Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
162 191
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar Zibioff
-1 / 21

Od święta pogańskiego przywoływania wiosny wzięło się "Matki Boskiej Gromnicznej" przypadające na 2 lutego. Wówczas zapalano świece i ogniska. Oczywiście kościół jak zwykle, nie mogąc wyplenić to się podłączył.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O Obeznany
+3 / 15

@Zibioff Proszę wziąć kalendarz do ręki i policzyć sobie czterdzieści dni od 25 grudnia. Już Izraelici ofiarowywali pierworodnego 40 dni po narodzeniu. Chyba nie sądzi Pan, że święto przywołania wiosny jest starsze od Izraela?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 31 stycznia 2017 o 21:00

avatar Zibioff
-3 / 13

@Obeznany Tyle, że Jezus nie urodził się 24-go grudnia tylko pod koniec "święta namiotów". 24 grudnia to przesilenie. Święto namiotów zaś przypada ok. października ( o ile dobrze pamietam ) czyli w czasie spędzania owiec z pastwisk. Także te 40-dni mają się nijak. Święto przywoływania wiosny było praktykowane na całej Słowiańszczyźnie w Rosji, Ukrainie, Polaków u Słowian południowych ale także właśnie u Celtów pod nazwą "Imbolc".

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
O Obeznany
+3 / 15

@Zibioff Nie jest znana pewna data narodzenia Chrystusa, dlatego Kościół Rzymski symbolicznie ustanowił Święto Narodzenia Pańskiego na 25 grudnia, bo wtedy dzień zaczyna się wydłużać. Więc od tego symbolicznego 25 grudnia liczy się 40 dni. Serdecznie pozdrawiam.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 31 stycznia 2017 o 21:10

avatar Zibioff
0 / 18

@Obeznany , kościół gwizdnął datę z rzymskich saturnaliów. Pierwsi chrześcijanie nie obchodzili urodzin Jezusa mając bchodzenie narodzin w ogóle za zwyczaj pogański. Kościół katolicki powstał w IV w. i został założony przez cesarza Konstantyna. Data 25-grudnia to przesilenie zimowe. Słońce zatrzymuje się na niebie i przez 3 dni pozornie stoi w miejscu, po trzech dniach się "odradza". Rzecz wynika z kultu solarnego a nie z chrześcijaństwa. Katolicyzm zwyczajnie święto zaanektował, jak i zresztą większość swoich świąt. No ale zawsze pozostaje sięgnąć do źródła, czyli do Biblii NT i sprawdzić gdzie tam jest święto "matki boskiej" w ogóle jakiekolwiek...No a także święto narodzin. Jest nawet gorzej - jest tam zakaz kultu przedmiotów ( np. krzyż jest przedmiotem i modlenie się do krzyża nie ma uzasadnienie biblijnego) i kult maryjny również nie ma takiego uzasadnienia. Generalnie takie żeńskie bóstwo jak Maria nakłada się na znacznie wcześniejsze boginie pogańskie. Z biblii jej kultu wyprowadzić nie sposób. No, ale kościołowi nie takie rzeczy się udają..

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Zibioff
0 / 2

@rachmaninoff , Weźmy biblię...Zauważ, że Maria w kościele katolickim zwłaszcza w Polsce i np. Meksyku jest otoczona boskim kultem, kultem boginii. Nie jest "świętą" ale ma pozycję żeńskiego bóstwa. Tymczasem kult maryjny jest niezgodny z biblią ponieważ ( piszę to na demotach już z 50-ty raz )
"Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus." (1Tm 2,5) Co zaś do kultu obrazów, no to tutaj już katolicy mają kompletnie przerąbane:
"Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą." ks. Wyjścia 20:4
Także, Jahwe załatwi Waszych synów, Wasze wnuki, Wasze prawnuki i praprawnuki. Spore ryzyko...

Zapomniałem dopisać: Weźmy Twój cytat czyli Łukasz 1:45: Jest tam wyrażenie "błogosławić" po grecku:
"μακαριοῦσίν" - http://biblehub.com/text/luke/1-48.htm . Termin ma dwa tłumaczenia: błogosławiony i szczęśliwy. http://www.psnt.pl/KLk1w48.html - obie wersję są uznawane za tłumaczenie prawidłowe. Tyle, że "oto bowiem uważać za szczęśliwą mnie będą wszystkie pokolenia" to już inny sens. Podałem linki, sprawdź sobie i postaraj się wyciągnąć obiektywne wnioski. Pozdrawiam

