Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
0:40

Ojciec 2-latki potrąconej śmiertelnie przez kierowcę (w wypadku zginęli też dziadkowie), który stracił panowanie nad samochodem i zjechał na ścieżkę rowerową rzuca krzesłem w sędzię, która ogłasza wyrok dla sprawcy wypadku - 120 godzin prac społecznych

Holandia... to stan umysłu? Sprawcą wypadku, którego sąd skazał na 120 godzin prac społecznych był 33-letni Polak. Wyrok wywołał również spore oburzenie i gniew poza salą sądową. Dlatego sąd umieścił wyjaśnienie na swojej stronie internetowej. Sąd uznał za udowodnione, że Polak nie panował nad swoim samochodem, zaczął się kołysać i ostatecznie wylądował na ścieżce rowerowej i zabił ofiary. Natomiast nie udowodniono, że jechał za szybko. Stwierdzono, że Polak „jechał między 76 a 124 km na godzinę”, kiedy znalazł się na ścieżce rowerowej. Na miejscu obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km na godzinę. Nie jest więc pewne, czy jechał za szybko. Co więcej, prędkość nie musi być przyczyną wypadku. Dochodzenie wykazało, że swoim samochodem podejrzany mógł bez problemu pokonywać zakręt z prędkością 130 kilometrów na godzinę. Poza tym nie był pijany, naćpany ani nie rozmawiał przez telefon. Nie był też wcześniej karany. Zdaniem sądu surowa kara nie była zatem odpowiednia

www.demotywatory.pl
+
195 207
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
M Moher_przez_samo_h
+3 / 21

Za połamany rowerek chociaż zapłaci? Czy nie musi, bo dziewczynka już go nie potrzebuje?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Qaziku
+18 / 34

Co się dziwić? Też bym się wkurzył. Za zamordowanie dziecka i rodziców kilka godzin prac społecznych? To po prostu kpina.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+10 / 36

@Qaziku w istocie wyrok jest niski, ale mam lepsze pytanie. Z jakiego powodu kierowca stracił panowanie nad pojazdem? Może miał cukrzycę? Może opona strzeliła? Może sam pojazd zawiódł?

Ciężko powiedzieć, a są to bardzo ważne okoliczności łagodzące. Bo ciężko winić cukrzyka za to, że skoczył mu cukier i zasłabł. Można go co najwyżej winić o to, że nie wziął pod uwagę tego skoku.

Nie twierdzę że kierowca jest niewinny. Zauważam, że nie znamy bardzo istotnej zmiennej dla wysokości kary.

Podobnie w innym przypadku. Facet zabił faceta na dodatek jeszcze go poćwiartował. To co? Dożywocie?
A jeśli ten poćwiartowany facet zgwałcił i zabił 7letnią córeczkę tego pierwszego? Też byś dał mu dożywocie? Mamy tu działanie w afekcie z prymitywnym poczuciem sprawiedliwości. Takiemu człowiekowi (tj temu ojcu) też bym dał jak najlżejszy wyrok.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Qaziku
+6 / 16

@rafik54321 Przede wszystkim przy cukrzycy spadek cukru jest problemem. Dodatkowo czuć to odpowiednio wcześniej, także spokojnie można się zatrzymać. To nie dzieje się nagle.
Sam mam cukrzycę.
W drugim przypadku, jeśli facet zabił pedofila, który skrzywdził jego córkę, to powinno być nadzwyczajne złagodzenie kary i jedynie jskieś zawiasy powinien dostać.
Tak jak piszesz, to zbrodnia w afekcie. To inna sytuacja.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+3 / 15

@Qaziku Tak, tylko nie znamy okoliczności tego zdarzenia drogowego. I to jest sednem. Znam jednego kolesia który ot tak w trakcie jazdy zemdlał. Miał fart bo przeleciał idealnie między drzewem a słupem energetycznym.

I tu się właśnie pytam, o te okoliczności. Może koleś też był w jakimś amoku bo dostał jakąś wiadomość? Może coś nawaliło? A może był pijany (wtedy wyrok byłby wybitnie oburzający)?

Wszystko zależy od perspektywy z której patrzymy na sprawę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Qaziku
+12 / 18

@rafik54321 33 letni Polak. Jechał autem wg policji zdecydowanie za szybko. Ograniczenie było do 80km/h, on miał ok 120km/h. Trzęźwy, zdrowy. Po prostu nie zapanował nad autem w zakręcie. Jego wina. Sąd głupio uzasadniał, że jego auto mogło bezpiecznie pokonać zakręt przy takiej prędkości. Zapierdzielał i wypadł z drogi. Nie ma nic na swoją obronę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar wichniak2
+7 / 11

@rafik54321 W źródle jest mniej więcej to opisane, generalnie nie zapanował nad samochodem, jeśli tak się wydarzy i nikomu nie stanie się krzywda z jest w sumie niski mandat i punkty karne (w Polsce) jeśli ktoś zginie to właściwie przyczyny schodzą na plan dalszy a liczą się skutki. Ten wyrok to błazenada. Woda na młyn PiSu żeby u nas nie dochodziło do podobnych sytuacji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
+3 / 3

@Qaziku @wichniak2 w takim przypadku mogę powiedzieć jedno - sąd jest idiotyczny, a reakcja ojca uzasadniona.

"Sąd głupio uzasadniał, że jego auto mogło bezpiecznie pokonać zakręt przy takiej prędkości." - te uzasadnienie jest idiotyczne. Bo przecież gdyby mógł pokonać bezpiecznie zakręt, to by go pokonał. Nie pokonał bezpiecznie i stąd wypadek. Proste.

wichniak2 przyczyny zawsze są istotne. Mogą nie być dużą okolicznością łagodzącą, ale jakąś na pewno. Np na tyle istotną, aby zmniejszyć komuś wyrok z 10 lat, do 7miu.

"Woda na młyn PiSu żeby u nas nie dochodziło do podobnych sytuacji." - nie sądzę aby to miało szansę się przydać politycznie, gdyż chyba wg 100% Polaków ten wyrok jest idiotyczny. A PiS co może powiedzieć? Że tamte sądy są głupie - jak widać są i co z tego? To holenderskie sądy, nas nie dotyczą (tj nie dotyczą Polaków w Polsce).
Z drugiej strony, nasze sądy też bywają kretyńsko śmieszne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S slagen
+3 / 5

@Qaziku Dzięki. W mojej ocenie coś takiego powinno być traktowane jak morderstwo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tete78
+5 / 5

Jednak to samosąd. Też pewnie bym się zemścił, ale zgodnie z chorym, czy nie chorym prawem dostałby w Polsce nie mniej niż 15 lat.
Ten wyrok to mimo wszystko kpina. Proponuję obrońców praw człowieka postawić na chodniku i niech taki może cukrzyk z niekoniecznie strzeloną oponą

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mudia
+2 / 4

@Qaziku 76 - 124 to nie jest "ok 120 km/h" - nie stosuj takich sztuczek. Nawet jeśli chcesz podać jedną prędkość zamiast przedziału, to powinieneś pisać raczej o średniej arytmetycznej czyli 100 km/h - przekroczenie o 20 a o 40 robi różnicę prawda?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tete78
+3 / 3

oponą bi niekoniecznie jadący za szybko wjedzie w ten tłum. Zabije 20, albo więcej osób i co? Prace społeczne, czy rodziny obrońców wystąpią o wyższy wymiar kary?
P.S. ciekawe jaką karę za krzesło dostał ojciec. Pewnie co najmniej 6 mięsięcy. Byłby rok, ale nie trafił.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T tumas
+1 / 7

@slagen Czyli wiekszość śmiertelnych wypadków -sprawcy dożywocie ? Masz mózg ? Skoro biegli technicy z Holandii - chyba nie są idiotami- nie udowodnili z jaką prędkością jechał kierowca i znaleźli przyczyny technicznej lub błędu ludzkiego ,to co miał orzec sąd ? Dożywocie ? U nich jest takie prawo a u nas inne ,tu pewnie dostałby kilka lat więzienia ale to Polska a tam Holandia .....podam inny przykład np. u nas w parku miejskim -były takie przypadki- w czasie wichury spada konar na spacerującą rodzinę ginie małe dziecko ,co dożywocie dla "włodarzy parku" ? Za słabo przycięli drzewa ,czy pogodynka nie ostrzegła przed silnym wiatrem ? Nie bronię tego kierowcy ,pewnie dużo jego winy ale skoro biegli nie mogą tego udowodnić ,to co ma sąd zrobić ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
+4 / 4

