Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
439 455
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar agronomista
+10 / 22

Pytanie czy w czymkolwiek one przeszkadzają leżąc sobie pod ziemią.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Rydzykant
+1 / 5

@agronomista
-Aluminium
-Mata szklana
-Tworzywo sztuczne (epoksyd lup poliester)
Wszystko to ulega powolnej degradacji Związki aluminium, (podejrzewane o wywoływanie Alzheimera) są rozpuszczalne, czyli skażą grunt i ujęcia wody. Mikroplastik oraz drobne odłamki włókna szklanego też się rozprzestrzenią. Czy uważasz to za "ekologiczne"?

Oczywiście przetwarzanie każdego z komponentów jest wykonalne. Problem w tym, że jak dotąd okazuje się niezbyt opłacalne. A jak zakopiesz, to nie widać problemu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar IwanBardzoGrozny
+10 / 10

Skoro takie niezniszczalne to może się przydadzą do budowy ogrodzeń.
Może na granicy ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q konto usunięte
-2 / 2

@Sok__Jablkowy masz wyraźnie napisane chociażby w pierwszym artykule który zalinkowalds, że łopaty wirnika są zrobione z włókna szklanego ktory na obecną chwilę jest nieprzetwarzalny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok__Jablkowy
0 / 0

@Quess

Coś musiałeś żle zrozumieć.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q konto usunięte
-1 / 1

@Sok__Jablkowy "Fibreglass is not totally recyclable. It’s non-biodegradable and made up of a composite of very fine strands of plastic and glass, which is extremely difficult to process at the point of recycling. Instead, it’s usually discarded as waste at landfills or incinerated." To czytaj aż zrozumiesz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok__Jablkowy
0 / 0

@Quess

I zaraz potem masz:

However, while most first-generation commercial blades are being treated as waste, not all of them are destined for landfill. There are several innovative ways their raw materials are recycled to be used in other building materials or repurposed entirely in new structures.
Engineers and scientists have found a way to turn fibreglass into a key component used in the production of cement – an important material used in everyday construction. They are also finding ways to repurpose turbine blades as structural elements in their entirety – these include bike sheds in Denmark, noise barriers for highways in the US, ‘glamping pods’ across festival sites in Europe, or as parts of civil engineering projects, such as pedestrian footbridges, in Ireland.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok__Jablkowy
0 / 0

@Quess

Natomiast nikt nie twierdzi, że są 100% recyklingowalne. Bądżmi poważni.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q konto usunięte
-1 / 1

@Sok__Jablkowy ale to, że że trafiają na wysypiska na których sa zakopywane nie czyni je bardziej ekologicznymi. Nadal sa zrobione z materiału którego nie da się przetworzyć żeby zrobić z nich cos nowego. Można j wykorzystać w całości takie jakie są, ale to tez bardzo ogranicza ich ponowne wykorzystanie. Wiec czego n zrozumiales zrozumiałem tego artykułu który jasno i wyraźnie potwierdził to co jest w democie?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok__Jablkowy
-1 / 1

@Quess

Przeczytaj artykuły bo 1. Turbiny są od 95% do 100% recyklingowalne i 2. nie muszą trafić na wysypisko i 3. Technologia jest coraz lepsza.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q konto usunięte
-1 / 1

@Sok__Jablkowy jeśli turbiny sa od 95 do 100 procent recyklingowane to skad się biorą takie składowiska jak to na zdjęciu? Przeczytaj ten artykuł raz jeszcze ze zrozumieniem bo p*erdolosz teraz głupoty.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok__Jablkowy
0 / 0

@Quess

Z artykułu: składowiska się biorą z tego, że:
1. Nie każdy musi recyklingować i nie ma takiego samego popytu na produkty z recyklingu, co ilość turbin i
2. Dopiero teraz mamy coraz więcej opcji recyklingu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok__Jablkowy
0 / 0

@Quess

I wiesz, że to dotyczy turbin pierwszej generacji, nie tych co teraz się produkuje?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q konto usunięte
-1 / 1

@Sok__Jablkowy chłopi pierw piszesz, że nikt nie twierdzi, że turbiny da sie w 100% zrecyklingowac, a później piszesz, ze artykul podaje, ze od 95 do 100 procent turbiny jest poddawane recyklingowi. W pierwszym artykule nic takiego nie ma napisane. Jest natomiast napisane, ze 96% turbiny sklada się się materiałów ktore da sie odzyskać ponieważ sa to różnego rodzaju metale i jest dodane, ze łopaty turbiny natomiast sa zrobione z materiału jakim jest włókno szklane które na chwile obecną nie jest materiałem który d się poddać recyklingowi. Natomiast pracują nad tworzeniem bowym lopat turbin z innych materiałów jak, np. Termoplastik ktory jest materialem zdolnym do przetworzenia w 100%. Kolejny raz proszę Cie abyś czytał ten artykuł aż go w końcu zrozumiesz skoro sie na niego powołujesz. Póki co kończę bo nie chce mi się z Tobą kłócić o głupoty ktore wypisujesz bo wydaje Ci się, że znasz na tyle angielski by zrozumieć co napisano w tym artykule. Pomóż sobie tłumaczem od wujka Google skoro masz problem po angielsku.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok__Jablkowy
0 / 0

@Quess

„However, while most first-generation commercial blades are being treated as waste, not all of them are destined for landfill.”

A potem masz paragraf, jak pozostałe 4% możesz wykorzystać do nowej formuły cementu. Czyli możesz wykorzystać w przybliżeniu do 100% (100% nigdy przy niczym nie osiągniesz bo zawsze są jakieś straty) Czyli jak kończy taka turbina wynika z wyborów, nie z braku rozwiązań. Zgodnie z Twoją interpretacją problemu, nic nie możemy uznać jak recyklingowalne, bo zawsze jest ktoś, kto wyrzuca coś do zwykłego kosza n.p. kawałek papieru.


Jaki masz problem z turbiną, która jest 96% - 100% recyklingowalna, kiedy alternatywą jest kopalnia + elektrownia + odpady? Jaka jest ich recyklingowalność?



p.s. angielski jest moim pierwszym językiem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C Czubbajka
+7 / 9

Gorszy dla środowiska jest wszechobecny mikroplastik. Cóż, droga do postępu jest wyboista, ten sam problem pewnie będzie z panelami fotowoltaicznymi. Ale miejmy nadzieję, że z czasem naukowcy znajdą i na nie sposób.

Jeśli ludzkość do tego czasu się sama nie wytruje i nie pozabija, to za parę milionów lat archeolodzy będą mieli niezłą zagwozdkę :-)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok__Jablkowy
-4 / 4

@Czubbajka

Panele fotowoltaiczne są w 98% recyklingowalne. Więc nie tylko lepsze dla środowiska, ale też okazją na dodatkową gałąż w gospodarce, potencjalnie warta miliardy złotych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 8 listopada 2023 o 14:43

P ps11111ps
+4 / 4

@Czubbajka
No fakt. Turbiny nie zeżresz, a mikroplastik jak najbardziej

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Azheal
+6 / 6

@Czubbajka Ja mam wrażenie że niektórzy myślą że postęp to od razu powinien być. Ktoś coś wymyśli i pyk jest już the best 100 % efektywności.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar lolo7
+11 / 17

Niczego nie zakopuje się w ziemi tylko normalnie składuje na wysypiskach. Jest obecnie najtańsza i najszerzej wykorzystywana opcja. Nie mniej od jakiegoś czasu w USA zaczęto łopaty rozdrabiać i wykorzystywać przy produkcji cementu (przy odpowiedniej obróbce spalają się czyściej niż węgiel). W Europie mamy przykład wykorzystania zużytych łopat do budowy placów zabaw (Holandia), wiat autobusowych (Dania). Naukowcy oraz inżynierowie widzą również potencjał wykorzystania ich do budowy ogrodzeń, słupów telefonicznych itp. Także, jest problem ale nie jest ona tak wydumany jak twierdzi autor demota i tworzy się już (na ten moment szczątkowo ale jednak) ciekawe jego rozwiązania.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
5 5g3g
+8 / 10

Obecnie wdraża się nowe epoksydy które pozwalają na blisko 100%recykling. Poza tym co komu szkodzi zużyta łopata? Lepsza łopata niż hałda Górnicza, czy martwe ryby w Odrze po spuszczeniu wody z kopalni.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jonaszewski
+17 / 19

Czysta głupota z tą ekologią.
Trzeba jak najszybciej zastąpić te turbiny z powrotem elektrowniami węglowymi. Po spalaniu węgla nie ma żadnych odpadów.
To znaczy są, ale dym sobie ulatuje w powietrze i go nie ma.
To znaczy żużel zostaje, ale się go składuje i można zasypać ziemią, obsadzić drzewami i będą ładne górki.
To znaczy ten żużel jest też trochę radioaktywny. I ten dym też jest nieco radioaktywny. Ale hej! Komu to przeszkadza? Przynajmniej nie jest łopatą turbiny wiatrowej.
Bo te skrzydła turbin są strasznie, strasznie szkodliwe. Co będzie, jak się przesączą do wód gruntowych?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant_
-3 / 3

To nieprawda, że są nieprzetwarzalne. Wystarczy pociąć na małe kawałki i da się je poddać recyklingowi. Byłoby to jednak kosztowne, a eko musi się opłacać. Jak się nie opłaca to walić eko.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar BrickOfTheWall
+1 / 1

Czyli na razie są bezużyteczne a zniszczenie zbyt kosztowne. Środowiska nie zanieczyszczają, miejsca dużo nie zajmują - leżą i czekają, może za 30 lat ktoś coś wymyśli.

Może warto by obok pokazać tę hałdę popiołów i ilość C02 w powietrzu jakich uniknięto dzięki tym turbinom.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dell_e5500
+1 / 1

Czytam i widzę, że sporo jest wypowiedzi "nie znam się, ake się wypowiem".
Jest takie miejsce w PL i nazywa się Żelazny Most. Zbiornik odpadów poflotacyjnych z KGHM. Trafia tam w skrocie mówiąc płuczka z kopalni miedzi. Zawierająca całą tablicę Mendelejewa. Od kilkudziesięciu lat. W ostatnich kilkunastu latach pojawiła się metoda na wydoycie z tego ODPADU cennych minerałów i to się robi. Po czym płuczka z powrotem trafia do zbiornika. Za parę lat pewnie się pojawi metoda na wysobycie z tego syfu kolejnych pierwiastków.
Tak samo będzie z elementami starych źródeł OZE. Świat nie znosi próżni.
BTW popioły z elektrowni węglowych dodaje się do cementu i uzywa do stabilizacji podłoża pod budowę dróg. A jeszcze 30 lat temu był to odpad składowany na hałdach. Także ten... Nie martwcie się.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem