Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
398 404
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
D david18171
0 / 10

I nic. kompletnie nic nie dała ta bitwa. Wszystko przez to że Jagiełło nie miał potomka I bal się, że zagłada zakonu zbyt wzmocni Polskę. I zemściło sir to pięknie po prawie 400 latach:(

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H konto usunięte
+2 / 4

@david18171 No debil, jak Jagiełło nie miał potomka? A dynastia Jagiellonów to skąd się wzięła? z dupy? a może Władysław III Warneńczyk nie istniał i stworzyli go reptilianie, albo to kolejna teoria spiskowa turbosłowian, bo przecież Słowianie nie mogą mieć własnych władców, a tak w ogóle, to Słowianie i Bałtowie nie istnieją, to przecież tylko niepełnosprawni germanie wyrzucani za Odrę we wczesnym średniowieczu, jak głosiła propaganda Pruska w czasie zaborów?

I jak ta bitwa nic nie dała? dała, nie zawsze bitwy muszą kończyć się podbojami, fakt, Jagiełło próbował po Bitwie pod Grunwaldem, zdobyć Malbork, jednak nie udało się, bo zamówione bombardy (wczesna wersja armat), zostały zatopione przez flotę Krzyżacką, Polska i Litwa nie miały wtedy dostępu do morza, więc musieli polegać na statkach najemnych a konkretnie Kogach, które przewoziły bombardy. Jagiełło przez chwilę łudził się, że weźmie pajęczaków głodem, ale się przeliczył, bo mendy poupychały w twierdzy Malbork mnóstwo żarła i trunków i mogli bronić się przez 20 lat. Jagiełło postanowił ch_uj w nich wbijać i się wycofał. Natomiast bitwa dała dużo, bo trzon armii Krzyżackiej został rozbity, w tamtych czasach wojny były prowadzone na niewielkiej rozpiętości bojowej i często było tak, że szła jedna duża armia, albo trzy lub cztery, często łączyły się w wielką bitwę, wygrana pod Stębarkiem (później przemianowali na Bitwę pod Grunwaldem, bo Stębark był wtedy bogatą wsią a Grunwald zadupiem, później Stębark stał się zadupiem a Grunwald wsią bogatą, więc przemianowali na Bitwę pod Grunwaldem, najlepsze jest to, że ani Grunwald ani Stębark nie były tak blisko pola bitwy jak wieś, która dzisiaj nie istnieje i nazywała się
Stare Dupy, ale obie strony bitwy, zdecydowały, że nie godzi się tak nazwać bitwy, chociaż żołnierze nie będący rycerzami obstawali, żeby nazwać bitwę, bitwą pod Starymi Dupami, bo śmieszkowo).

W każdym razie, bitwa pod Grunwaldem, zamknęła Krzyżakom drogę, do reszty Polski i Litwy i rozgromiła ich główne siły, co więcej, w bitwie zdechł Wielki Mistrz Ulryk von Jungingen. (Nie, nie Ulryk Gromowładny).

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant_
0 / 2

@david18171 - co Ty człowieku opowiadasz? Władysław Jagiełło miał pięcioro dzieci: Elżbietę (zmarła jako niemowlę), Jadwigę, Władysława, Kazimierza (zmarł jako niemowlę) oraz kolejnego Kazimierza. Dwóch z jego synów zostało królami Polski: Władysław III Warneńczyk oraz Kazimierz IV Jagiellończyk. Co do skutków bitwy pod Grunwaldem, to faktem jest, że nie została w pełni wykorzystana (nie zdobyto Malborka), jednak to absolutnie nie oznacza, że nic nie dała. Siły zbrojne zakonu zostały kompletnie rozbite, zginął Wielki Mistrz i cała jego świta, wszyscy najważniejsi rycerze odpowiedzialni za administrację, zarządzanie dobrami zakonnymi, emisariusze budujący wpływy w Rzymie i tak dalej. Zakon stracił w tej bitwie wszystkich najważniejszych rycerzy, większość zwykłego wojska, całą logistykę i mnóstwo pieniędzy. Po bitwie zakon krzyżacki nie był już w stanie odbudować swojej potęgi i stopniowo staczał się w niebyt. To prawda, że przerwanie oblężenia Malborka było błędem i to prawdopodobnie osobistym błędem Jagiełły, któremu spieszyło się do Krakowa. To prawda, że pokój toruński z 1411 roku, który zakończył wojnę 13-letnią był dla Polski niekorzystny, jednak wynikało to nie z bitwy, ale z aliansu księcia zgorzeleckiego Luksemburczyka, króla Czech i Węgier, którzy poparli pokonany zakon chcąc osłabić rosnącą potęgę Polski. Ostatecznie Malbork zajął syn Jagiełły Kazimierz Jagiellończyk, a po kolejnej wojnie, Polska odzyskała pomorze gdańskie. Sam zakon zaś ostatecznie upadł z chwilą hołdu pruskiego wymuszonego przez wnuka Jagiełły Zygmunta Starego. Tego wszystkiego nie byłoby, gdyby nie zwycięstwo pod Grunwaldem, gdzie przetrącono kręgosłup zakonowi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H konto usunięte
0 / 0

@Jezuita A Ty po tych Twoich komentarzach, dalej nie rozumiesz, że powinieneś brać kwasy omega 3 i więcej czytać?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar CP666
-3 / 7

To był zakon poszedł walczyć z rozkazu papieża. Wtedy był papież i antypapież. W zakonie krzyżackim było masę cudzoziemców w tym najwięcej Polaków to była wojna bratobójcza.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant_
0 / 0

@CP666 - nie obraź się, ale opowiadasz głupstwa. W początkowych dekadach XV wieku papiestwo było wyjątkowo słabe i aby w ogóle funkcjonować, na prawo i lewo przyjmowało łapówki. Krzyżacy pozyskali poparcie papieża właśnie łapówką, ale to oni byli tu rozgrywającymi, a nie papież. Krzyżacy potrzebowali poparcia papieża wyłącznie ze względów politycznych i wizerunkowych, a sam papież nie miał takiej władzy aby im cokolwiek nakazywać. To Krzyżacy parli do wojny z Polską i Litwą, a papież był tu przysłowiowym kwiatkiem do kożucha. Zapłacili mu aby podpisał odpowiedni papier, to podpisał i tyle.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C camander
+2 / 4

Według obecnego kalendarza, który stosujemy to było 22 lipca. :D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H konto usunięte
+1 / 1

@camander To prawda, ale ludzie będą Cię mieszać z błotem, bo nie rozumieją, różnicy między kalendarzem Juliańskim, jakim się wtedy posługiwano, a kalendarzem Gregoriańskim, który stosujemy dzisiaj. Głupota tłumu zawsze zwycięża nad intelektem jednostki, jednak jeśli chcesz być naprawdę wielki, to mów debilom, że są mądrzy i na nich zarabiaj.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Aqq300
+8 / 8

1410 to ważny dla każdego prawdziwego Polaka przepis: 1 kg cukru, 4 litry wody, 10 dkg drożdży. Nie ma zaco.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant_
0 / 0

@Aqq300 - sam "Grunwald" nie wystarczy. Potrzeba jeszcze destylarni ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Aqq300
0 / 0

Zestawy kolekcjonerskie są w internecie. Pamiętaj, że ich używanie jest w naszym kraju nielegalne i karane. Mieszkający przy granicy z Czechami mogą z własnym zacierem przejechać granicę i skorzystać z usługi destylacji za drobną opłatą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N niobe66
0 / 0

Hold? Rzezi niewinnych ludzi i zwierząt bo gówniany polityk tak chciał? Oczywiście sponsorem bezpośrednim byli niewolnicy czyli chłopi pańszczyźniani. . Amen

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar okiem_inteligenta
-3 / 3

Kościół nadal istnieje i niszczy Polskę. Nic nam to nie dało.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem