowokacje w przestrzeni publicznej, szkodzenie i wypaczanie historii, tak, jak to robią władze Ukrainy czy lobby żydowskie, z tą różnicą, że ich mogę zrozumieć a ty jaki masz w tym interes ? Czy po prostu pożyteczny idiotyzm, jak pisałeś o Jedwabnem ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
-1 / 1

@komandorV moje argumenty to fakty historyczne. To, że próbujesz nadać im inne znaczenie, niczego nie zmienia.

"Czy po prostu pożyteczny idiotyzm, jak pisałeś o Jedwabnem ?"
Nic takiego nie pisałem, odśwież sobie pamięć zamiast przypisywać mi czyjeś wypowiedzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-2 / 14

Ukraiński ambasador zrównał nas z nazistowskimi Niemcami i ZSRR, nic się nie stało, jakiś klub piłkarski przypomniał o nierozliczonych zbrodniach ukraińskich AJ WAJ!
Kiedy zaczniemy dbać o własne interesy, a nie obcych?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
-2 / 14

@099
„ 099 | pokaż wszystkie wiadomości od 099 | ignoruj raportuj | #
8 lipca 2022 o 20:13
Jak zwykle, obrońcy takiego postępowania nie obejdą się bez krętactw, naciąganych argumentów i fikołek. Takie zachowanie też jest na korzyść rosji. Więc warto sobie zadać pytanie, czy postępują na korzyść rosji umyślnie, czy nie umyślnie".
"Jak zwykle, obrońcy takiego postępowania nie obejdą się bez krętactw, naciąganych argumentów i fikołek. Takie zachowanie też jest na korzyść rosji. Więc warto sobie zadać pytanie, czy postępują na korzyść rosji umyślnie, czy nie umyślnie".
Ciekawa teza, jak w takim wyapdku wygląda publiczna wypowiedz ambasadora ukrainy? Czy porównując nas z III Rzeszą i ZSRR działał na korzyść Rosji, czy to ruski troll? Nikt więcej złego w kontakatach polsko-ukraińskich nie zrobił wiecej złego jak Ukraińcy, czyżby byli na usługach Putina?
I ZADEN ambasador wypowiadajacy sie publicznie, nie ma własnego zdania, bo jest ambasadorem. Własne zdanie moze mieć u siebie w domu. Tylko i wyłącznie. Nie w publicznych wywiadach. gdyby REALNIE rządzący Ukrainą odcieli się od jego wypowiedzi, poleciał by ze stanowiska, zachował je, więc po cichu go popieraja, przekaz jest jasny.”

Myślę, że żle zrobił. Czy działał na korzyść rosji? Myślę, że tak.
Czy jest ruskim trollem? Nie, jest ambasadorem dla Ukrainy. Jeśli już, to ukraińskim trollem.
Nie wiem czy jest na usługach putina. Musisz im zadać takie pytanie.

Czemu wysłałeś mi to na priv i w jakim celu pytasz się mnie, o ambasadora Ukrainy?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 8 lipca 2022 o 20:49

R RavenMT
0 / 12

@LowcaKomedii
Nie no muszę to powiedzieć
"Dla mnie jego pochodzenie i "misja" są raczej oczywiste :)"
Te słowa to polityczny bełkot do głupiego tłumu. Nic nie informują, ale masę sugerują, z gigantycznym podtekstem.
Czyli coś w stylu: ja tego nie powiedziałem, ale tak jest.
Jesteś politykiem, dyplomatą, kimś w tym rodzaju, albo dobrze naśladujesz. Jakby nie patrzeć masz tu jakiś interes i to od bardzo długiego czasu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
0 / 10

@LowcaKomedii

Czyli w odpowiedzi od niego, mogę się spodziewać te same, oklepane formułki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok_Jablkowy
0 / 6

@LowcaKomedii

Niestety, ale czegoś takiego nie można wykluczyć, co najbardziej boli w przypadku takiego forum.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R RavenMT
0 / 6

@LowcaKomedii
Nawet nie czytam.
Polityk, albo aspirujący

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R RavenMT
+1 / 7

@LowcaKomedii
Z dewastacją kraju też masz coś wspólnego?
Tak pytam tylko.
Zresztą i tak wywiniesz się od odpowiedzi
Więc głupio pytam. Ty i tak na pytania odpowiadasz pytaniami.
Pozdrawiam. Do następnej kłótni. :-)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R RavenMT
0 / 6

@LowcaKomedii
A dewastacją kraju? To ci jakoś umknęło. Nie polityk ale SB?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-4 / 6

@LowcaKomedii Ja wychwalam Rosję? Trolu różowiutki, wiem, łepek pusty, czego się spodziewać, pisanie iż Rosjanie rozliczyli sie za Katyń to jest wychwalanie Rosji??? A tak tylko przypomnę, kto dostał sraczki, jak JEDEN raz napisałem Ukraina z małej litery? Ty, różowy trolu.
I dalej jechanie ad personam zamiast dyskusji na argumenty z innym użytkownikiem, cóż, trolle inaczej nie potrafią, co tylko potwierdzasz, dziękuje :)))

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R RavenMT
-1 / 7

@LowcaKomedii
Oj jak zabolało
Szczególnie ta część z onucami.
W sumie tylko to napisałeś.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-3 / 5

@LowcaKomedii Dymitrij, to mówisz, iz ROSYJSKI generał jest dla ciebie źródłem wiedzy? I ty innych nazywasz "ruską onucą" ruska onuco? Przednie.
Poskarż się jeszcze jak mały Jasio kolegom, poskarż się i tak cię oleją, jesteś definicją jak być trolem i to żałosnym. Tak trzymać. A jakże. :)))

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+3 / 9

Jeśli dotarłeś do tego miejsca to proponuję wziąć 10 głębokich wdechów i pomyśleć, że mamy piątek wieczór i być może jakiś uspokajający napój w lodówce. Udanego wieczoru!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-2 / 12

@koszmarek66 Dobra rada, ale to po tym, jak Rzeź Wołyńska nie będzie tematem tabu, jak zbrodnia w Katyniu za PRL komuny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E El_Polaco
+4 / 8

Żaden naród nie lubi, jak mu się przypomina ciemne karty z jego historii. My też trochę takich mamy, ale w Polsce na ogół się o tym nie mówi. Chyba nie było podobnych zbrodni na taką skalę w wykonaniu Polaków, ale były inne rzeczy, które u nas na ogół się pomija.

Tak samo Niemcy niewiele by wiedzieli o holokauście, gdyby wygrali wojnę i mogli narzucić własną narrację. Brytyjczycy uczą się dumy z imperialnej przyszłości, ale o zbrodniach popełnionych w koloniach niekoniecznie.

A o Wołyniu powinno się pamiętać, ale przede wszystkim trzeba patrzeć w przyszłość. Jeśli aktualna racja stanu wymaga pomagania Ukrainie, to powinniśmy to robić.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H HochLieck
-3 / 5

@El_Polaco Ukraińcy mogliby nam to pomaganie ułatwić choćby symbolicznymi gestami, ale nawet takich nie robią, a wręcz przeciwnie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E El_Polaco
0 / 2

@HochLieck
Jak na razie nam to ułatwiają, skutecznie walcząc z Rosją. Gdyby nie ich opór, Polska już teraz byłaby bezpośrednio zagrożona.

A co do symbolicznych gestów i zmiany narracji wśród Ukraińców, to już zależy od ich rządu i to są lata pracy, porozumień między polskimi i ukraińskimi elitami. Tyle że polska strona musi bardzo aktywnie działać na tym polu, współpracować z Ukraińcami, inwestować w ich kraju. W sumie to Polska musi się stać dla Ukrainy tak samo ważna, jak dla Polski Niemcy. Bez niemieckich inwestycji i wymiany handlowej z Niemcami polska gospodarka prawie że nie istnieje.

Jak Polska osiągnie podobną pozycję na Ukrainie, to będzie mogła skutecznie budować własną narrację.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik720
-1 / 11

W dużej mierze są oburzeni bo świat dowiedziałby się, że nie mają szacunku do ofiar, których brutalnie zamordowali oraz, że Ukraińskie terytorium nie jest takie Ukraińskie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J Jakubono
+1 / 7

do 099 - Czyli kozacy z xvi wieku i kozacy z xx wieku to nie ten sam naród? niezła semantyka ;-)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-5 / 9

@Jakubono I teraz podstawowe pytanie, czy Kozacy w XVIw czuli się Ukraińcami? Nie, bo wtedy Ukrainy nie było. Ale jak obecni Ukraińcy uważają Kozaków z XVIw za swoich przodków, niech tez ich zbrodnie wezmą na siebie, a jest ich niemało.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O ot_co
-2 / 12

Pytanie do wszystkich krytyków wywieszonego hasła: dlaczego nam nie wolno pamiętać i przypominać w czasie gdy państwowa ukraińska poczta wydaje znaczki i karty pocztowe upamiętniające banderowskiego bandytę Szuchewycza który osobiście wydał rozkaz mordowania Polaków? Nie, nie było to 10 czy 15 lat temu było to kilka tygodni temu w czerwcu 2022 roku czyli tu i teraz. Typowa ukraińska wdzięczność za okazaną pomoc???

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Goretex
-4 / 14

@ot_co czy ktoś tu krytykuje samo hasło ? Po prostu jego lokalizacja jest bez sensu i wskazuje raczej nie na chęć kultywowania pamięci, a zrobienia zadymy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar konto usunięte
-2 / 10

@ot_co I to jest podstawowe pytanie, przypomnę też o publicznej wypowiedzi ukraińskiego ambasadora, w której bronił Bandery, porównywał nas do III Rzeszy i ZSRR, czyli Ukraińcy mogą przypominać o historii, my nie? To zamordyzm jaki był za komuny w temacie Katynia.
Ślepo popieramy Ukrainę od lat, co za to mamy? Kompletnie nic, nie pozwolili nam nawet na ekshumacje pomordowanych na Wołyniu, czy nie czas zadbać o swoje interesy, a nie ciągle ukraińskie? No ale czego sie spodziewać jak minister ogłasza, iż "jesteśmy sługami narodu ukraińskiego"...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem