Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
57 85
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
W wielkipies3
+1 / 13

@Sevivo Zacznijmy od tego e na poczátku NSDAP było narodowo-socialistyczne,ale pod wodzą pana H.bardzo mocno poszła w prawo.Nawet fajnie się kojarzy z obecną partią rządzącą.:)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sevivo
-1 / 9

@wielkipies3 Która IMO jest skrajnie na lewo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K killerxcartoon
0 / 0

@BOFH

Dokładnie noc długich noży była końcem socjalizmu nazistowskiego .. Choć nie skasowano niektórych programów socjalnych jakie się samofinansowały np wczasów pracowniczych. W 1933 w Podżdamie w kościele zawarł on umowę z konserwatystami arystokracją przemysłowcami i duchowieństwem. Miedzy innymi do dziś ten kościół nie został odbudowany i jest trwałą ruina symbolem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S sancz79
0 / 0

@BOFH Tacy wrodzy -a następnie podpisali z ZSRR umowy gospodarcze i pakt Ribbentrop -Mołotow. Ideologia nazistów to jedno a ich działania to drugie. Hitler mówił co mu w danej chwili odpowiadało. Był bezczelnym populistą.
Natomiast jego działania w polityce wewnetrznej i gospodarczej były na wskroś socjalistyczne (monopole państwowe, reczne sterowanie gospod, regulacja cen, brak konkurecyjności ,kolektywizm, iterwenizm państwowy i rozrost biurokracji).Zresztą fajnie to wyszczególnił Hayek w "Drodze do zniewolenia"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jatoania
-1 / 1

@BOFH Twój tok rozumowania zakłada, że Hitler był prawicowy. Stawiasz fałszywą tezę. Ten drobny niuans niech rozwieje cytowana wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_socjalizm
"Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu[...], trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jatoania
-2 / 2

@BOFH "Wspieranie przedsiębiorców, kosztem pracowników jest raczej peawicowe."
Prawicowe jest działanie mające na celu wyrównanie szans, więc wspieranie kogoś kosztem kogoś jest sprzeczne z prawicowymi założeniami. Tak więc kolejna skucha na poziomie fałszywej tezy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jatoania
-3 / 3

@BOFH ha ha ha, faktycznie tylko pierdu pierdu tu czytam.
"Tylko w deklaracjach, bo w działaniach już nie." - tak zostało napisane przez @BOFH na Demotywatorach, więc tak jest i już. :)
Pozdrawiam i miłego dnia życzę

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K karolina1128
-2 / 2

@BOFH Zasadniczo Hitler wyciągnął gospodarkę niemiecką na prostą, choć było tam ciężko po I WŚ. Dopiero rozpętanie II WŚ pogrążyło Niemcy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G glus_eli
+1 / 1

1. Nie napisałeś dla kogo te dobre czasy. Bo zawsze punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
2. Na Dolnym Śląsku jest do zwiedzania nieczynna kopalnia. Nowa Ruda. Jak będziesz w pobliżu obejrzyj w jakich warunkach pracowały 10cio letnie dzieci w czasach czystego kapitalizmu.
P.S.
Nigdy nie byłem zwolennikiem socjalizmu, wręcz przeciwnie. Ale im jestem starszy tym mniej Świat jest dla mnie czarno-biały, a coraz bardziej widzę odcienie szarości.
Czysty socjalizm jest tak samo zły jak czysty kapitalizm.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jaroslaw1999
0 / 0

Są ludzie, dla których każde czasy są ciężkie i są też tacy, dla których każde są dobre. Dajmy na to taki Jarosław Kaczyński, albo Prokurator Piotrowicz. Ani jeden ani drugi biedy nie zaznał w żadnym systemie (chyba, że mając na myśli prawicowi albo lewicowi nie masz na myśli ustroju). Dajmy na to ludzie, którzy inwestują w kryptowaluty. Dla nich kiedy naokoło jest źle są żniwa. Bieda i bogactwo nie zna poglądów politycznych. Producenci maseczek dorabiają się na pandemii. Dla Ciebie ktoś jest lewica albo prawica, a tak na prawdę może być zupełnie inaczej. PiS i pozostali dwaj mają w nazwie teraz "Zjednoczona prawica", a dają socjal jak pompa wody (w sensie żebyś sobie wyobraził, że pieniędzmi tryska z taką siłą jak pompa wodą". Dlatego ja nie definiuję swoich poglądów. Przynajmniej nie w dwóch słowach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E El_Polaco
0 / 2

To bardzo ciekawe. A kiedy zaczęły się te lżejsze czasy i kto je stworzył? Bo ja za takie, dla świata zachodniego, ogólnie uważam czasy powojenne mniej więcej do upadku ZSRR. Potem, jak zaczęto przenosić produkcję do Chin, zaczęła się równia pochyła.