@slagen jest istotna różnica pomiędzy zabójstwem, a morderstwem.
@rafik54321 tak jak piszesz wszytko zależy od okoliczności, osobiście pragnąłbym zemsty, czy to byłoby tożsame z sprawiedliwością?@wichniak2 @Qaziku pamiętacie dyskusję i wyrok dotyczący potrącenia na przejściu dla pieszych, przez znanego redaktora, który jechał bez prawa jazdy? Potrącił staruszkę, która o kulach "wbiegła" na przejście. Sąd nie mógł określić z jaką prędkością "biegła" staruszka. I co zrobił sąd?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T trolik1
+1 / 1

Ja pamiętam kiedyś babkę, która miała padaczkę i traciła przytomność w czasie jazdy. Po naprawie wróciła tym samym, ponownie uszkodzonym autem, bo... straciła znów przytomność. Niewinna czy winna?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A konto usunięte
0 / 0

@Qaziku zależy od tego jaki ma rodzaj cukrzycy...

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S slagen
-1 / 1

@tumas
Była taka sytuacja kilka lat temu w Sylwestra. Ktoś dla zabawy rzucił z bloku butelkę po szampanie w tłum ludzi. Ktoś dostał w głowę i był w ciężkim stanie. Nie pamiętam szczegółów bo to było kilka lat temu. Tyle że sytuacja jak dla mnie jest identyczna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 28 września 2021 o 19:54

Q Qaziku
0 / 2

@mudia Policja twierdzi, że 120. Sędzia podał takie widełki. Są dwa fragmenty na ten temat. Druga sprawa, rozrzut 50km/h? To chyba biegli z przedszkola określali.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
0 / 0

@Tibr w wymyślonym przeze mnie przypadku, oczywiście że ojciec który zamordował pedofila nie powinien tego robić. Czy to sprawiedliwe? Karnie z pewnością nie. Moralnie - umiarkowanie sprawiedliwe.

Tutaj o tyle można przymknąć oko na wyczyn ojca, gdyż był bezpośrednio spowodowany skrajnie silnymi emocjami z którymi sobie człowiek nie poradził, a ujście znalazły po przez właśnie przestępstwo.
W takiej sytuacji raczej bym nawet tego nie uznał za morderstwo planowane, tylko po prostu skrajny wybuch agresji, spowodowanej stratą i bezsilnością.
Bezsilność potrafi w ludziach wywołać istną furię, kiedy tak bardzo chce się coś zrobić, a nie możesz zrobić nic, to ci po prostu odbija.

Dlatego gdybym ja był sędzią i miał sądzić głównie przez pryzmat własnego poczucia sprawiedliwości, to takiemu ojcu, warunkowo umorzyłbym całą sprawę. Nawet nie takie zawiasy w stylu 15 lat w zawiasach na 10 lat.
Bo przytoczona przeze mnie sytuacja jest ekstremalnie ekstremalna.

@trolik1 nie jestem specjalistą, ale czy babka była świadoma tego że straciła przytomność w wyniku padaczki?
Bo kiedy zasypiasz, też nie jesteś świadom tego że właśnie zasypiasz. Może babka się ocknęła w polu, w aucie i założyła że przysnęła. Skoro auto było wystarczająco sprawne aby wrócić nim do domu, czemu miała nie jechać? To jest właśnie ta drobna nieścisłość która jest kluczowa dla ewentualnej winy lub wysokości kary. To czy dany czyn był świadomy czy nie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
0 / 0

@rafik54321 nie piłem do przykładu pedofila, tu KŚ jest zasadna, choć osobiście jestem jej przeciwnikiem i wolałbym aby takie osoby dokonywały żywota pracując w kopalniach uranu, a jeżeli nie chcieliby pracować to "kto nie pracuje niechaj i też niech nie je". Życia bym im nie odbierał bo nie ja go dałem.
Oczywiście co do ojca rozumiem, bardziej myślałem o tym gdyby on zabił tego Polaka. Nie chcę oceniać bo nie znam faktów, jeżeli stracił panowanie bo była plama oleju to nie ma co dyskutować z wyrokiem, jeżeli przyczyną była jego lekkomyślność np. czytanie SMS to wyrok jest kuriozalny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar rafik54321
0 / 0

@Tibr myślę że jeśli w informacjach o wyroku padła informacja o prędkości, to tym bardziej padłaby o plamie oleju gdyby takowa była.

Przy takim wyroku sądu, zabójstwo wykonane przez ojca na tym kierowcy (narodowość panów nieistotna), to byłaby częściowo usprawiedliwiona. A dokładniej, byłoby to bardzo dużą okolicznością łagodzącą.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T Tibr
0 / 0

@rafik54321 prędkość dopuszczana 80, biegły określił widełki 76-120 nie ma więc jasnych przesłanek by to przez prędkość zwłaszcza, że sąd odrzucił ten wątek poprzez eksperyment procesowy gdzie wskazał że prędkość 130 też pozwala przejechać bezpiecznie. Nie znamy natomiast innych przesłanek, które musiały się znaleźć w wyroku sądu, a których dziennikarz nie raczył sprawdzić lub opisać, być może wtedy artykuł nie byłby tak kontrowersyjny i nie zwiększał by tym sposobem zasięgów.
Dlatego będę twierdził, że czegoś jeszcze nie wiemy na co sąd musiał zwrócić uwagę.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
T trolik1
0 / 0

Bardziej mi chodziło o odpowiedzialność. Wiedząc, że ma padaczkę nie powinna wsiadać za kółko, bo to zagrożenie życia i dla niej i dla osób postronnych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MajorKaza
+6 / 14

JPRDL

120h za 3 trupy. 40h za głowę. To ledwo tydzień pracy. Wychodzi na to, że można na legalu rozwalać 52 osoby rocznie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N NIG0L
+1 / 17

No cóż, kierowca to Polak, samochód marki oczywistej, znaczne przekroczenie prędkości, brak innych przyczyn (żaden z artykułów holenderskich i brytyjskich, które przejrzałem na to nie wskazywał).
Dodatkowo kompletny brak skruchy po zabiciu 3 osób. Gdyby to chodziło o moje jedyne dziecko, facet by wkrótce zmarł w męczarniach.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 28 września 2021 o 13:04

M mrooki
+3 / 5

Nie dziwię mu się.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar SteveFoKS
0 / 4

-no elo jest tam praca w Holandii dla dobrych hłopuf
-nie ale są zasiłki, a co
-no przyślijcie autobusy dla całej dzielni

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 28 września 2021 o 15:33

avatar BrickOfTheWall
+4 / 12

Ta jest. Ferujmy wyroki nie znając szczegółów sprawy.
Pytanie zasadnicze brzmi DLACZEGO STRACIŁ PANOWANIE?
- zagapił się? -omijał kota? -pękła opona w aucie? -... i w hooy innych potencjalnych przyczyn.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MajorKaza
+3 / 3

@BrickOfTheWall To są pytania na dyskusję czy winny. Jeśli sąd uznał go jednak winnym to taka kara jest niepoważna.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar BrickOfTheWall
-1 / 7

@MajorKaza
Winnym CZEGO? Tego, że nie sprawdzał regularnie stanu opon?

Sprawstwo w wypadku samochodowym (jeżeli kierowca trzeźwy i nie uciekł z miejsca) niesie za sobą o wiele lżejsze kary niż zabójstwo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MajorKaza
0 / 0

@BrickOfTheWall Winny ich śmierci. Pozwolę sobie wyjaśnić:

- jeżeli przyczyną była awaria, której nie był w stanie przewidzieć (np. miał przecięte przewody hamulcowe, wada fabryczna, ukryta wada układu kierowniczego): niewinny
- jeżeli przyczyną była mu wcześniej znana i/lub możliwa do przewidzenia (np. oblodzenie przy temp. -10st.): winny

Jeśli winny to kara powinna być adekwatna do 3 trupów. Jeśli niewinny, to kary być nie powinno wcale.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar BrickOfTheWall
0 / 0

@MajorKaza
Niestety kodeksy karne patrzą na to nieco inaczej.
To nigdzie nie wygląda tak, że za "czyn ze skutkiem śmiertelnym" odpowiada sie tak samo jak za zabójstwo lub morderstwo.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S slagen
0 / 0

Stracił panowanie nad kierownicą bo?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M marcinn_
+1 / 1

Za atak na sędzine dostanie pewnie więcej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Niktobcy
-4 / 4

niby nie sprawiedliwie ale niby nie nie sprawiedliwie..

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Master_Yi
0 / 0

Niby mało ale teoretycznie mógłby najechać na szkło i opona strzeliła, równie dobrze można winić kogoś bo zrobił unik przed psem i wyjechał na czołówkę. Na takie okoliczności żadna szkoła jazdy nie przygotowuje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R rademenes_82
-2 / 4

Szkoda, że nie trafił .

Odpowiedz Komentuj obrazkiem