Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
202 215
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
A adamIM
+4 / 8

@Cammax ty naprawdę potrzebujesz specjalistycznej pomocy :( :( :(

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S SrogiKutafon
+3 / 3

@adamIM
Na nogi, bo na głowę już za późno...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
+6 / 6

@Cammax Tak mieli, niecałe 9 tysięcy nazistów, a Ingvar jako dzieciak łaził z puszką i zbierał datki. Praw ręka Himlera. A co powiesz o 3 milionach obywateli polskich którzy podpisali volkslistę, kilku tysięcy szmalcowników i ponad 50 tysięcy gestapowskich kapusiów? Ikea nie zniszczyła Polskiego przemysłu. Polski przemysł zarżnęło 45 lat PRL-owskiej gospodarności. Ty nie patrz na historię Niemcy w czasie 2 wojny światowej zrobili nam ostre mordobicie. Szwedzi w czasie Potopu ruchali nas jak chcieli. Ale ogarnij się człowieku Potop był 400 lat temu. 2 Wojna światowa skończyła się 80 lat temu. I popatrz ani Szwedom, a Niemcom nie odpierd.la i nie budują swojego imperium wersja 2,0. Zobacz na naszego zaborcę, dalej Ruscy mają nierówno pod sufitem i jako jedyni na chama i czołgami próbują odbudować imperium. Przy putinowskiej Rosji to nawet ten Ruch Wolnej Szwecji dla której Ingvar zbierał w puszce datki był normalny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B bartes123
+5 / 9

@lameria i to jest sama smutna prawda. Żaden horror, terror, zaraza ani najeźdzca nie zrobił nam tyle, na ile nas ustawił przez 45 lat "braterskiej miłości" kumpel sowieta. Oby te gnoje wreszcie wyzdychały albo ktoś ich ogniem do samej ziemi wypalił.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
-4 / 4

@lameria sporo. Liczą się proporcje. U nas było 3 mln na 35 mln. Przy czym zdajesz sobie sprawę, że wielu z nich mogło zostać zmuszonych (mówię oczywiście o tych którzy podpisali volkslistę, a nie szmalcownikach, kapusiach i kolaborantach). Szwedzi szli z Hilterem ramię w ramię, tak jak Węgrzy. W pełni dobrowolnie. Warto też dodać, po czyjej stronie były Węgry podczas Potopu (no PISowcy, pamiętacie?).

Polskie sklepy meblowe przez nich upadły. Ikea to globalna korporacja, która wykończy lokalne sklepy.

Wiesz, zależy jakie straty się liczy. Wszystko da się udowodnić.
-idziemy w ilość: jeśli liczymy też Żydów jako nasze ofiary, to Niemcy. Jeśli nie, to Szwedzi.
-proporcje- Szwedzi.
-gospodarczo- PRL lub Szwedzi. Przy czym trzeba mieć na uwadze, że PRL to prawie 50 lat. Potop to 5 lat. Szwedzi potrzebowaliby jeszcze z dwóch lat by nas całkiem zniszczyć i wybić.

Tyle że wiesz, że te datki szły na broń dla nazistów?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V Vinyard
+3 / 3

@Cammax najwyraźniej nie wiesz, że między innymi w Wielkopolsce jest całe zagłębie prywatnych zakładów stolarskich, które od lat wytwarzają elementy Ikeowskich mebli i robią na tym potężną kasę zatrudniając mnóstwo ludzi. Także z tym zażynaniem rodzimej produkcji się nie rozpędzaj. Dużo gorszy los naszym producentom mebli zgotował PiS wyprzedając na potęgę drewno do Chin tym samym windując jego cenę na naszym lokalnym rynku - to działanie naszego własnego rządu dobija nasz przemysł, nie żadna Ikea.
A swoją drogą to taka okładka podpada pod paragrafy o nawoływaniu do nienawiści itp. więc jeśli tylko ktoś by chciał się poważnie za to zabrać to można boleśnie dowalić wydawcy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
+3 / 3

@Cammax Ty masz problemy z matematyką? Ci Twoi szwedzcy naziści to zaledwie 0,12% populacji. A naszych folksdojczów było 8,5% populacji. Czyli jeden Polak na dziewięciu to zdrajca, a u Szwedów jeden Szwed na 1250 był Twoim naziolem.
"-idziemy w ilość: jeśli liczymy też Żydów jako nasze ofiary, to Niemcy. Jeśli nie, to Szwedzi" Nie chcę nic mówić ale Ci Żydzi mieli w dowodzie polskie obywatelstwo. Jeżeli dla Ciebie nic to nie znaczy to w takim razie ofiary potopu Szwedzkiego musisz liczyć tylko wśród szlachty, bo chłopi i mieszczanie nie mieli wtedy praw i chłopi byli własnością szlachcica. Więc Szwedzi w czasie najazdu7 zabili w zasadzie garstkę szlachty.
"Tyle że wiesz, że te datki szły na broń dla nazistów?" Ty jesteś zabawny, jak myślisz taki Ingvar z puszką jak myślisz nazbierał w ciągu tych 3 lat przynależności chociaż na jedną torpedę? Kosztowała 50 tysięcy reichsmarek. A może na jednego messerschmitta tylko 42900 RM, to może chociaż nazbierał na jeden karabin maszynowy jedyne 250 RM od sztuki.
"Polskie sklepy meblowe przez nich upadły. Ikea to globalna korporacja, która wykończy lokalne sklepy." Tak właśnie działają globalne korporacje, Amerykańskie też, więc nie jest to wina Ikei że nasz przemysł meblowy zdechnął w PRLu. Tylko naszego komunistycznego zarządzania.
"-gospodarczo- PRL lub Szwedzi. Przy czym trzeba mieć na uwadze, że PRL to prawie 50 lat. Potop to 5 lat. Szwedzi potrzebowaliby jeszcze z dwóch lat by nas całkiem zniszczyć i wybić." Znowu pudło kilka lat po potopie stanęliśmy na nogi. Po PRLu dalej nie możemy się ogarnąć, zwłaszcza mentalnie, mimo gigantycznej pomocy ze strony UE. Zresztą podobnie jest w Niemczech, RFN wpompował miliardy w NRD po zjednoczeniu, a mimo to dalej widać NRD w NRD,
"Szwedzi szli z Hilterem ramię w ramię, tak jak Węgrzy. W pełni dobrowolnie. " Nie szły. Węgry były sojusznikiem, Szwecja państwem neutralnym. A że handlowali z III Rzeszą? USA też do grudnia 1941 handlowała z III Rzeszą, taki urok bycia państwem neutralnym. Węgry wystawiły armię swoją własną węgierską. Szwedzi nie dali III Rzeszy armii ani wojska, jedynie nieliczni ochotnicy w sumie około 300 Szwedów walczył w strukturach wojskowych III Rzeszy, do czego mieli pełne prawo, obywatel każdego neutralnego państwa ma prawo ochotniczo wstąpić do wojsk jednej z walczących stron. 25 tysięcy Szwedów zgłosiło się ochotniczo w czasie wojny zimowej by pomóc Finlandii przeciwko ZSRR, który wtedy był sojusznikiem III Rzeszy. Uratowali sto tysięcy uchodzców i 8 tysięcy duńskich żydów, Hmmm naziści?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 9 stycznia 2024 o 20:08

L lameria
+2 / 2

@Cammax Zresztą masz poczytaj https://www.rp.pl/historia/art556401-szwedzi-na-wojnie
"Kiedy w 1942 r. Niemcom przydarzył się Stalingrad, a rok później bitwa pod Kurskiem pochowała nadzieję zwycięstwa, Szwedzi powtórzyli manewr polityczny, tyle że z aliantami. Odmówili hitlerowcom prawa tranzytu i kredytów wojennych. Zmniejszyli dostawy strategicznych surowców oraz łożysk kulkowych, bez których machina III Rzeszy kręciła się znacznie wolniej. Prawo korzystania z przestrzeni powietrznej, a nawet lotnisk dostała natomiast armia amerykańska. Dlatego dziś rosyjska historia zarzuca Sztokholmowi łamanie międzynarodowego statusu i otwartą kolaborację z nazistami. Moskwa zapomina jednak, że dzięki udanemu lawirowaniu Szwedzi uratowali 100 tys. uchodźców i jeńców wojennych, w tym 8 tys. duńskich Żydów oraz tysiące więźniów obozów koncentracyjnych. Ich uwolnienie wynegocjowała pod koniec wojny szwedzka dyplomacja. Z drugiej strony wiadomo, na czym zasadza się istota rosyjskich pretensji. To szwedzcy ochotnicy dwukrotnie przyczynili się do obrony fińskiej niepodległości przed komunistami. Ponadto szwedzka armia nauczyła Sowietów, że neutralny status to nie żart."

"Dlatego dziś rosyjska historia zarzuca Sztokholmowi łamanie międzynarodowego statusu i otwartą kolaborację z nazistami" Wielokrotnie uprzedzałem Ciebie, żebyś nie łykał propagandy internetowych trolli. A Ty nawet nie sprawdzasz informacji które wypisujesz i albo jesteś płatnym ruskim trollem, albo użytecznym idiotą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
+3 / 3

@Cammax Z tych zabitych wskutek najazdu Szwedów, to duża część Polskich chłopów zmarła w wyniku chorób i głodu. Ale nie z powodu Szwedów, tylko po Potopie nasza szlachta chcąc odzyskać utracone majątki zwiększyła daniny, i pańszczyznę pogarszając dolę chłopów a król Jan Kazimierz pod naciskiem naszej kochanej szlachty został zmuszony do wycofania się z ślubów lwowskich, w których to obiecywał, że poprawi dolę polskich chłopów i mieszczan, jeśli wygramy ze Szwedami. Cuż nasza szlachta to gorsza zaraza dla Polski niż Kościół

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 9 stycznia 2024 o 20:36

avatar Cammax
-1 / 1

@Vinyard co do PIS, to też fakt. PIS woli robić pod górkę przedsiębiorcom, by "dawać" patusom.

Czyli idziemy w art.256 kk? Można próbować, ale będzie ciężko. Tam przesłankami są tylko: nienawiść rasowa (za to to powinna Republika odpowiadać i ogólnie PISowcy, ale ta okładka takiej nienawiści akurat nie wyraża), nienawiść narodowościowa (no, też ciężko. Bo jako tak on był nazistą. Co innego jakby dali tam coś typu "dokonaj odwetu za Potop przy pierwszej okazji", to tu by też wchodziło nawoływanie do przemocy), nienawiść religijna (Szwedzi to ateiści, więc nie), ateizm (nie ma tu nic o ateistach).
No, gdyby o współczesnych właścicielach powiedzieli, że są nazistami, to można by było próbować rozliczać za pomówienie.

Idąc tą logiką, to większość by odpowiadała, bo często się nawet nadużywa słów typu "nazista" i podobnych.
Ale spokojnie, to PISowska gazeta. Mają wiele okładek, za które można ich pociągać do odpowiedzialności. Chociażby za pomówienie, zniewagę i nienawiść (ale tu muszą być przesłanki z art.256, tam nie ma "z jakiegokolwiek powodu", czy "stosuje się odpowiednio do nawoływania do nienawiści z jakichkolwiek innych przyczyn").

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
-2 / 2

@lameria tylko weź pod uwagę, że nasi mogli też być zmuszeni. Dzieci przymusowo germanizowane, bo były "wartościowe rasowo" też mamy obwiniać i robić z nich jakichś zdrajców? Szwedzi szli w pełni dobrowolnie. Nikt ich nie zmuszał.

-dobrze, to liczmy Żydów. Ale ważniejsze są proporcje. Niemcy: załóżmy już to 6 mln (choć nie wiem, czy to nie jest zawyżone przez PIS) na 35 mln. To nawet nie jest 20%.
Szwedzi: ok. 5 mln na nieco ponad 10 mln ludności. Zbliżamy się do 50%.

A skąd wiemy ile on nazbierał? Można nazbierał dużo. Szwedzi popierali eksterminację Polaków, więc chętnie wpłacali.

Fakt, komuna też swoje zrobiła.

No niezbyt. Odczuwaliśmy przede wszystkim straty w ludziach, no i nasza pozycja jeszcze bardziej osłabła. Tak naprawdę się nie podnieśliśmy aż do rozbiorów. Choć rozbiory to wiadomo, całkowity upadek kraju. No i jakby liczyć ile procent miast Szwedzi zniszczyli, to jest spora szansa, że przebiliby nazistów.

Oficjalnie neutralnym.
Ale Polakom akurat nie pomagali. W żaden sposób.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
-2 / 2

@lameria aha, czyli jak nie wspierasz Ikei i nie bronisz Szwedów za wszelką cenę, to jesteś ruskim trollem?

Tyle że ja wyraźnie potępiam też PIS. A ruskich trolli to sobie można właśnie w tej partii szukać.
Po prostu nie popieram żadnej ze stron.

Szczerze, nie wiem, czemu Ty tam zawzięcie bronisz Ikei i Szwedów. Oni na to nie zasługują. Niektórzy to tak się zawzięli, że zaraz w imię protestu polecą kupić jak najwięcej mebli z Ikei.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
-2 / 2

@lameria fakt, szlachta wiele razy mocno działała na naszą szkodę. Nawet byli wśród niej kolaboranci i to podczas Potopu.

Tyle że Szwedzi też wywoływali głód. Celowo niszczyli uprawy i zapasy żywności. Z pełną premedytacją też wywoływali epidemie. Wystarczyło np. wybić całą wieś, rozrzucić trupy gdzie popadło i czekać aż się rozwinie jakąś epidemia.

U nas szlachta miała zdecydowanie za mocną władzę. Zwłaszcza jak na tamte czasy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamIM
+1 / 1

@lameria
po co ty mu to wszystko tłumaczysz? on jest tak zafiksowany na tych Szwedów że nie dotrze do niego to co piszesz. nie zna żadnego Szweda ale wie że to rasiści nienawidzący Polaków, nigdy nie był w tym kraju ale wie że tam Polaków traktują jak podludzi. wszystkiego tego dowiedział się bo przeczytał dwa wpisy jakichś przygłupów, którzy chcieli pokozaczyć w Szwecji i sprowadzono ich na ziemię co im się nie spodobało. taki to z niego specjalista od spraw szwedzkich :( :(
o przemyśle meblowym w Polsce tez ma pojęcie jak świnia o Betelgezie :( :(
szkoda czasu. odpuść.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
+1 / 1

@Cammax Nie, jesteś ruskim trollem bo zgodnie z polityką Moskwy czepiasz się jak rzep psiego ogona, że Szwedzi to naziści. I że kolaborowali z III Rzeszą, a Moskwa całkowicie zapomina, że ZSRR zamiast kolaborować była w sojuszu z III Rzeszą i miała podpisany pakt o nieagresję, oraz pakt o przyjaźni i współpracy. Czyli niektórzy Szwedzi byli w SS Waffen a dokładnie 300, a cały naród ZSRR ze Stalinem na czele słał surowce, ropę, stal do III Rzeszy nie w ramach handlu, tylko w ramach specjalnego ukłądu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 10 stycznia 2024 o 20:23

L lameria
+1 / 1

Cały Cammax


@adamIM Może mam chorobliwą satysfakcję widząc jak łże ten ruski troll, nie ogarniając faktów i nie mając pojęcia o stosunkach Szwecja Polska na przestrzenii wieków. Miej jedną wojnę ponad 400 lat temu oj to bardzo źle dla Cammaxa. Bądź ruchany przez Rosję, ZSRR i Rosję współczesną, która dalej czołgami wpierd.la się z bratnią przyjaźnią do sąsiadów

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 10 stycznia 2024 o 20:11

avatar Cammax
0 / 0

@lameria ruskich trolli to szukaj w PIS. Ja za PISem nie jestem, stąd tak bardzo podkreślam, że obu stron nie popieram. Każdy, kto widział mnie więcej niż raz na tym portalu potwierdzi, że ostatnie co można mi zarzucić, to popieranie PIS. No i wbrew temu co twierdzisz, potępiam Putina za rozpoczęcie wojny i PIS za popieranie go.

Tyle że żaden Szwed nigdy nie pomógł Polakowi w czasie wojny. ŻADEN. Nawet po stronie Niemców zdarzali się tacy, którzy np. nie wykonali rozkazu, pomagali sami siebie narażając. Rosjanie też nie zawsze byli źli. No i tu tez trzeba pamiętać, że ZSRR to nie tylko Rosja, tak jak nazistami byli nie tylko Niemcy.
Na, nawet włoscy faszyści by już nam prędzej pomogli, niż jakikolwiek Szwed. Wiesz, kto wstawił się za profesorami UJ aresztowanymi w ramach Sonderaktion Krakau? Szwecja w żaden sposób nie potępiła tej "akcji".

No i jeszcze raz przypomnę- ruskich trolli to szukaj w PIS. Bo ja akurat Putina potrafię potępić. No i zresztą co ma wojna na Ukrainie do tego demota?
Mimo że PIS to jedyna antyszwedzka partia w Polsce, to ich nie popieram i nie wiem, ile razy muszę to powtórzyć, by dotarło, że nie popieram Putina.

Szwedzi też przesyłali surowce i bronie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
+1 / 1

@Cammax Masz czytaj, jak to żaden Szwed nie pomógł nigdy Polakowi w czasie wojny. Jak zwykle rozsiewasz nie sprawdzone plotki, konfabulujesz, wymyślasz, kłamiesz i masz traumę bo jakiś zły Szwed dotykał Ciebie jak byłeś dzieckiem.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Polsko-szwedzkie_stosunki_w_latach_II_wojny_%C5%9Bwiatowej

Tak nas nie lubią, że zarzucają nas swoimi medalami i orderami. Czysta nienawiść
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Polacy_odznaczeni_szwedzkimi_orderami_i_odznaczeniami

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 11 stycznia 2024 o 0:45

L lameria
+1 / 1

@Cammax " ile razy muszę to powtórzyć, by dotarło, że nie popieram Putina."
Dopóki nie pdoając żadnych linków, źródeł, rozsiewasz brednie rosyjskiej propagandy na temat że Szwedzi to naziści, popierasz tym samym Putina, jego politykę jako troll, czy też jako użyteczny idiota. Podaj chociaż jakikolwiek źródło Twoich rewelacji. Bo jak na razie Ty wymyślasz, lub powielasz jakąś bzdurę, a ja znajduję na internetach, że znowu nie miałeś racji. Co do Sonderaktion Krakau. Jak myślisz dlaczego Szwecja nie potępiła tej akcji, dlaczego Wielka Brytania, Francja, Stany Zjednoczone żadne państwo na świecie nie potępiło tej akcji? Może dlatego, że wylazła dopiero podczas procesów Norymberskich, a do tej pory to nawet obywatele Polski za bardzo nie mieli dostępu do tej informacji. I podczas tych procesów Norymberskich III Rzesza oberwała za całokształt. Dlaczego żaden nazista po wojnie nie ukrywał się wśród szwedzkich nazioli? Tylko uciekali dzięki papierom z Watykanu do Argentyny, gdzie później byli wyłapywani przez Izraelski Mosad i prywatnych łowców nazistów. Do Szwecji bliżej i według Ciebie każdy Szwed to taki Himler i Hitler razem wzięci, nikt by im tam krzywdy nie zrobiłby według Twojej narracji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
0 / 0

@lameria nie mam żadnej traumy, przecież mówię, że nikogo stamtąd nie znam.

Ale wizy jednak na jakiś czas wstrzymali. Czemu? Bo ważniejsze były dobre relacje z Hitlerem.

Widzisz, jednak były to jednostki. Było ich o wiele mniej niż nazistów.

Ci serio zasłużeni to zazwyczaj mają pełno odznaczeń, tytułów, orderów z różnych krajów i tytułów honorowych obywateli miast. Często też takich z którymi nawet nie mają za wiele wspólnego.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
0 / 0

@lameria na samym początku wojny, czyli wtedy, gdy zaatakowani byliśmy w sumie tylko my wielu Szwedów popierało Hitlera. Dopiero agresja na inne kraje, zwłaszcza Danię i Norwegię, które w sumie od razu poszły w kolaborację i wcale wiele nie wycierpiały trochę otworzyła im oczy. Trochę, bo gdyby naziści mordowali tylko Polaków, to oni by tego nie potępili. https://www.rp.pl/historia/art3133351-ii-wojna-swiatowa-kto-skorzystal-na-neutralnosci (tylko tu jest mowa o wszystkich, którzy byli neutralni, więc artykuł jest długi).
Do tego dostarczali im surowce, zwłaszcza żelazo.

https://www.focus.pl/artykul/szwecja-najlepszy-sojusznik-hitlera

Jakoś państwa faszystowskie, choć były sojusznikami Niemiec i to oficjalnymi potrafiły potępić.

Interwencje podjęły nawet rządy państw ideologicznie zbliżonych do III Rzeszy, tj. faszystowskich Włoch i frankistowskiej Hiszpanii[18]. Na skutek zabiegów Luciany Frassati-Gawrońskiej sprawą zainteresował się osobiście Benito Mussolini[19]. W konsekwencji w styczniu 1940 roku minister spraw zagranicznych Włoch Galeazzo Ciano polecił włoskiej ambasadzie w Berlinie podjąć interwencję u władz niemieckich ws. zwolnienia z obozu polskich naukowców, w tym zwłaszcza ks. prof. Konstantego Michalskiego[20]. Tu masz fragment https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Sonderaktion_Krakau

Watykan był takim samym sojusznikiem Hitlera. Nigdy nie potępili Holocaustu. No i w Ameryce Południowej w żaden sposób nie rozliczano zbrodniarzy wojennych.
W Szwecji było pełno Żydów. Oni już mogli takim naziolom coś zrobić w ramach odwetu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
+1 / 1

@Cammax W końcu jakiś linki. Jakbyś w tym artykule pogrzebał w odnośnikach to na przykład znalazłbyś odnośnik nr 18 do https://core.ac.uk/download/pdf/299330553.pdf w którym jest wspomniana książka tych samych autorów 1 A. Bolewski, H. Pierzchała, Losypolskichpracownikównaukiw latach 1939—1945,
Wrocław 1989 w której trochę szerzej jest opisana całą historia
Zapomniałeś wspomnieć że w sumie akcję sonderaktion Krakau potępiło oraz apelowało o zwolnienie polskich naukowców z obozów w sumie 24 państw, plus niektórzy pracownicy naukowi III Rzeszy.
Teraz to pojechałeś.
"W Szwecji było pełno Żydów. Oni już mogli takim naziolom coś zrobić w ramach odwetu." Więc Szwecja w której było pełno żydów była nazistowska i współpracowała z III Rzeszą, ale już nie ukrywała nazistów bo pełno żydów. Kuriozalne kuriozum. Dziwniej i coraz dziwniej jak mawiała Alicja.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
0 / 0

@lameria szkoda, że u nas tak mało się mówi o udziale w zbrodniach innych narodów podczas wojny (w sensie innych niż Niemcy), no i potem każdy kto wspomni coś na ten temat jest uznawany za jakiegoś oszołoma.

W 1. Linku dobitnie jest pokazane podejście Szwedów do Hitlera. No i zdecydowanie nie jest to jakieś proPISowskie źródło, ani nawet jakieś upolitycznione.

Ale nie było wśród tych 24 krajów żadnych narodów skandynawskich. Za to byli nawet przedstawiciele faszystowskich państw i... III Rzeszy. Watykan to nie wiem, czy tu uwzględnić, bo niby potępili, ale pewnie tylko przez względy wizerunkowe.

Ci Żydzi przybyli tam pod koniec wojny lub już po niej. Naziści też zaczęli uciekać jak już wiedzieli, że będą sądzeni. A Szwecja nazistowska była przed i w trakcie wojny, zwłaszcza do momentu, w którym Hitler zaczął przegrywać. Nie ma tu więc aż takiego związku. Wiadomo, chcieli się po wojnie wybielić, to i wpuścili Żydów.
A naziści? Każdy zbrodniarz przed odpowiedzialnością ucieka jak najdalej, gdzie szanse, że ktoś go zna są małe. Myślisz, że u nas PISowcy by uciekali na Białoruś lub do Rosji, czy jednak próbowaliby gdzieś dalej? Ewentualnie w głąb Rosji, nie tu od naszej strony.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 12 stycznia 2024 o 17:59

L lameria
0 / 0

@Cammax Po pierwsze skąd wiesz że nie było państw skandynawskich były wspomniane państwa Ameryki Południowej, Watykan, Włochy, Hiszpania i "inne neutralne państwa" Nie były wymienione wszystkie państwa z tej 24. Co do faszystowskich Włoch, nie byliśmy z nimi w stanie wojny. We wrześniu najechały nas Niemcy, ZSRR, Słowacja i Litwa, ale nie Włochy i nie Hiszpania. Po za tym Sonderaktion to byłą akcja Niemiec, Niemcy wybijali nam inteligencję mordowali naszych obywateli, a Tobie przeszkadza to że Szwedzi nie protestowali. A co urwał nać mieli zrobić? Ślub z nami mieli? Mieli nas w dowodzie osobistym, że mieli umierać za Gdańsk? Dziwi Ciebie to że Szwecja dbałą o interesy Szwecji i Szwedów? Że handlowali z Niemcami? Spójrz na mapę. Szwecja siedziała w takim dołku, że nie mieli wyjścia mogli handlować tylko z Niemcami. Gdyby Niemcy najechaliby na Szwecję tak jak na Norwegię, nie byłoby szwedzkiego Narwiku. Położenie Szwecji uniemożliwiało jakąkolwiek akcję wypadową sił alianckich do Szwecji.
Co do żydów i Szwecji byli jak wańka wstańka raz w jedną raz w drugą https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Jews_in_Sweden#Holocaust Na przykład w Szwecji Żydzi mogli bawić się w politykę dopiero po 1951 roku. Więc owszem nie lubili, ale trudno to nazwać Holocaustem. Przypomnę tylko, że w latach 30 antysemityzm był bardzo popularny w Europie, kiedy Niemcy wyrzucali żydów z III Rzeszy żadne państwo tych żydów nie chciało przyjąć do siebie, więc czepiaj się całego świata, a nie tylko wybiórczo.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Polenaktion
Szwajcaria przyjęła 30 000 żydów z III Rzeszy, 20 000 nie wpuścili
https://en.wikipedia.org/wiki/Emigration_of_Jews_from_Nazi_Germany_and_German-occupied_Europe
https://en.wikipedia.org/wiki/Jewish_refugees_from_German-occupied_Europe_in_the_United_Kingdom#Immigration_policy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
0 / 0

@lameria dopóki Niemcy nie ruszyły na inne kraje, to kraje skandynawskie w żaden sposób nie potępiały wojny. Więc na tej podstawie śmiało można przyjąć, że nie potępili tej akcji.

O ile dobrze pamiętam, to Niemcy proponowali Włochom udział w ataku na Polskę, ale oni odmówili.

Jakoś inne kraje nie wspierały aż tak Niemców i nie przyczyniły się do zbudowania ich potęgi.

W Szwecji nazizm działał bardziej wobec Polaków. Przez długi czas to Słowianie, zwłaszcza Polacy byli tam uznawani za "niższą rasę". Żydzi byli jednak trochę "wyżej".
My też byliśmy przed wojna jednym z bardziej antysemickich krajów, ale to nie ta skala, co Niemcy, Węgry itd.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 0

@Cammax źródła, podaj źródła , a nie mniemanie że w Szwecji Polacy byli niżej niż Żydzi i inne Twoje rewelacje. Chociażby tutaj najazd Niemiec i ZSRR na Polskę wywołał wśród państw skandynawskich w tym i Szwecji niepokój https://rcin.org.pl/Content/46741/PDF/WA303_63015_A507-DN-R-41-3_Jaworski.pdf I Twoje tezy nijak mają się do wcześniej wspomnianych faktów co Szwedzi i Szwecja robiła w czasie wojny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
0 / 0

@lameria nie zmienia to faktu, że nigdy nie byliśmy tam lubianym narodem. Mieli nas za gorszych. Ci którzy trafili na roboty do krajów skandynawskich, zwłaszcza Szwecji, to mieli gorzej niż ci w Niemczech. Zapytasz pewnie o źródło. Otóż były to komentarze. Jakiś portal historyczny dodał artykuł o Polakach na robotach w Niemczech. Ludzie w komentarzach zaczęli opisywać, że ma robotach Szwedzi byli dla Polaków o wiele gorszym oprawcą niż Niemcy. No i pisali to na podstawie przeżyć swoich przodków.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 0

@Cammax Odleciałeś, przymusowi robotnicy w III Rzeszy za byle wykroczenie byli skazywani na karę śmierci. Ci pracujący w Szwecji czy w każdym innym kraju byli normalnymi pracownikami zagranicznymi, którzy sami musieli opłacić własny kwaterunek i wyżywienie. Ci w Rzeszy byli niewolnikami, których karmił niemiecki pan i dawał im dach nad głową. Więc pod tym względem faktycznie Szwedzi traktowali gorzej. Bo w Szwecji byłeś wolnym człowiekiem który sam musiał opłacić dach nad głową i żarcie. Zwróć jeszcze uwagę, że los i zarobki robotników zwłaszcza nie wykfalifikowanych był nędzny i zarabiali grosze. https://historia.org.pl/2018/07/22/ile-zarabiano-i-co-mozna-bylo-za-to-kupic-w-przedwojennej-polsce-pensje-i-ceny-w-ii-rp/

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
0 / 0

@lameria cóż, przed wojną Polska była jednym z najbiedniejszych krajów Europy, o ile nie świata.
Ci w Niemczech czasami trafiali na normalnych ludzi, którzy ich normalnie traktowali. Tylko ani niewolnik, ani właściciel nie mógł się tym obnosić, bo władze mogły to różnie potraktować.

Za to w Szwecji prawie każdy Polak był bardzo źle traktowany. Byliśmy po prostu wyzyskiwani. Niemal za darmo. Do tego o wiele gorsze warunki klimatyczne, zwłaszcza w przypadku tych zesłanych na samą północ, prawie pod koło podbiegunowe. Przecież takie warunki są nie do przeżycia dla Polaka.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 0

@Cammax "Przecież takie warunki są nie do przeżycia dla Polaka."
Zesłani na Syberię Polacy i mordowani w obozach koncentracyjnych, zagłady i łagrach: Pierd.lisz waćpan kocopały od rzeczy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
0 / 0

@lameria wielu z nich jednak nie przeżyło, zwłaszcza na Syberii. To nie jest klimat, do którego my jesteśmy nauczeni. Mi nawet u nas nieraz jest za zimno, a co dopiero na takich robotach w Szwecji, czy zesłaniu na Syberię. Weź też pod uwagę, że ci Polacy byli tam bardzo źle traktowani przez Szwedów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 0

@Cammax Ty chyba nie ogarniasz. Obozy koncentracyjne i łagry, a robotnicy zagraniczni pracujący ochotniczo w wybranym przez siebie kraju. Tobie się wydaje że nazistowski film o Terezinie to prawda i na tej podstawie wyciągasz wnioski co do funkcjonowania obozów.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
0 / 0

@lameria robotnicy przymusowi niekoniecznie trafiali akurat do Niemiec, ale wszędzie tam, gdzie mogli niewolniczo pracować dla Niemców. Serio uważasz, że skoro oni okupowali wtedy niemal całą Europę, to swoje fabryki mieli tylko w Niemczech? Robotnicy przymusowi trafiali też do krajów sojuszniczych. Rzadko, ale się to zdarzało.

No i nawet jeśli jechali dobrowolnie, to czy to jest usprawiedliwienie dla Szwedów, którzy ich tak źle traktowali? Idąc tą logiką PISowcy u nas też mają prawo traktować Ukraińców tak jak traktują, bo Ukraińcy też są tu z własnej woli.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 0

@Cammax Ale ogarniasz że północ Szwecji to dziewiczy teren pionierski porównywalny ze Alaską? I że Szwedzi pracujący na północy mieli takie same warunki jak pracujący Polacy, Norwegowie czy też pracownicy z innych krajów.
"robotnicy przymusowi niekoniecznie trafiali akurat do Niemiec, ale wszędzie tam, gdzie mogli niewolniczo pracować dla Niemców." Podaj źródło informacji, że przymusowi pracownicy byli wysyłani przez Niemców do innych krajów, gdzie pracowali.
" Serio uważasz, że skoro oni okupowali wtedy niemal całą Europę, to swoje fabryki mieli tylko w Niemczech?" Serio uważasz że w fabryce Opla pod Poznaniem ktokolwiek jest Niemcem?
Masz poczytaj a potem się wymądrzaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Polityka_Niemiec_hitlerowskich_wobec_Szwecji

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
0 / 0

@lameria ale oni jednak są bardziej nauczeni do tych warunków niż my. To tak jakby nas wysłać do dżungli i być w szoku, że czarni znoszą lepiej te warunki.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Deportowani_na_roboty_przymusowe_przez_nazistowskie_Niemcy_w_Polsce_1939%E2%80%931945 masz, jak Ci się nudzi, to możesz zobaczyć życiorys każdego. Na pewno trafi się wśród nich ktoś, kto na robotach przymusowych miał nieszczęście zetknąć się z narodami skandynawskimi. Czy to przez to, że tam go wywieziono, czy po prostu właścicielem firmy był ktoś stamtąd.

No i jednak chcieli współpracy.dopiero się odwrócili od Niemców, jak zaczęli oni przegrywać. No i ataku na Polskę jakoś nie potępiali. Nawet teraz te agent Putina Orban udawał, że potępia atak, choć w pełni wspiera Rosję na tej wojnie. Szwedów nawet na pozory nie było stać.

No i właśnie ci Szwedzi traktowali Polaków gorzej niż Niemcy. Ale o to to już musisz pytać tych wywiezionych lub ich potomków.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 0

@Cammax Człowieku prosiłem wyraźnie o źródło Twoich rewelacji, że przymusowi robotnicy przez Niemców byli wysyłani do Szwecji czy innych krajów. A Ty mi wysyłasz "znajdź sobie sam". Okej ja twierdzę że Ty jesteś nieślubnym dzieckiem Kalego z Pustyni i w Puszczy z Nelą, a jako dowód podsyłam link z imionami i nazwiskami mulatów z całego świata i znajdź sobie sam, wśród tych nazwisk które pasowałoby do Ciebie. To tak nie działa geniuszu. Ty startujesz z jakąś tezą, to masz podać dowód na jej prawdziwość. Więc wyszukaj wśród tych nazwisk które podajesz te osoby, które "Przez Niemców zostały wysłane w ramach przymusowych robotników do Szwecji"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 15 stycznia 2024 o 18:42

L lameria
0 / 0

@Cammax Tobie się przymusowi robotnicy pokręcili z obozami dla internowanych. Sęk w tym, że neutralne państwo ma w obowiązkach dokonać internowania, jeżeli zostaną spełnione odpowiednie warunki. Na przykład osoby poproszą o internowanie, lub ich pobyt przekroczy ustawową ilość czasu ustaloną zgodnie z międzynarodowymi traktatami.
https://en.wikipedia.org/wiki/Internment_camps_in_Sweden_during_World_War_II
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_concentration_and_internment_camps#Sweden

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
0 / 0

@lameria nawet jak ktoś nie trafił bezpośrednio do Szwecji, to nie znaczy to, że będąc w innych krajach nie mógł trafić na roboty u Szweda. A wtedy to przerąbane. Gorzej niż u Niemca.

Post w którym ludzie pisali np. o tym, co przeżyli ich przodkowie na robotach w różnych krajach (pewna jestem, że paru ludzi pisało tam o Szwecji) znalazłam na Facebooku. I ludzie o tym pisali w komentarzach. Tyle że to widziałam z 2 lata temu. A nie mam nigdzie zapisane. Kurde, chyba serio muszę zapisywać wszystko, co znajdę, bo nigdy nie wiem, czy za kilka lat mi się to nie przyda. Jakbym miała chociaż screeny, to bym miała źródło. Bo chyba ludziom mówiących o swoich przodkach można wierzyć? Choć gorzej opisywali Szwedów, którzy np. byli właścicielami jakiejś fabryki w Niemczech. Oni serio strasznie źle traktowali Polaków. Cóż, przydałoby mi się tu teraz ci ludzie.

Możliwe. Choć ci w obozach dla internowanych też nie byli za dobrze traktowani.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 0

@Cammax Nie ma linku nie wydarzyło się. Opowieści przodków to dowód anegdotyczny, jeżeli nie podasz książki, pamiętnika, czegokolwiek co potwierdziłoby, że to faktycznie czyjaś opowieść, a nie że sobie właśnie wymyśliłem/wymyśliłam bo mi ładnie do narracji pasuje. Co do gorszości Szweda nad Niemcem. Niemiec bez problemu mógłby osobiście zakatować robotnika przymusowego i nic. Natomiast Szwed musiałby się tłumaczyć dlaczego zepsuł własność III Rzeszy katując robotnika, który formalnie należał nie do Swena tylko Helmuta u którego Swen robił za dyrektora. Więc jeszcze raz, albo zaczniesz w końcu podawać źródła swoich rewelacji, albo nie ma co z Tobą dyskutować. Bo ja też mogę rzucić hasło, że w piwnicy hodujesz słonie karłowate z którymi uprawiasz seks, a ciężar udowodnienia pozostawić Tobie.
Masz poczytaj sobie dlaczego nie oskarżam Ciebie o takie niecne praktyki. I zastosuj się co do oskarżania kogokolwiek o cokolwiek. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ci%C4%99%C5%BCar_dowodu

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
0 / 0

@lameria https://wielkahistoria.pl/plany-restpolen-polskiego-panstwa-szczatkowego-zapomniany-scenariusz-z-1939-roku/ tu masz wspomniane o tym, jak Hitler dogadywał się z jakimś Szwedem odnośnie planów co do Polski. Wykonałam to w artykule o zaułkach na roboty. Fakt, bardziej było mi to potrzebne wcześniej, ale niech będzie. Mam dowód, że Szwedzi byli w pełni świadomi planów Hitlera.
https://www.salon24.pl/u/illustrated/1143687,bitwa-o-anglie-sprawa-iwana-proskurowa tu masz trochę więcej o tym biznesmenie i sojuszniku Hitlera. Wiem, że to prawicowy portal, ale artykuł jest na podstawie źródeł, które są pod tekstem. I one już są normalne, historyczne.

Serio, bardzo się staram znaleźć coś, co wprost wskazuje na winę Szwedów. Ale większość artykułów które znajduję mowi ogólnie o tym, że ci robotnicy byli w Niemczech. Nie skupiają się na tym, jakiej narodowości byli oprawcy. Mam nawet artykuł, który tym razem już sobie zapiszę (nie popełnię takiego błędu jak z tym postem, którego teraz nie mam, przez co nie mam dowodu) i użyję jak jakiś PISowiec powie, że każdy Niemiec był zły. Jakbyś też był zainteresowany: http://www.polska-niemcy-interakcje.pl/articles/show/34 są tu tez dowody, że niektórzy serio byli okrutni. Możemy więc przyjąć, że Szwedzi kolaborujący z Niemcami, mający tam swoje przedsiębiorstwa robili to samo. Szczerze, to już nawet niezbyt wiem, jak to znaleźć. Wyszukiwanie tego, czego akurat potrzebuje nie jest moją mocną stroną. Choć z moim szczęściem znajdę to, jak już nie będę tego potrzebować. Jak zwykle

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 0

@Cammax "u masz wspomniane o tym, jak Hitler dogadywał się z jakimś Szwedem odnośnie planów co do Polski" Znów pudło ten jakiś Szwed to Briger Dahlerus, a jego dogadywanie się z Hitlerem to dyplomatyczne próby uniknięcia wybuchu wojny.
https://en.wikipedia.org/wiki/Birger_Dahlerus#
https://en.wikipedia.org/wiki/Birger_Dahlerus#Dahlerus_Mission
Czy Ty w ogóle ogarniasz że Szwecja geograficznie leżąc tam gdzie leżała i mając mikroskopijną armię nie miała wyjścia i neutralnością próbowała ugrać ile się da ustępując w pewnych punktach III Rzeszy oraz aliantom? Broniła swoich interesów i nie miała żadnego obowiązku troszczyć się o interesy Polski, Czechosłowacji czy jakiegokolwiek kraju.
ZSRR próbował na początku dogadać się z Francją i Wielką Brytania, trochę w tym przeszkodziła Polska niezgadzająca się na ewentualny przemarsz Armii Czerwonej przez własne terytorium (temu akurat nie ma co się dziwić). Ze względu na niezdarność i niechęć Francji i Anglii co do rozmów z ZSRR, Hitler zaproponował współpracę na co Stalin się zgodził. Stąd Pakt Ribbentrop Mołotow i późniejszy traktat o granicach i przyjaźni z 28 września 1939.
https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Przeglad_Historyczno_Wojskowy/Przeglad_Historyczno_Wojskowy-r2012-t13_(64)-n1_(239)/Przeglad_Historyczno_Wojskowy-r2012-t13_(64)-n1_(239)-s162-165/Przeglad_Historyczno_Wojskowy-r2012-t13_(64)-n1_(239)-s162-165.pdf

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
0 / 0

@lameria ale tam bardziej chodziło o to, by wojna nie "rozlała się" na inne kraje. Bo akurat ataku na Polskę, to Szwecja w żaden sposób nie potępiała. Zaczęli potępiać Hitlera dopiero jak poszedł on na inne kraje. Szwedzi chętnie zaakceptowaliby to, że naziści mogą nawet wszystkich Polaków wybić. Najchętniej to sami by pomogli, ale chyba trochę się obawiali jakby to wyglądało pod względem wizerunkowym, zwłaszcza że nie miało na tyle mocnej armii, by dać radę nas zniszczyć bez pomocy innego kraju. W XVII wieku tak, ale w XX już aż tak potężni nie byli.

Inne kraje też nie miały obowiązku dbać o nasze interesy. Mimo to próbowali czasami wstawić się za naszymi, potępiali nazistów. Np. Czy Iran i Tanzania miały obowiązek przyjmować naszych uchodźców? Wielka Brytania była za bardzo zajęta wojną, by im Simowie tych uchodźców narzucić.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar koszmarek66
+21 / 21

Nie przemyśleli tego dobrze. Zdaje się, że pisowcy za chwilę będą musieli zrezygnować z VW, BMW, perfum Hugo Boss. Rachoń sobie porszaka nie kupi... A to dopiero początek.

Skoro tak lubią wracać do historii, kiedy im wygodnie to niech się zastanowią skąd wzięły się w ich pierwszych szeregach takie nazwiska jak Müller, Schreiber, Fogiel, Szefernaker...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
+2 / 2

@koszmarek66 spokojnie, i tak nie przebija "Chemika z Krakowa" w TVRepublika. Ciekawe czy uczyl jak uprawiac mak ;-) Mogliby mu kacik ogrodniczy dac, czy co...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
-2 / 4

@koszmarek66 ej, a gdzie Radziwiłł (ten z PIS)? Też "ciekawe" nazwisko i idealne do partii głoszącej nienawiść za przeszłość i koncepcję dziedziczenia winy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamIM
+3 / 3

@koszmarek66
ubiegłeś mnie :) :) te barany bardzo wybiórczo traktują historię. do tej twojej wyliczanki doliczyć też trzeba również Forda, który także był zwolennikiem Hitlera.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S SrogiKutafon
+3 / 3

@koszmarek66
Towarzysz Butapren jeździ Passatem, taki z niego antyniemiec

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
+3 / 3

Mam takie wrazenie, ze w miesiac wiecej osob robi zakupy w Ikei w Polsce niz w rok kupi tego szmatlawca nalezacego posrednio do PiSu

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S szteker
+7 / 7

Mieszkam blisko Ikei. Nie ukrywam, że odkąd pamiętam, ten sklep kojarzył mi się z tandetą. Jednak każdy weekend Ikea jest oblegana. Ale teraz to obleganie przybrało na sile. Na miejscu zarządu Ikei, wystosowałbym list gratulacyjny dla PiS za darmową reklamę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Paveu69
-4 / 4

Ale o co chodzi? Nie jestem na bierząco z internetem, mógłby ktoś po krótce wyjaśnić?
Z góry dziękuję!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Kanay
+2 / 2

Chodzi o to, że Ikea, Pyszne.pl, mBank i masa innych reklamodawców wycofała się ze wspierania TV Republika. A "miłośnik Hitlera" ponieważ w wieku nastoletnim założyciel Ikei zbierał jako wolontariusz do puszki na III Rzeszę czy coś w tym stylu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar JanuszTorun
+3 / 3

@Paveu69 -- Z ortografią też nie jesteś na bieŻąco.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Paveu69
-2 / 2

@JanuszTorun Przepraszam za pomyłkę i jednocześnie dziękuję za odpowiedź, wyjaśnienie tematu i bardzo rzeczowy komentarz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K Kanay
+2 / 2

@Paveu69 Więc tak: Polsat Media sprzedał dla wielu koncernów pakiety reklam. Reklamy znalazły się w Republika TV, a ci, którzy kupili te pakiety, wycofali się szybko ze stacji. Do wycofujących się firm zalicza się m. in. mBank, Pyszne.pl czy właśnie IKEA.

W odwecie PiS oraz osoby związane ze stacją zapowiedziały bojkot, a do tego wygrzebały, że w wieku nastoletnim założyciel IKEI zbierał pieniądze dla III Rzeszy jako wolontariusz. Dlatego poszedł przekaz że IKEA jest nazistowska.

Coś jeszcze?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Bigoszprawiczka
+7 / 7

Czyli do niedawna brali kasę od miłośników Hitlera. Gazeta polska...niżej upaść się nie da

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E Elterchet
-2 / 2

Czy ikea będzie rozdawać mundur wermachtu jako nagrodę dla stałych klientów?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A adamIM
0 / 0

@Elterchet
musisz się zgłosić do Boss'a bo oni mają wyłączność na wzornictwo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem