Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
293 301
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
A antyfrajer
+7 / 11

I właśnie dlatego nie mają depresji. A jadą tam głównie po to żeby mieć spokój od bab.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A aniechcemisie
0 / 4

Patrzeć nie jest czasownikiem zwrotnym. "Gapić się" jest.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O Ochrety
0 / 2

@aniechcemisie Aż poszperałam w sieci i... poważne strony językoznawcze mówią, że forma "pytać się" nie jest błędna. Polecam przed poprawianiem czyichś błędów upewniać się, że na pewno są błędami lub po prostu przymknąć na nie oko.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A aniechcemisie
0 / 2

@Ochrety Różne są kategorie błędu i poprawności językowej. Pewne rzeczy, które w mowie potocznej można uznać np. za regionalizmy, w piśmie po prostu nie uchodzą.
Poza tym, piszemy o patrzeniu, a nie pytaniu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 23 października 2022 o 8:25

O Ochrety
-1 / 1

@aniechcemisie Napisałam komentarz z błędem. Wpisałam w komentarzu: sprawdziłam formę patrzeć się.

Słownik przygotowany na zlecenie Komitetu Językoznawsta PAN podaje czasownik "patrzeć się" bez informacji o tym, że jest to mniej oficjalna forma niż "patrzeć".

A nawet gdyby ktoś w memie użył formy potocznej lub regionalnej, nie jest to przestrzeń, w której taki wybór byłby błędem.

https://wsjp.pl/haslo/podglad/21680/patrzec-sie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A aniechcemisie
+1 / 1

@Ochrety Chełm nie jest również formą mniej oficjalną niż hełm. Kwestia kontekstu.
Już pwn-owski SJP podaje "patrzeć się" jako formę potoczną i jako podstawową wskazuje samo "patrzeć". Zatem owszem, nie jest to ściśle błąd leksykalny, ale jest to niezręczność, którą można zaklasyfikować jako błąd stylistyczny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O Ochrety
-1 / 1

@aniechcemisie Powtrarzam: użycie potocznego języka w memach nie jest błędem. Błędem jest poprawianie prawidłowej wypowiedzi.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A aniechcemisie
+1 / 1

@Ochrety No to tu się nie zgadzamy. O ile nie jest cytatem, tekst w memie jest formą wypowiedzi pisemnej, która powinna jednak być bardziej uporządkowana niż potoczna wypowiedź ustna. No, chyba że Koleżanka z tych, którym nie przeszkadza np. nadużywanie potworków typu "jkbc". Może po prostu mamy różną wrażliwość na różnicowanie kanałów komunikacyjnych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O Ochrety
-1 / 1

@aniechcemisie Po moich wypowiedziach możesz wnioskować o poziomie staranności językowej, jaki utrzymuję.

Nie wiem, dlaczego rościsz sobie prawo do wyznaczania standardów w bardzo rozpowszechnionej i równie nieformalnej formie przekazu, jaką są memy. Zresztą moim zdaniem, i z pewnością zdaniem wielu językoznawców, o czym świadczy m.in. linkowany przeze mnie wpis w słowniku, użycie formy "patrzeć się" jest prawidłowe bez zastrzeżeń co do przestrzeni, w których można go używać.

Zwracanie się do innych użytkowników Internetu per "Koleżanka" osobiście uważam za archaiczne lub pogardliwe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A aniechcemisie
+1 / 1

@Ochrety No widzisz. A WSJP nie wskazuje słowa "koleżanka" jako archaiczne lub pogardliwe. Nie wiem dlaczego rościsz sobie itd.

Owszem, memy są komunikacją nieformalną, ale jednak pisemną. Nie wiem jak ty, ale ja od komunikacji pisemnej (pomijając bardzo szczególne przypadki, gdzie sytuacja, lub medium nakłada dodatkowe ograniczenia) oczekuję więcej niż od potocznej mowy. Po prostu.

Nie ciągnijmy tego dalej, bo widać wyraźnie, że mamy różne oczekiwania i raczej się nie zgodzimy w tym temacie. Dla mnie zwrot "patrzeć się" jest zbyt potoczny w tym konkretnym przypadku użycia i - co gorsza - forma ta jest po prostu nielogiczna. O ile nie można po prostu "gapić" (poza znaczeniem "zgapić"), o tyle w "patrzeć się" zaimek zwrotny nie wnosi niczego względem gołego "patrzeć" i nie ma funkcji de facto partykuły, jak w typowych czasownikach zwrotnych - porównaj np. właśnie z "gapić się", czy "dorobić się", ale sugeruje znaczenie typowo zwrotne w sensie obiektu czynności. A przecież nie można patrzeć kogoś. Jeszcze gorszym potworkiem (tak, wiem - to znowu potoczność, czy nawet regionalizm) jest nieszczęsne "pytać się kogoś".

Akceptacja takich form w piśmie, nawet w memach, jest dla mnie równoważna pisaniu "kupiłem tą książkę". Owszem, jest to powszechne, być może nawet prawem uzusu jest już uznane za "dopuszczalne" jako potoczne, ale jednak w piśmie tego nie zaakceptuję.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O Ochrety
-1 / 1

@aniechcemisie
Odnośnie do "koleżanki" i poprawiania poprawnych form: normy kulturowe, bon ton i savoir-vivre nie dotyczą tylko poprawności językowej.

Język nie jest w 100% logiczny, mamy w nim wiele nieścisłości i absurdów, również w formach uznawanych za poprawne. W niektórych regionach jedne formy brzmią bardziej naturalnie, w innych - odmienne. Okazuje się, że nawet wśród wybitnych polskich literatów są tacy, którzy w swoich dziełach posługują się regionalizmami i zbierają najlepsze recenzje. Oczekiwanie, że wszystkie wypowiedzi użytkowników języka będą zgodne z naszymi upodobaniami w kwestii językowej i poprawianie tych, które są z nimi niezgodne, mimo że mieszczą się w normie (tyle że mniej przez kogoś lubianej), uważam za zupełnie absurdalne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Mausner
+2 / 4

Mój znajomy nigdy nie miał nic do czynienia z wędkarstwem, potem sytuacja zmieniła się o 180 stopni. Gdy poruszyłem ten temat, odpowiedział: "Ożenisz się, to zobaczysz". :P

Odpowiedz Komentuj obrazkiem