Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Dlaczego opieka zdrowia w USA jest tak droga

0:53

Przykład: Twoja babcia chce kupić metforminę (lek przeciwcukrzycowy) na receptę, to bez ubezpieczenia kosztuje 4 dolary przy kosztach apteki 2 dolary. Ale jak tylko babcia poda informację o tym, że ma ubezpieczenie medyczne od jednej z firm ubezpieczeniowych w USA, to cena podskakuje do 10 dolarów za ten sam lek, z czego ubezpieczyciel od razu dostaje 7 dolarów, a dla apteki zostają 3 dolary. Dlaczego się tak dzieje? Dlatego, że apteki, by współpracować z ubezpieczycielami, mają prawny zakaz podania pacjentowi alternatywnej, niższej ceny jaką zapłaciliby, gdyby kupowali bez swojego ubezpieczenia

www.demotywatory.pl
+
339 341
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Cagenicolas
+3 / 3

w uk kazdy lek na recepcie kosztuje ok 10 funtow. a czesto ten sam lek mozna kupic za pare drobnych bez recepty

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zelalem
-2 / 2

Czyli w pierwszym przypadku apteka zarabia 2$, a w drugim tylko 1$ ?
I to się ma aptece opłacać?
Wymyśl lepszą bajkę....

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
5 5g3g
+1 / 1

@zelalem mam pacjentów z USA którzy jak są to Polsce przychodzą do mnie, płaca za wizytę tylko po to, że im wypisał zapas leków bo w USA są kilkadziesiąt razy droższe. Ile apteka na tym zarabia-tego nie wiem, ale faktycznie może to być więcej niż 1$. To generalnie jest bardzo skomplikowany system. Tak zagmatwany, bo większość kasy idzie w rzeczywistości " pod stołem".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar UcantHandleTHEtruth
-2 / 2

@zelalem jasne, no przecież gdyby to była prawda, to by zaraz jakiś jutuber z dużymi zasięgami (taki np. Joe Rogan ma 15mln subów i 12mln follow na X) się za to zabrał.... zaraz by ktoś firmę i appkę do oszczędzania wymyślił ( RxSS, BlinkHealth, GoodRX na przykład) ... ktoś by gdzieś listę zamieścił z przedrażanymi takimi lekami (zolpidem, amlodipine, flurazepam, bromfed)... ej, czekaj... zaraz...

obudź się, zelaleśsie...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 0

@zelalem W pierwszym przypadku apteka dostaje 2$ z czego później musi oddać w różnych opłatach 90%, zarobiłeś na czysto 2 centy. W drugim przypadku te opłaty są rozłożone między apteką i ubezpieczycielem i z tego dolara zostaje Ci 5 centów.
Albo coś w tym rodzaju. Facet mówi że sprzedaje za 4$ przy kosztach 2$. Pytanie o jakich kosztach wspominał, prowadzenia apteki, który jest jego rzeczywistym kosztem który musi ponieść za samo prowadzenie apteki (czynsz, media, wypłaty dla pracowników). Bo koszt składowania, przechowywania, handlu i utylizacji danej substancji chemicznej może być rozliczony w kompletnie inny sposób i może być wpisany w zupełnie inne tabelki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar zelalem
0 / 0

@lameria W USA system podatkowy jest rzeczywiście zagmatwany, choćby VAT w każdym stanie inny.
Ale ja nawiązuję do danych podanych przez autora:
w pierwszym przypadku klient płaci 4$, koszt leku to 2$, czyli zysk 2$. (pewnie minus podatek)
w drugim przypadku klient płaci 10$, koszt leku 2$, prowizja ubezpieczyciela 7$, czyli zysk 1$,
koszt obsługi mniej więcej takie same, choć w drugim przypadku trochę większe, bo trzeba zrobić przeksięgowanie.
Jaki ma więc interes apteka?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 0

@zelalem No to odbijają sobie na lekach, którzy kupują ludzie bez ubezpieczenia. Bo aptekarz podał jeden przykład i znając życie taki najbardziej drastyczny, to pewnie cała reszta leków jest tańsza kiedy kupujesz mając ubezpieczenie. Zwłaszcza że apteka może narzucić dowolnie wysoką marżę. Jesteś stratny na tym jednym konkretnym leku, zarabiasz na pozostałych. Cudów nie ma apteka musi zarabiać, bo inaczej zostałaby zamknięta.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 0

@zelalem Po za tym na miejscu aptekarza takiej babci też metforminę sprzedałbym w opcji z ubezpieczeniem. Są przeciwskazania dla starszych osób, więc nie musiałbym się tłumaczyć że nie było na kubku napisu gorąca kawa może poparzyć.
I to na tym może nie zarabiają, ale nie muszą tracić kasy na niepotrzebne rozprawy sądowe, więc jakby nie patrzeć zysk.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 13 listopada 2023 o 22:12

W WhiteD
0 / 0

@UcantHandleTHEtruth hmm jakby ci to powiedzieć... ten fragment jest z podcastu Joe Rogana.
I tak, ktoś się zabrał - miliarder Marc Cuban od paru lat prowadzi tanią aptekę.

Nie wiem co ci powiedzieć - ale może naucz się czytać i słuchać? Rozumieć obrazki?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N niuniek2000
-1 / 1

@zelalem Jak Ci wyszło, że w drugim przypadku dostaje dolara jak napisane jest, że 3...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koniku
-3 / 3

W PIS Polsce za to wspaniale jest. durne memy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
5 5g3g
+3 / 3

@koniku wbrew pozorom, jeżeli chodzi o poziom opieki zdrowotnej to jest lepiej. USA przeznacza największy %PKB na opiekę zdrowotną. Pomimo takie wskaźniku jak śmiertelność niemowląt mają wielokrotnie wyższe niż w Polsce. Mają bardzo chory system opieki zdrowotnej, ale nic z tym nie robią w imię dziwnie rozumianej wolności gospodarczej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Barelik
+2 / 2

@5g3g no właśnie tam za bardzo [w aspekcie opieki zdrowotnej] wolności gospodarczej to nie ma. Istnieje bardzo dużo zakazów, które w wolnym rynku nie powinny istnieć.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
5 5g3g
+2 / 2

@Barelik Wyobraź sobie restaurację, w której klienci są uwięzieni kajdanami. Więc właściciel restauracji ustala że kanapka kosztuje 100$. Wolny rynek - płacisz albo nie jesz. Jest jednak mały trik. Jesteś sparaliżowany i nie możesz opuścić tej restauracji. Tak w warunkach wolno rynkowych wygląda służba zdrowia- albo płacisz za lek , opiekę w szpitalu, operacje itp itd ile zarządzają albo nie leczysz się i umierasz. W tym cały mył, że to są zasady wolno rynkowe nie sprawdzają się w przypadku naturalnych monopoli. Firmy farmaceutyczne wydają mnóstwo kasy, aby wmawiać wszystkim że jest tak drogo bo jest wolny rynek. W rzeczywistości , wszędzie, w ewszystkich krajach za hodnich jest mniej wolnego rynku w słuzbie zdrowia, a pieniądze są lepiej wydawane, a wskaźniki tj śmiertelności niemowląt niższe. Problemem prób regulacji rynku w USA jest taki, że nie dotyczyły kluczowego problemu- nie rozbijały naturalnych monopoli, nie przeciwstawiły monopolistów odpowiednio silnych podmiotów tj samo państwo. W Polsce z firmami farmaceutycznymi ceny leków refundowanych negocjuje państwo, a farmaceuta ma ustawowy obowiązek informować o tańszym zamienniku. Da się? Obecnie wy USA zdaje się że ściągają od nas, bo ma ruszyć pierwsze rządowe negocjacje ceny leków. Ale idzie na noże. Firmy farmaceutyczne wydają dziesiątki miliardów aby tego typu regulacje nie przeszły.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koniku
-1 / 1

@5g3g No, tak. Ale tego mema to w gigantycznej kolejce do lekarza autor pewnie robił.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
5 5g3g
+1 / 1

@koniku w USA jest taki problem, że kilkadziesiąt procent Amerykanów nie ma dostępu do lekarza. Chętnie postaliby w kolejce, ale nie ma nawet takiej opcji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koniku
0 / 0

@5g3g jasne, jasne

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
5 5g3g
+1 / 1

@koniku jasne jasne. To są dane statystyczne. W ponad połowie hrabstw w USA nie lekarza połoznika. Rekordowy odsetek 38 proc. Amerykanów zrezygnowało w 2022 roku z leczenia ze względu na wysokie koszty. Na całym świecie liczba zgonów okołoporodowych wśród kobiet spada w USA rośnie i jest wyższa niż np. w Iranie, Libii, nie mówiąc już o krajach tj. Polska czy Szwajcaria.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 13 listopada 2023 o 13:27

avatar koniku
0 / 0

@5g3g Polska....czy, tadam - SZWAJCARIA. Brawo ogromne za porównanie, brawo, brawo brawo. Nie trzeba nic z Tobą pisać, sam se napiszesz. Cześć.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
5 5g3g
+1 / 1

