Demotywatory.pl

Menu Szukaj
+
259 277
-

Zobacz także:


K Kotek_psotek
+20 / 20

Jeden z profesorów od fizyki chciał nam to sprzedać w formie dowcipu.
Że kierowca jechał tak szybko że ze względu na przesunięcie widmowe zamiast czerwone, widział niebieskie.
Niopatrznie rzucił w sale- Jaka jest wartość prędkości która daje taka zmianę.
- Dwa promile - odpowiedziała sala.

Odpowiedz
rafik54321
+2 / 16

To musi być jakiś na prawdę hermetyczny dowcip fizyków :P . Ktoś mi wytłumaczy co tu jest śmiesznego?

Odpowiedz
R rex4
-1 / 9

@rafik54321, nie jestem fizykiem ale zakładam, że chodzi o teorie względności, zmianę postrzeganej długości i przesunięcie ku czerwieni oddalających się obiektów.

W wwer
+22 / 22

@rafik54321
Efekt Dopplera

I Iiyrryyr3iit
-2 / 18

Efekt Dopplera. To nie jest heretyczny dowcip fizykow, bo ten obrazek zrozumiał moj 8letni syn :)

rafik54321
+10 / 12

@wwer oczywiście znam efekt dopplera, jednak wcale mi się z tym nie kojarzy :/ . A nawet to nie jest śmieszne.

W wwer
-1 / 3

@samodzielny68
Toteż ja fizykiem nie jestem - pamiętam z podstawówki pomimo tego, że nie pamiętam kiedy do niej chodziłem ;) Tak to dawno było :)

D dzikiZlasu
0 / 0

Ja Cię nie mogę, haha zbliżając się samochód był niebieski oddalając się czerwony zgodnie z prawem Dopplera dla fal elektromagnetycznych haha. Podstawiając długości fal kolorów do wzoru otrzymujemy znaczny ułamek prędkości światła, do tego ta zmiana obserwowanej długości samego samochodu IDEALNIE!

rafik54321
0 / 0

@dzikiZlasu @Geoffrey Niby racja, tylko że idąc taką logiką, to obiekty powinny wizualnie zmieniać kolor. Obiekty z którymi mamy styczność, auta itp, jadą po prostu zbyt wolno aby zaburzyć tak szybką falę, jaką jest światło widzialne. Z dźwiękiem nie jest to takie super oczywiste, bo różnica w dźwięku jest już słyszalna ale wciąż dość subtelna.

D dzikiZlasu
0 / 0

Przecież napisałem o znacznym ułamku prędkości światła, pewnie dobre kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na SEKUNDĘ. Nie chce mi się dokładnie liczyć :P Jeśli chodzi o dźwięk to byle passat osiągnie taki ułamek jego prędkości, więc ta różnica nie jest subtelna.

maggdalena18
0 / 0

@samodzielny68 Chyba szkoły PRL-u, bo za moich czasów o czymś takim na fizyce nie uczyli.

A adam1111
-1 / 3

Fizyk here. Miało być śmiesznie, a wyszło głupio, bo poza zmianą koloru autor chciał też zażartować z kontrakcji długości. Problem tylko w tym, że kontrakcja zachodzi też dla oddalających się obiektów, a nie tylko zbliżających.

Odpowiedz
solarize
0 / 0

Ciekawi mnie czy fotoradar wykryłby przekroczenie prędkości tak pędzącego pojazdu. Nie chodzi mi o fotografię, albo jak często radar próbkuje mijające go obiekty, tylko o to czy sygnał powracający radaru nie miałby przypadkiem już innej częstotliwości i byłby dla niego niewykrywalny.

Odpowiedz