Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
612 636
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar okiem_inteligenta
+3 / 13

@pokos sutanna to po włosku spódnica.
Tak profesorowie chodzą w "spódnicach".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
1 13Puchatek
+8 / 18

@okiem_inteligenta

Nie, analfabeto funkcjonalny, profesorowie nie chodzą w spódnicach. "Spódnica" - jak sama nazwa wskazuje - to część ubioru okrywająca ciało na dole ("spód"), czyli od pasa w dół. Profesorowie (podobnie jak sędziowie) chodzą w TOGACH (https://pl.wikipedia.org/wiki/Toga). Toga (współczesna) to ubiór narzucany na ramiona.

I nie, toga ani sutanna, ani ornat, ani chałat, ani buddyjska kaszaja, ani arabska abaja nie mają nic wspólnego z sukienkami.

To, że ze współczesnego punktu widzenia te tradycyjne stroje mogą wydawać się śmieszne - to zupełnie inny temat.

A "spódnica" po włosku to "gonna". Natomiast "sutanna" po włosku to "tonaca". Czasami mam wrażenie, że czerpiesz jakąś perwersyjną przyjemność z robienia z siebie głupca…

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 3 razy. Ostatnia modyfikacja: 2 lutego 2024 o 16:42

avatar samodzielny68
+6 / 8

@okiem_inteligenta Dziwny ten Twój włoski.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L Laufer
0 / 6

@13Puchatek
Ty to potrafisz się zaorać.
"Toga jest suknią fałdzistą z lekkiego czarnego materiału wełnianego lub wełnopodobnego, sięgającą powyżej kostek"
Dajesz źródło, które potwierdza tezę oponenta i nazywasz go analfabetą funkcjonalnym...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
1 13Puchatek
-1 / 9

@Laufer

1. Ani Encyklopedia PWN, ani Słownik Języka Polskiego PWN nie podaje takiej definicji. To, co piszesz (fragment z WIki mówiący o tagach _prawniczych_) to cytat z rozporządzenia ministra sprawiedliwości dotyczącego stroju prawników. A ministrowie - jak to politycy - jak wiadomo różne głupoty piszą. Wg Encyklopedii:

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/toga;4010264.html

Wg SJP PWN:

https://sjp.pwn.pl/szukaj/toga.html

2. Nie, nie daję źródła, które potwierdza tezę oponenta, bo oponent napisał (cytuję dosłownie) "Tak profesorowie chodzą w "spódnicach". Tego dotyczyła moja uwaga o analfabetyzmie funkcjonalnym, gdyż nawet gdyby togę nazwać "suknią" (w znaczeniu szerokim), to na pewno nie jest SPÓDNICĄ, gdyż spódnica… - patrz wyżej. Więc może jednak zastanów się, który z nas dwóch się zaorał.

3. Podstawową formą "spódnicy" w języku włoskim jest "gonna": https://it.wikipedia.org/wiki/Gonna

Sottana (nie zawsze warto wierzyć we wszystko, co podaje tłumacz Google) to nie spódnica, tylko inna nazwa sottoveste, czyli halki (czyli elementu stroju noszonego POD spódnicą lub sukienką: https://it.wikipedia.org/wiki/Sottoveste

Natomiast sutanna (strój duchownych w niektórych wyznaniach chrześcijańskich) to po włosku popularnie "tonaca", a bardziej oficjalnie - "abito talare" czy w uproszczeniu "talare": https://it.wikipedia.org/wiki/Abito_talare

C.b.d.u.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L Laufer
-5 / 5

@13Puchatek
Zastanowiłem się. Zaorałeś się sam:
"I nie, toga ani sutanna, ani ornat, ani chałat, ani buddyjska kaszaja, ani arabska abaja nie mają nic wspólnego z sukienkami."
Nie znam twoich intencji, te zresztą są nieczyste - tylko tekst. W tekście, w zacytowanym fragmencie, przeczysz fragmentowi własnemu źródłowi.
C.b.d.u.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
1 13Puchatek
-1 / 5

@Laufer

"Nie mają nic wspólnego Z SUKIENKAMI". Sukienka. Suknia. Dwa różne słowa (nawet, jeśli uprzesz się, żeby togę nazwać "suknią"). Suknia - w dawnej polszczyźnie mogła oznaczać po prostu szatę (choć dziś się tego słowa w tym znaczeniu nie używa). Sukienka…

Cóż, jak widać czytanie ze zrozumieniem nie jest Twoją mocną stroną. Nawet tego, co sam piszesz.

Rozumiem, że do kwestii spódnicy (!) i języka włoskiego już się nie odniesiesz, bo przecież przez klawiaturę by Ci nie przeszło, że nie miałeś racji :-)

MIłego dnia mimo wszystko…

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 3 razy. Ostatnia modyfikacja: 3 lutego 2024 o 0:40

L Laufer
-4 / 4

@13Puchatek
Tak, synonimy to dwa różne słowa. O podobnym lub takim samym znaczeniu.
Nie miałem racji? Ani słowa o tłumaczeniu nie napisałem. Ani chędożonego słowa. Tylko link z translacją. Jak można nie mieć racji, niczego nie twierdząc?
Typowa nadintetpretacja troll.
Czytanie ze zrozumieniem jest moją mocną stroną. Cierpliwość do trolii - nie.
Zastanów się, czy może problem nie wynika z twoich braków w tym zakresie.
Straciłem ochotę na tłumaczenie ci tak prozaicznych kwestii. I tak swoim puchatkowym rozumkiem nie pojmiesz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
1 13Puchatek
-1 / 3

@Laufer

Spróbuj przeczytać ze zrozumieniem całą dyskusję. NIe podajesz już nawet cienia argumentu, nie potrafisz przyznać się do błędu. Dyskusja - proszę bardzo choćby i złośliwa - na durne obijanie piłeczki nie mam czasu ani ochoty. Bez odbioru.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A AGATAXA
+2 / 6

Jezus też chodził w sukience

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar mazii
-1 / 9

Ten ich bóg jak baba. Wszystko go obraża i jak tylko coś nie po jego myśli to od razu chce karać i do swojego byłego pracownika Lucka chce wysyłać. Może niech zje snickersa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dementiwator
+1 / 3

@okiem_inteligenta

Przecież „sukienki” o których mówisz to bezpośrednie nawiązanie do szat, które Bóg nakazał sporządzić dla Aarona i kolejnych kapłanów. Dobrze byłoby zarzucać obłudę i hipokryzję (takie dodałeś hasztagi) tam gdzie ona faktycznie występuje (w przypadku arcybiskupa z obrazka nie powinno to być szczególnie trudne). Inaczej trafiasz kulą w płot, a nie w tarczę. Oczywiście w necie wiele takich pomyłek można znaleźć, ale z szacunku dla Twojego nicka piszę, bo w komentarzach często inteligencji brakuje. Skoro staramy się temu zaradzać to też weryfikujmy fakty, bo te dwie rzeczy powinny iść w parze. A w powyższym przypadku trudno się zgodzić, że wypełnienie bożych nakazów miałoby Boga obrażać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar okiem_inteligenta
-1 / 1

@dementiwator Jezus przestrzegał przed uczonymi w piśmie, którzy chodzą w powłóczystych szatach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dementiwator
0 / 2

@okiem_inteligenta Księża faktycznie powinni być dobrze obeznani w treści Biblii, a w konsekwencji stosować się do wynikających z niej zasad moralnych (oczywiście w rozumieniu chrześcijańskim, jeśli faktycznie znaleźli tam obiektywnie prawdziwe przesłanie od Jezusa-Boga). Jeśli nie będą się stosować, to zgodnie z zacytowanym przez Ciebie fragmentem, „otrzymają surowszy wyrok” (Ew. Łukasza 20,46-27).

Natomiast nie zgodzę się, że ostrzeżenie to jest kierowane odnośnie kapłanów. Jeśli dobrze rozumiem, to funkcja kapłana w judaizmie była ważniejsza od funkcji uczonego w Piśmie, więc jeśli współcześni księża mieliby łączyć te dwie funkcje, to „strojenie się w sukienki” będzie usprawiedliwione tą ważniejszą funkcją, której w Starym Testamencie stawiano także wizualne wymagania.

Z powyższym memem bardziej poszedłbym w stronę, że mężczyzna głoszący Boga, a nie postępujący wedle bożych zasad jest obrazą dla kapłańskich strojów

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar 01jarecki
0 / 2

Jeśli już, to obrazą dla boga to są oni sami i zapomnieli chyba, że takie ciuchy to robiły wrażenie na motłochu, ale w średniowieczu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Madrian_PL
+1 / 1

To nie są sukienki.
To repliki kroju typowej, ludowej tuniki rzymskiej z ok. 4 wieku n.e.
Oczywiście oryginały nie były wyszywane złotem i srebrem.
Ale generalnie chodzi o to, że jeden z pierwszych synodów nakazał duchownym, by nie wywyższali się ponad innych i nosili tylko normalny ubiór. To i noszą... od ponad 1600 lat, tradycyjnie. A złoto to tylko takie akcesorium...
Ironiczne, co nie?

A co do demota, to biblia nic nie mówi o "sukienkach", ale o "szatach kobiecych".
Swoją drogą, zdziwić się można ile dzisiejszych elementów "stroju damskiego" wywodzi się z mody męskiej. Obcasy czy pończochy to tylko wierzchołek...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 4 lutego 2024 o 13:53

H henpap
+1 / 1

Dlaczego Jędraszewskiego nie noszą w lektyce? Nie mają złotej lektyki! A, to rozumiem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Traehflow
0 / 0

To uczucie, kiedy nie jesteś pewny czy zdjęcie przedstawia kk czy nowych avengers…

Odpowiedz Komentuj obrazkiem