No więc tak. Do czasów Regaana i Thatcher wszystkie partie, jakie wtedy rządziły, dziś w najlepszym razie uznano by za lewicowe, a w najgorszym za komunistyczne. Wysokie podatki dla najbogatszych i duże wydatki na cele publiczne. W USA też, chociaż te wydatki być może były mniejsze niż w Europie, ale przeciętny Amerykanin bardzo dobrze zarabiał i stać go byto na to, czego potrzebował.

Do architektów tego powojennego systemu z pewnością zaliczają się Roosevelt i Truman. Demokraci, czyli lewica. No i Plan Marshalla. Bezwarunkowa pomoc finansowa dla państw europejskich. Polska niestety się nie załapała. NIezbyt to prawicowe czy kapitalistyczne.

Potem zmieniła się polityka i przyszedł czas na konsensus Waszyngtoński. To zdecydowanie bardziej prawicowy twór. Aczkolwiek dla państw, którym Amerykanie go narzucili, nie był zbyt opłacalny.

Ogólnie to były czasy, gdy albo były niskie podatki i bardzo dobrze się zarabiało, jak w USA, a obywatela było stać na pokrycie różnych kosztów z własnej kieszeni, albo wysokie podatki, mniejsze zarobki, ale państwo zapewniało obywatelom naprawdę dużo.

Przyczyn było kilka. Jedną z nich była ZImna Wojna i zagrożenie bardzo niebezpieczną ideą, czyli komunizmem. Żeby przeciętny zjadacz chleba nie pomyślał o przystąpieniu do komunistów, jak to często miało miejsce w czasach przedwojennych, to trzeba było mu coś zaoferować, czyli godziwe zarobki i standard życia.

Jak ZSRR padło i otworzyły się tańsze rynki pracy, to okazało się, że kapitał nie ma narodowości i można przenosić produkcję tam, gdzie jest taniej, a przeciętny Amerykanin czy Europejczyk z zachodu musi nagle konkurować z jakimą Azjatą, od którego w żaden sposób nie mógł być tańszy. A jak Chiny się otworzyły, to zaczęto tam przenosić całą produkcję, bo przecież liczy się tylko zysk, czyli takie bardzo prawicowe myślenie. Chińczyvy mieli plan i konsekwentnie go realizowali. Udawali biedaków, którzy cały czas będą tanią siłą roboczą, a potem, jak już uzależnilli cały świat od swojej mocy produkcyjnej, to okazało się, że chcą być numerem 1 na świecie i rzucili wyzwanie USA. Konflikt dopiero się zaczął, a nie wiadomo, jak się skończy.

Podsumowując. Czasy, jakie uważam za najlepsze, stworzyła lewica, a prawica w bezmyślnej pogoni za zyskiem wyhodowała sobie konkurencję, która rzuca wyzwanie ustalonemu porządkowi i może zdominować świat. I proszę, nie wciwkaj mi farmazonów, że Chińczycy dogonili zachód, bo tam jest wolny rynek, a na zachodzie nie. To nie ma znaczenia, bo Chiny tak się rozwinęły dlatego, że większość korporacji przeniosła tam swoją produkcję. A przenieśli dlatego, że chiński pracownik był dużo tańszy (nie wiem, jak jest teraz). I nawet jakby w Europie czy USA znieść wszystkie możliwe regulacje, to zwykły pracownik z tej części świata i tak byłby dużo droższy niż Chińczyk zasuwający za przyslowiową miskę ryżu. I to też nie był do końca wolny rynek, bo rzad chiński przez długi czas piilnował, żeby koszty zatrudnienia w ich kraju były jak najniższe, żeby przyciągać inwestorów. To zaczęło się zmieniać dopiero, jak ich gospodarka na tyle się wzmocniła, żeby mogli stawiać warunki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar agronomista
+1 / 3

Co z sytuacją gdzie ciężkie czasy doprowadziły do wybuchu rewolucji, a ona doprowadziła do jeszcze gorszych czasów?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem