Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj
+
379 388
-

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
O Obiektywny1
+8 / 10

@Yeno I bardzo dobrze, że wcześniej nie było "pomocy" państwa. Rozdawnictwo a tym samyn idea państwa opiekuńczego to cecha ustroju socjalistycznego. Zabiera się pracującym i zaradnym a daje nieudacznikom i nierobom.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Y Yeno
+1 / 3

@Obiektywny1
Uważam inaczej.
Oba podejścia "czy się stoi, czy się leży (...) się należy", ani "róbta, co chcecie, ale jeśli wam się nie uda, to mamy was w ..." są błędne.
Ślepe rozdawnictwo na dłużej absolutnie sprowadza się do utrzymywania nierobów, lecz równocześnie realna forma pomocy państwowej dla osób, którym się z różnych powodów nie powiodło stanowi o humanizmie państwa - o tym humanizmie, godności człowieka jako jednostki i wyrównywaniu szans, o których tak pieje lewa strona.
Chodzi o to, by pomoc była w ten sposób ułożona, aby faktycznie umożliwiła pozbieranie się z trudnej sytuacji i przesiewała nierobów właśnie, a nie doprowadzała do patologii nieopłacalności zadbania samemu o siebie. Wypośrodkowanie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mojekonto400
+5 / 5

@Yeno Czyli każdemu wedle potrzeb, każdy pracuje wedle sił? Poczytaj co to socjalizm utopijny i zastanów się dlaczego nigdy się to nie udało.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kondon
+1 / 1

@Yeno Jeśli masz komuś ochotę pomóc - pomagaj, chwała Ci będzie za to.
Jednak nie zmuszaj do tego wszystkich, bo pewnie część sobie nawet tego nie życzy, nie mówiąc już o skuteczności takich rozwiązań, która często jest ujemna.
Wyśrodkowanie to jedynie myślenie życzeniowe, które ze względów politycznych nie ma prawa istnieć.

Godność to to utrzymywanie się z własnej pracy, nie z zasiłków. Życie na cudzy koszt jest przeciwieństwem godności.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Y Yeno
-1 / 1

@mojekonto400
Przecież większość Zachodu do tego zmierza. Dochód podstawowy, bajońskie nakłady na emigrantów, nawet rozdmuchanie do rozmiarów już karykaturalnych listy chorób, na które można udowodnić swój brak możliwości pracy i konieczność korzystania ze świadczeń zdrowotnych (a nie ma systemu, w którym takowy utrzymywałby się jedynie ze składek bez dotowań państwowych, czyli za pieniądze wszystkich). To równorzędne rozdawnictwo, tyle że ubrane w garnitur społecznej poprawności.

Myślę, że tu nie chodzi o kwestię partii takiej czy innej (każda opcja będzie kupowała swój elektorat mniej lub bardziej materialnie), tylko o taki system pomocowy, który będzie w stanie dokonać przesiewu osób faktycznie potrzebujących (np. zdrowotnie lub przez zdarzenia losowe) od tych żerujących na systemie.

Inna rzecz, że nie istnieje prawo, którego nie udałoby się przechytrzyć, więc całość sprowadza się nie do stworzenia warunków utopijnych - jak zasugerowano w Twoim wpisie - tylko takich, w których tych przechytrzających będzie możliwie jak najmniej. Czego absolutnie nie można powiedzieć o obecnej sytuacji.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Y Yeno
-1 / 1

@kondon
Mówię o przypadkach naprawdę poważnych: choroby, zdarzenia losowe etc., (względnie pomoc wyrwania się z toksycznego środowiska, w którym miało się pecha urodzić - to oczywiście dużo szerszy temat). Coś co może dotknąć każdego. Inaczej państwo zamieni się w segregator ludzkich odpadów. Doskonałym tego przykładem są współczesne USA: coraz głośniej woła się o tym, że ten kraj możliwości stał się krajem tylko dla bogatych. Tam brak socjalu został doprowadzony do absurdu o takiej samej sile rażenia jak jego nadmiar u nas, tylko po drugiej stronie osi. I po prostu się nie sprawdza. A o ile ogromne perturbacje w Polsce raczej nie wpłyną bezpośrednio na globalne status quo, o tyle pęknięcia w strukturze Stanów - a dużo wskazuje, iż proces się zaczął - odbiją się już echem na całym świecie.
Rzecz jasna socjal to nie jedyna tego przyczyna, niemniej swój udział ma znaczny.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kondon
+1 / 1

@Yeno Niepełnosprawnym w ostateczności państwo mogłoby pomagać, ale należałoby tę pomoc przenieść na najniższy możliwy poziom, aby ludzie nią zarządzający mieli chociaż szansę znać tych potrzebujących.

Jaki brak socjalu w USA?

"pęknięcia w strukturze Stanów - a dużo wskazuje, iż proces się zaczął"
"socjal to nie jedyna tego przyczyna, niemniej swój udział ma znaczny."
No, za dużo go jest, to gospodarka przegrywa z innymi, gdzie jest go mniej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Cammax
0 / 0

@Yeno i bardzo dobrze, że nie było. Biedni w większości sami są sobie winni. Wystarczy nie robić sobie kilkorga dzieci, uczyć się, ewentualnie zrobić kursy i iść do pracy. To już jakoś sobie poradzą.

Jak chcesz takim pomagać, to nikt nie zabrania wydać na to swoich pieniędzy.

Teraz jest o tyle niebezpiecznie, że PIS stworzyło swego rodzaju precedens. Nikt nie może powiedzieć, że zabierze socjal, bo to z góry oznacza przegraną w wyborach. A jak się zabierze po wyborach, to "deje" cię wywiozą na taczce.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 13 czerwca 2023 o 10:01

A Asravaf
+2 / 2

@Obiektywny1 dokładnie jakby nie roby miały nad sobą widmo śmierci głodowej albo zamarznięcia beż dachu nad głową to poprostu wzięły by się zarobote a tak po co jak im się należy

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar kondon
-1 / 3

"Pewna partia"?
A która z sejmowych partii nie obiecuje zwiększenia rozdawnictwa?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar PinguBerserk
0 / 4

@kondon Póki co, jedynie Konfederacja.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 2 razy. Ostatnia modyfikacja: 12 czerwca 2023 o 14:38

A Asravaf
0 / 4

@kondon konfederacja

Odpowiedz Komentuj obrazkiem