Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar pawel24pl
-1 / 9

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Kar4
0 / 0

To będzie kolejna konkurencja, "ile % materiałów z turbiny będzie podlegało recyklingowi" i koleje sukcesy kogoś pierwszego ;-D

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Wertyko
+3 / 3

@haakim1
Nie znam się na energetyce wiatrowej, ale może chodzi tu o przełom/rozwój? Dziś 13m/s, a jutro np. 5m/s? Fajnie, że ta technologia się rozwija, mam nadzieję, że kiedyś OZE osiągnie taki poziom, że wyprze rozwiązania konwencjonalne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H haakim1
-1 / 3

@Wertyko znaczy wiesz - fajnie, że studenci wygrali studencki konkurs, i że turbina osiągnęła najwyższą dotychczas zmierzoną sprawność. Jest to z pewnością osiągnięcie. Ale reszta tekstow z demota to bzdury, "światowa klasa", "szczególnie imponujące" że wyprodukowała cośtam przy 13m/s. Takie prawdopodobnie były warunki w jakich testowano wszystkie konkursowe turbiny w tunelu aerodynamicznym. Sprawność też osiągnęła przy okreslonych konkursowych warunkach, czyli nie w "prawdziwym życiu".
13m/s to jest 25 węzłów, czyli 6 w skali Beauforta. Wg opisowej skali jest to: "silny wiatr, poruszają się grube gałęzie drzew, słychać świst wiatru na przedmiotach stałych". Jachty refują żagle (zmniejszają ich powierzchnię) a duże komercyjne turbiny zaczynają obracać łopatki - w tym samym celu.
Natomiast to co mowisz, skonstruowanie turbiny ktora mialaby maksimum produkcji przy 5m/s i jednocześnie nie "urywałoby jej łba" przy 20-stu, to by była sztuka. Dlaczego jest to bardzo trudne? Wynika to ze wzoru na energię kinetyczną: E=mv2/2 (mv kwadrat dzielone przez 2). Jeżeli predkosc wiatru spadnie z 13 do 6,5 m/s czyli o połowę, to możliwa do odzyskania energia wiatru spadnie do 1/4 czyli o 75%. Przy założeniu, że sprawność bedzie jednakowa dla obydwu predkosci wiatru.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Krzysztofsensei
0 / 0

@haakim1
Troll czy idiota?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant_
0 / 0

@haakim1 - robisz strasznie dużo założeń. Skąd wiesz jak testowano konstrukcje w tym konkursie? Znasz warunki testów? Wiesz z jakimi prędkościami wiatru testowano turbiny? Wiesz jaką metodą je testowano? Otóż nie wiesz. Ja też jestem realistą i nie wydaje mi się, aby studenci potrafili zaprojektować turbinę o parametrach lepszych od komercyjnych konstrukcji projektowanych przez zawodowców z wieloletnim doświadczeniem. Ale nie zamierzam przedstawiać swoich amatorskich obliczeń aby obalić przydatność rozwiązania, którego szczegółów nie znam. Tobie proponuję równie pokorne podejście.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B beeveer
0 / 0

@Krzysztofsensei
a ty? haakim ma rację. turbina osiągająca najwyższą sprawność przy 13m/s jest w komercyjnym zastosowaniu właściwie bezuzyteczna. 47km/h wieje kilka dni w roku. idiotyczne założenia konkursowe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D Ddrek
0 / 0

Czyli, jak za darmo firmy dostaną super projekt

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant_
0 / 0

Gratulacje dla studentów, ale chciałbym zobaczyć regulamin konkursu. A założę się, że w regulaminie stoi, że wszystkie zgłoszone do konkursu rozwiązania nie są objęte prawami autorskimi i organizator może je dowolnie kopiować i sprzedawać. Wszystkie konkursy z dziedzin hi-tech mają taki właśnie charakter. Ktoś wykłada kasę na nagrodę, aby pozyskiwać pomysły i rozwiązania, które następnie sprzeda, albo wdroży. A autorzy wynalazku dostaną nagrodę i nic ponadto. Było już mnóstwo takich przypadków, w których technologia zarabiająca miliony dolarów pochodziła z konkursu. Po jakimś czasie autorzy wynalazku czy technologii próbowali zgłosić udział w zyskach, ale pokazywano im regulamin konkursu i kazano spierniczać na drzewo. Właśnie dlatego tacy np. Amerykanie, Niemcy czy Japończycy, wynalazki swoich studentów zachowują w swoich krajach. Organizują im krajowe konkursy, aby technologia pozostała w kraju. Podziwiam pracę i zaangażowanie tych młodych ludzi, ale nie mam wątpliwości, że będą mieli wielkie gówno ze swojego osiągnięcia. Dostali nagrodę, ale ich turbinę będą produkować koncerny z Niemiec, USA czy innego kraju z bardziej rozwiniętym rynkiem technologii.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 7 lipca 2023 o 23:31