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 1 lutego 2017 o 14:27

avatar Zibioff
+1 / 3

@rachmaninoff , W tym fragmencie Apokalipsy jest mowa o "niewieście" a nie o Marii. Sama postać tej niewiasty ma bardzo wiele interpretacji. Nie pada tam jednak żadne określenie, że jest to Maria. Dopasowujesz fragmenty do z góry zawartej tezy. Najczęściej postać "niewiasty" jest interpretowana jako "kościół" a "słońce" ( to bardzo ciekawe ) jako Jezus. Zerknij sobie na wikipiedię tutaj ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Niewiasta_obleczona_w_s%C5%82o%C5%84ce ) i przeczytaj interpretację J. Sickenbergera, tam jest łatwo wyjaśniony błąd logiczny Twojej interpretacji. Już pominę fakt, że Twoja interpretacja jest kompletnie naciągana.
Co zaś do Marii i jej boskiego kultu oraz nakładania się kultów - to bardzo proszę: Maria na świętym dębie ( Dąb ma z 400 lat ). Dąb był drzewem kultowym wśród Słowian i te kulty się często nakładają. Podobnie jest np. w Świętej Lipce i w Licheniu, który jest już totalnie zabawny ponieważ tzw. boże stopki to kamień pogański i mamy w Polsce masę takich kamieni.
http://www.powiat-plonski.pl/ziemiaplonska/rel/4.jpg

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Zibioff
-1 / 1

@rachmaninoff , źle rozumiesz nie jest "bezpośrednim wyznacznikiem"czyli "przyczyną" - tylko przykładem skutku. Bezpośrednim wyznacznikiem, czyli przyczyną, że jest masa takich przykładów jest to, że kult maryjny, kult świętych nałożył się na znacznie wcześniejsze wierzenia ludowe, pogańskie. Stąd np. nasza Wigilia, puste miejsce, jemioła a nawet konieczna obecność grzybów. Nic z tego nie jest tradycją katolicką a nakładką podobnie jak w Meksyku czy np. na Haiti gdzie katolicyzm nałożył się na wierzenia indian a na Haiti jest związany w voodoo. Poganie np. czczcili źródełka..Dlatego wszystkie je ponazywano "źródło św. Józefa" itp..Nop w Cielątkowie - ludzie obrywają korę ze starej 700-letniej lipy, bo ta kora za czasów przedchrześcijańskich i później w tradycji ludowej była uważana za leczniczą na zęby...Zbudowano więc w tym miejscu kościół i zawieszono figurę św. Apolonii, patronki dentystów. Jednakże pierwotnego kultu i tak nie udało się wyplenić - tylko się połączyły. Takie zagarnianie miejsc kultu nazywa się w katolicyzmie "interpretatio christiana" i było zaleceniem zdaje się papieża, żeby właśnie tak robić, przejmując miejsca kultu ludów podbitych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Zibioff
-1 / 1

Nie będę polemizował, bo mi się już ten wątek znudził. Co zaś do objawień to w 4% przypadków po zażyciu LSD ludzie doznawali objawień religijnych i się nawracali. ( przynajmniej tak wynikało z badań zawartych o ile dobrze pamiętam w książce Psychologia Ogólna). Objawienia to są przeróżne i na całym świecie..Włącz YT zobacz ilu astrologów, wiedźm, oświeconych, proroków..Oni twierdzą, że widzą..Wierzysz im?
Poniżej Izyda karmiąca Horusa.
https://www.eyeofhorus.biz/wp-content/uploads/2012/07/IsisHorusMaryJesus.jpg

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Melotte
0 / 2

Wiosna przychodzi kalendarzowo 21 marca. Proszę nie poganiać bo jeszcze ma prawo napadać śniegu po pas. Poza tym luty to najzimniejszy miesiąc w roku (jak nazwa wskazuje) więc może przyjść Prawdziwy Mróz.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Komandos1990
0 / 6

Co wy macie do tej zimy? Zima to najlepsza pora roku!

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D dbgoku
-2 / 4

@Komandos1990 mój samochód uważa inaczej...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Malinator
0 / 0

Imbolec - święto wszystkich kobiet... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M Mirrond
+4 / 4

To za 100-200 lat, gdy pozostałości pogaństwa w końcu trafią tam, gdzie ich miejsce - do książek historycznych - już nie będzie wiosny?! Skoro ten rytuał ją przyzywa...
... a nie. Nie przyzywa. Zapomniałem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar KapitanKorsarzPirat
+5 / 9

Z celtyckich świat jedynie obchodzę Halloween

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
C crdragon
0 / 0

Czy tylko ja widzę na tym zdjęciu ludzi walczących z golem? XD

Odpowiedz Komentuj obrazkiem