@koniku Obrażasz się na fakty. Wolisz od nich swoje fantazje i wyobrażenia. Polska odnotowywano 4-9 zgonów okołoporodowych /rok, co daje umieralność na poziomie ok 1-3/100 tys porodów. W USA doszli już do 33 zgonów/100 tys porodów. Szwajcaria wypada gorzej iż Polska - mają coś ok 7 zgonów na 100 tys porodów. Możesz to łatwo zweryfikować.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koniku
0 / 0

@5g3g "Szwajcaria wypada gorzej iż Polska - mają coś ok 7 zgonów na 100 tys" - zwłaszcza w Covidzie Polska miała wynik światowy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
5 5g3g
0 / 0

@koniku wyluzuj. to są fakty, dane statystyczne. W Polsce kobieta ma mniejsze szanse umrzeć z powodu porodu i powikłań okołoporodowych niż w Szwajcarii. W wielu kategoriach kategoriach wypadamy gorzej niż Szwajcaria. Piszesz o COVID-19? W USA mieli jeszcze wiecej nadmiarowych zgonów na 100 tys. mieszkańców. A mówimy o kraju który przeznacza na służbe zdrowia coś ok 19% swojego PKB. Skala marnotrastwa po prostu niesłychana . Wydają ponad 4 bln $, Polska ponad 100x mniej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koniku
0 / 0

@5g3g bawisz mnie argumentami, ale kończmy już. Ciebie jak Jehowego trzeba traktować? Żyj dalej w swojej jakże optymistycznej fantazji, przecież możesz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
5 5g3g
0 / 0

@koniku jeżeli rozumiesz fantazje jako wiedzę poparta silnymi dowodami, a optymizm - miliony zgonów mieszkańców USA , to w pełni się z tobą zgadzam- tkwię w bardzo optymistycznej fantazji.
Swoją drogą lubię dyskusje z "humanistycznymi" umysłami(czytaj idiotami), dla których ich odczucia są ważniejsze od faktów. Można się nieźle pośmiać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koniku
0 / 0

@5g3g Kiedy Cię wyzwałem w dyskusji? Dlaczego nazywasz mnie idiotą? Bohaterze z internetu pocący się przy kompie, może weź się w końcu wykąp, bo wali na kilometr? Przepraszam innych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
5 5g3g
-1 / 1

@koniku ciebie slonwczko nazwałem idiotą? Dlaczego uznales, że to było o tobie? Poza tym niezły ubaw mam z tego, że najpierw puszczasz chamskie teksty, a poźniej płaczesz. Przecież to żałosne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H humman
0 / 0

I to się szybko nie zmieni bo same państwowe koszta ochrony zdrowia w USA to 20% ich budżetu, największy % na świecie i największy budżet, przy bardzo przeciętnej jakości, zbrojenia to tylko niecałe 5%. A poza państwem jeszcze ludzie indywidualnie wpłacają na ubezpieczenia morze pieniędzy

Tym sposobem ubezpieczyciele mają za co "lobbować" polityków a naród nie ma nie wiadomo czemu oczekiwań wobec partii politycznych żeby naprawić służbę zdrowia bo inaczej zagłosują na dowolną partię która to obiecuje. By się działo jakby zarówno demokraci jaki i republikanie przegrali z kimś trzecim ale tak sie nie stanie bo system temu nie sprzyja i co ważniejsze ludzie tam są w wiekszości głupi

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar saz06
+1 / 1

Insulinę podobno niektórzy przemycają z Kanady - bo tam kosztuje 30 USD, a w Stanach ponad 300 USD. Za jedną fiolkę.

Patologiczny system.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 3 razy. Ostatnia modyfikacja: 13 listopada 2023 o 14:20

S sceptykiem_sie_urodzic
0 / 0

Jak idziesz na cmentarz załatwić pochówek i kupujesz parcele to kosztuje ona kilka złotych na rok. Jak mówisz że masz księdza to cena wzrasta do kilku tysięcy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem