Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
314 338
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
J jusjus
+16 / 24

A dzieci z Afryki...a tą oszustkę trzeba by w końcu ściągnąć z piedestału

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S seybr
+11 / 17

@jusjus Przecież ona miała problemy z garem. Twierdziła że cierpienie zbliża do Boga. Dochodziło do przypadków gdzie wystarczyło podać leki i człowiek żyłby. Ale nie, miała tak nasrane w głowie wiarą, mieli cierpieć i umierać. Udowodniono, robiono zastrzyki tymi samymi igłami, nie podawano leków. Warunki były często gorsze niż w schronisku dla psów. Malwersacje finansowe, handel dziećmi (jak na kościół przystało). Trzeba być upośledzonym aby wierzyć w jej cudowne uzdrowienia. Opływała w luksusach, latała samolotem, miała najlepszych lekarzy w przeciwieństwie do tym którym "pomagała".
Jak ona jest święta to ja jest Iron Man a Morawiecki prawdomówny.
Czekam na argumenty zwolenników tej zakłamanej zakonnicy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 20 lutego 2024 o 11:15

T Tniusia1
+2 / 8

@seybr najgorsze jest to że tyle lat wierzyłam jaka jest wspaniała :-( jak umarła to myślałam że taka wspaniała osoba odeszła... Dopiero później wszystko wyszło

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
W WhiteD
+2 / 4

@seybr panie w schronisku dla psów gdzie ja bywam pomagać to pieski mają najlepiej jak się da. Są sesje głaskania, spacerki na 30-60 minut (zależy od psa), jest behawiorysta i weterynarz... to ludzie w Matki Teresy to mogliby o czymś takim pomarzyć...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A aldocaldo
+2 / 4

@Tniusia1 Lepiej późno niż wcale. Ament

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mafouta
-5 / 7

@seybr A czy ty masz jakieś konkrety na poparcie swoich wypocin?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S seybr
0 / 2

@mafouta Dziennikarskie śledztwa to mało? Zeznania świadków to mało? Zdjęcia to mało? Poszperaj to znajdziesz dowody.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A aldocaldo
+3 / 5

@Gratius A Ty zapewne z pierwszej ręki wiesz o tym, jaka ona była wspaniała?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Gratius
-4 / 6

@aldocaldo Nie. Po prostu nie jestem tępakiem który buduje zdanie na wątpliwych medialnych materiałach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar komivoyager
+4 / 10

Suka jakich mało. Wniosek po przeczytaniu kilkunastu/dziesięciu tekstów na temat jej "miłosierdzia".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
+2 / 4

https://pl.wikipedia.org/wiki/Matka_Teresa_z_Kalkuty#Krytyka_i_zarzuty

Krytyka i zarzuty
Krytycy zarzucają, że głównym aspektem pracy zgromadzenia Misjonarek Miłości było nawracanie na katolicyzm oraz oskarżają ją o chrzczenie umierających wbrew ich woli lub woli ich rodziców. Krytykowano sprzeciw wobec aborcji i antykoncepcji, a także wiarę w to, że ubóstwo i cierpienie jest czymś dobrym. W hospicjach Misjonarek Miłości nie stosowano zachodnich standardów opieki medycznej oraz ograniczony był dostęp do środków przeciwbólowych[81].

Zła opieka medyczna
Zasady moralne, które Matka Teresa wprowadzała do domów swojego zgromadzenia, spotkały się z krytyką. David Scott napisał, że Matka Teresa z Kalkuty nie starała się rozwiązać problemu biedy jako takiego, lecz ograniczała się do tego, by utrzymać ludzi przy życiu[82]. W prasie medycznej krytykowano standard obsługi medycznej oferowany pacjentom śmiertelnie chorym w Domach dla Umierających. The Lancet i British Medical Journal poinformowały o wielokrotnym używaniu igieł do strzykawek, złych warunkach życia, w tym zimnej wodzie do kąpieli dla wszystkich pacjentów oraz o takim podejściu do chorób i cierpienia, które wykluczało użycie wielu elementów nowoczesnej opieki medycznej, takich jak systematyczne diagnozy[81]. Kanadyjscy naukowcy w 2013 roku orzekli, że w przytułkach prowadzonych przez Matkę Teresę większość pacjentów nie była odpowiednio leczona, a pozostawiona na śmierć[83].

Trzech naukowców z Uniwersytetu Montrealu: Serge Larivée, Carole Sénéchal, Geneviève Chénard zebrało 502 dokumenty dotyczące życia i pracy Matki Teresy. Po odrzuceniu 195 duplikatów, analizie poddali ostatecznie 287 dokumentów. Jak oceniają, zebrane przez nich materiały to 96 proc. dostępnych dokumentów na temat świętej. Pełny raport został opublikowany w piśmie „Studies in Religion”. Z analizy wynika, że Matka Teresa zajmowała się prowadzeniem 517 misji w ponad 100 krajach świata, ale większość pacjentów nie otrzymywała odpowiedniej pomocy lekarskiej, co skutkowało śmiercią wielu z nich[84][85].

Odpowiedź na zarzut
Wiele osób wskazało, że zarzuty o złą opiekę w domach Matki Teresy są sprzeczne z posiadanymi dokumentami, Indyjski urzędnik Navin Chawla, który odwiedzał domy misjonarek miłości, na podstawie oficjalnych danych, stwierdził, że śmiertelność w domach Matki Teresy z blisko 100% na początku jej działalności, spadła do około 1/6 w 1991 roku. Jako powód podał podniesienie poziomu opieki medycznej w domach Matki Teresy oraz dobre odżywianie pacjentów[86]. Kathryn Spink również podała oficjalne dane, według których domy Matki Teresy do 1984 roku przyjęły 13 246 nędzarzy i wypisały po wyleczeniu 8627 osób[87]. Inni autorzy wskazywali na przypadki, jak Matka Teresa angażowała do pomocy lekarzy oraz wysyłała siostry na studia medyczne, co w tamtym czasie było niebezpieczne dla kobiet[88][89].

Doktor Robin Fox, redaktor The Lancet, chociaż twierdził, że opieka w odwiedzonym przez niego domu Matki Teresy bywała przypadkowa z powodu braku lekarzy, co tworzyło dla pacjentów niebezpieczne sytuacje[90], pochwalił silnego ducha sióstr pomagających chorym („power of their spiritual approach”[91]) oraz podkreślał fakt, że przekazywane pieniądze nie są wydawane na luksusy („If You give money to Mother Theresa’s home don’t expect it to be spent on some little luxury”).

Niestosowanie leków przeciwbólowych
Duża część krytyków Matki Teresy twierdziła, że w hospicjach Misjonarek Miłości z powodów religijnych nie stosowano standardów opieki medycznej oraz środków przeciwbólowych[81]. Matka Teresa z Kalkuty została również skrytykowana w artykule w Alberta Report za to, że twierdziła, że cierpienie zbliża ludzi do Jezusa[92].

Odpowiedź na zarzuty
W odpowiedzi wskazano, że filozofia misjonarek miłości jest obecnie popierana przez indyjskie prawo. Obecnie w Indiach tylko 2% ludzi ma dostęp do silnych leków przeciwbólowych, z powodu indyjskiego prawa antynarkotykowego, przez które nawet szpitale mają problem z pozy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem