Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
J Jacek83218
+18 / 18

To kiedyś tak było. Mieliśmy państwowe FSO, Stara, Jelcza, Autosan. Tylko że to była komuna i wszystko miało być państwowe. Zdaje się że PiS bardzo za tym tęskni.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Ricochet69
+13 / 17

@Jacek83218 Oni mentalnie poszli nieco dalej. Ich działania zmierzały do stworzenia oligarchii na wzór tego, co dzieje się za niektórymi wschodnimi granicami naszego kraju.Co prawda skala i możliwości nie te same, ale kierunek, jak najbardziej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Baabool
+7 / 7

@Sok__Jablkowy no zastanów się czemu wszyscy spierdzialają na zachód a nie na wschód

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok__Jablkowy
-4 / 12

@Baabool

Z zachodu też by ludzie uciekali, gdyby było gdzie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar mooz
+4 / 6

@Jacek83218
Nie tylko PiS, sądząc po wynikach wyborów tęskniło za tym prawie 40% narodu.
Jaka szkoda że nie można podzielić Polski na wschodnią i zachodnią, każdy by się wtedy przeprowadził do odpowiedniej części i wielbiciele komuny by się kisili we własnym sosie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
0 / 0

@mooz A gdzie by zwolennicy monarchii (Konfederaci) mieli mieszkać?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar mooz
+1 / 1

@Pasqdnik82
Zrobi się dla nich jakieś małe księstwo :P

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
+5 / 5

@Jacek83218 i jakos tak sie magicznie okazalo, ze jak tylko zagraniczne mzona bylo kupic, to Polacy sie na to zagraniczne rzucili. Czyzby panstwowe bylo kijowe, znowu?
@Sok__Jablkowy na logike - gdyby na wschodzie bylo lepiej, to by tam uciekali. W zwiazku z tym, ze nie uciekaja, to mozna przyjac, ze tam lepiej nie jest.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok__Jablkowy
-3 / 5

@Xar

Twoja odpowiedź jest nielogiczna. Nikt nie ucieka do miejsca gdzie jest gorzej, tylko tam gdzie jest lepiej. To, że ktoś, skądś nie ucieka nie musi znaczyć, że tam jest dobrze, bo może znaczyć, że jest żle i nie ma dokąd uciekać.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 19 lutego 2024 o 17:08

E eules
+2 / 10

@Xar Co za brednie.

Skoro taki teks Xar-a jest debilny. To zakładamy, że jest debilem ?

Wschód i zachód jest inny. Jednak jak się przypatrzysz to jednak każdy kraj wspiera swój przemysł.

USA zapewniły chocażby rok temu wsparcie bankom, aby nie upadły.
Niemcy swój przemysł np. chemiczny, lub samochodowy.
Chiny wspierają swoją gospodarkę, np budowlnay, samochodowy, finansowy lub IT.

Za to u nas w polsce nic się nie może opłacić. Cóż za mocna logika. Taka firma niech se sama powstanie. Najlepiej bez kapitału.
Na coś takiego trzeba dużo nakład finansowy, a najłatwiej taki projekt może zrealizować Pańśtwo.
Tak samo autostrady, lub metro możesz sam wybudować. Nikt Tobie nie broni. Działaj śmiało !

I dziwie się wam, że bojkotujecie takie projekty, podczas gdy nic praktycznie już polskiego nie ma. I widać jak coraz lepiej tutaj się żyje.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
+4 / 4

@eules "Na coś takiego trzeba dużo nakład finansowy, a najłatwiej taki projekt może zrealizować Pańśtwo."
Jak to sie dzieje, ze nie ma panstwowych producentow komputerow, samochodow, samolotow, tylko kurde sa to prywatne firmy? Moze dlatego, ze szczegolnie w Polsce problemem jest to, ze do spolek skarbu panstwa to sie zatrudnia znajomych i pociotkow, a nie specjalistow, bo tam zwyczajnie placa ponizej rynku na stanowiskach nie managerskich?
@Sok__Jablkowy jesli nie uciekaja z zachodu na wschod, to logicznym jest, ze na wschodzie nie jest lepiej niz na zachodzie. Skoro ludzie z zachodu nie uciekaja, oznacza to, ze musi to byc najlepsze miejsce do zycia. Kwestia tego jak zdefiniujemy ten zachod z ktorego ludzie nie uciekaja, ale to osobna kwestia

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R Ricochet69
+2 / 2

@Sok__Jablkowy Zapytaj o to oligarchów, którzy chcieli zerwać się ze smyczy "wodza narodu". Oczywiście tych, którzy jeszcze żyją ;-)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
S Sok__Jablkowy
-2 / 4

@Xar

Czyli wracając do mojego oryginalnego pytania „ Czym się różni oligarchia z za wschodniej granicy od polityki i biznesu z za zachodniej granicy?”, różnią się tym, że wschodni dają możliwość ucieczki do lepszego miejsca, a zachodni nie dają takiej możliwości?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
E eules
+4 / 4

@Xar

Bo tak wygląda kapitalizm. Tworzy się spółkę, która jest za to odpowiedzialnai. Wyciąga pieniądze od podatników na swoje cele.
Pańśtwo wspomaga firmę finansowo, lobbuje, lub broni zbrojnie. O tym się nie mówi tak wprost. Jednak tak to wygląda.

Intel dostał 3,2 mld $ od Izraela. 10 mld $ od Niemiec i z 1,5 miliarda od Polski.
Indie przygotowały budżet 10 mld $ na dofinansowania.
Chiny dały swojej spółce 30 mld $. Innej znowu 280 mld $.

"Warto zaznaczyć, że GlobalFoundries to dawny dział produkcji półprzewodników AMD, który oddzielił się w 2009 roku. "
"Defense Department awards contract worth up to $3.1B to GlobalFoundries "

Większościowymi udziałowcami są firmy, lub fundusze z danych krajów. Np Black Rock i Vanguard posiadają po 10% każdej spółki amerykańskiej. Sprawdzaj w kongresie kto ile ma jakich akcji. Prosze Ciebie bardzo.

Chcesz porónać biendy kraj Polskę, która była podczas okupacji radzieckiej, do spółki, która od lat 70 tworzy mikroprocesory i aby rywalizowały ze sobą ? To jest właśnie prawdziwy obraz kapitalizmu. Tak samo przemysł motoryzacyjny gdy BMW, VW, Daimler od 100 lat produkują auta.

A co jeśli Tobie powiem, że moim zdaniem chcieli zlikwidować nierentowne górnictwo i dać im jakiekolwiek inne zajęcie, aby nie byli bezrobotni ? Mamy odchodzić od węgla. WIadomo to od 2004 roku gdy weszliśmy do UE. A UE miała te wytyczne długo wcześniej bo w latach 9X już o tym mówili.
"Tylko dla górnika i "energetyka". Urlop trwający 4 lata. Za 80% pensji. A potem prosto z urlopu na emeryturę. Aż 2400 stanowisk z takim przywilejem"

Szkoda strzępić ryja,

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
F Fahrmass
0 / 0

@Baabool Akurat teraz największe interesy się robi właśnie na wschodzie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
N next_1
0 / 6

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M mikv
+5 / 11

Powrót do PRL, bo pewnie Jarosław ma sentyment do swoich młodzieńczych lat, kiedy był 'piękny" i młody, a jego poplecznicy dwoją się i troją, żeby go zadowolić. I nieważne jak te pomysły są zrealizowane. Zwróćmy uwagę, ze dziś ciagle dyskutujemy o CPK, a politycy prawicy maja pretensje, ze przekazali swoje pomysły następcom i teraz powinny być realizowane. A może najpierw powinno się sprawdzić czy poprzednie pomysły spełniły szumne zapowiedzi ? Dlaczego PiS nagle przestał mówić o celach zrealizowanego za ich kadencji przekopu mierzei ?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar PIStozwis
0 / 18

@rafsr A Ty czasami myślisz?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar PIStozwis
+1 / 11

@rafsr Bezmózgi tak mają.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar TomorrowNeverKnows
+7 / 11

@PIStozwis Dokładnie. Gostek nawet sobie nie zadał trudu, żeby, sprawdzić, dlaczego tak wiele państwowych zakładów z czasów komuny zostało sprywatyzowanych.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
+6 / 6

@rafsr Może inny przykład uświadomi Ci jakość prlowskiej myśli technicznej. Były sobie dwa państwa, w obydwu mieszkali ludzie tej samej narodowości, mówiący tym samym językiem, mającym w przeszłości niesamowity potencjał techniczny i naukowy. Jedno z tych państw to RFN drugie to NRD, po zjednoczeniu jakoś nikt nie chciał produkować trabantów i wartburgów nrdowskich, bo w tym samym czasie w RFN produkowano mercedesy, audi, volkswageny, porshe.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 19 lutego 2024 o 11:20

P pejter
+2 / 2

@TomorrowNeverKnows raczej chodzi o to, co było zrobione pod nazwą prywatyzacji, u mnie jakoś dało się sprywatyzować kilka zakładów w tym pgr, zrobili spółki nie spółki i produkują do dzisiaj

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R konto usunięte
-1 / 5

@lameria Pewnie gdyby po wojnie Polska została podzielona i jedna część dostałaby pomoc z USA a na tej drugiej łapę położyliby ruscy (ja to miało miejsce), mogłoby być podobnie.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
+1 / 5

@rafsr Ale było tak, że byliśmy nie podzieleni i siedzieliśmy w bloku komunistycznym, a Ty dalej płaczesz po prlowskich cudach technologii.
A co do planu Marshalla, to całą kasę wziął ZSRR bo Stalin obiecał, że potem rozdzieli to pomiędzy poszczególnymi krajami demoludów, więc pretensje proszę do Moskwy.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
+3 / 3

@pejter bo widzisz moj drogi, prywatyzacja to nie bylo sprzedawanie wszystkiego jak leci, tylko posegregowanie na to, co sie jeszcze da uratowac, cos co ma jakas wartosc i trzeba sprzedac zeby miec za co ratowac to co sie ratowac da, oraz cala reszte ktora mozna dac i za darmo, byleby tylko strat nie przynosila. Problem jest taki, ze ludzie nie rozumieja, ze to, ze oni pracuja nie koniecznie oznacza wypracowanie jakiejs wartosci i zysk. Jak zatrudnimy po 20 ludzi do kopania dolu i po miesiacu po 20 ludzi do zakopania tegoz dolu - 40 osob bedzie mialo prace, ale czy z tej pracy bedzie jakis zysk. A niektorzy tego nie rozumieja

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
P Pasqdnik82
0 / 0

@Xar i znajdzie się nie jeden taki który łopatą będzie machał wolniej.... albo się oprze o nią i będzie gadał "czy się stoi czy się leży....... się należy"

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Bigoszprawiczka
-1 / 3

@Xar widzisz właśnie prywatyzacja to było sprzedawanie wszystkiego jak leci a im lepsza perspektywę rozwoju dana firma miała tym szybciej się jej pozbywano. Tak to właśnie działa a co do przykładu z dołem...czy na tym serwisie możecie przestać walić frazesami. Zygac się chce

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
R konto usunięte
0 / 0

@lameria Nie wiem gdzie dostrzegasz to bym po czymś płakał. A w bloku komunistycznym nie siedzieliśmy przecież z własnej woli.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 0

@rafsr To przeczytaj swój komentarz, ten do którego tu wszyscy odpowiedzi piszemy, zwłaszcza pełne sentymentu pierwsze zdanie cytuję "Kiedyś było dużo rodzimych wyrobów. Może i nieco odbiegały od światowych produktów no ale były nasze." NRD też nie siedziało w demoludach z własnego wyboru, żadne państwo demoludów z wyjątkiem ZSRR nie siedziało w tej piaskownicy z własnego wyboru.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
0 / 0

@Bigoszprawiczka No i wlasnie mamy przyklad osoby, ktora nie zrozumiala

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Bigoszprawiczka
-1 / 1

@Xar właśnie zrozumiała co więcej nie może pojąć, jak ktoś może pisać takie farmazony zwłaszcza ten sam kazus o kopaniu dołu którego na oczy nikt nie widział ale każdy powtarza

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jurand1967
+11 / 11

każda komuna potrzebuje wielkich budów. na wielkich budowach łatwiej jest robić przewały, a jeśli już ktoś je odkryje i nagłaśnia to zostaje zdrajcą narodu. bo przecież jest przeciwko "narodowemu" planowi

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Albandur
-5 / 7

A dlaczego nie? Właśnie w tym kierunku powinniśmy podążać. Kilka dobrze zarządzanych państwowych przedsiębiorstw zorientowanych na eksport mogło by z powodzeniem rozwiązać kryzys emerytalny. Projektowanie w Polsce, montaż w krajach 3go świata, sprzedaż na Azję i Amerykę południową i cyk nie trzeba już mieć piramidy finansowej zwanej ZUS. Kto powiedział że państwo nie może też przynosić zysku? Czas troszeczkę zmienić myślenie bo dzietność w tym kraju nie podskoczy, trzeba szukać alternatyw.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M marcinm1
+6 / 6

@Albandur W gospodarce wolnorynkowej mogą jak najbardziej istnieć państwowe firmy, nie narusza to zasad gospodarki wolnorynkowej, tak długo jak nie mają one monopoli, dotacji, uprzywilejowanej pozycji na rynku.
Dziwnym trafem jednak, zawsze gdy państwowe firmy działają na równych prawach z prywatnymi to przegrywają konkurencję.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Albandur
+2 / 4

@marcinm1 powodów jest kilka- głównym jest nepotyzm. Bratanek prezesa partii zjadany jest na śniadanie przez rekina z sektora prywatnego, burmistrz z pcimia da się wyrolować na 4mld- moim skromnym zdaniem nawet nie wziął za to łapówki, po prostu go zrobili i nawet nie wiedział z której strony dostał. NIEMNIEJ! Jest to możliwe i chociażby Chiny są w tym absolutnym mistrzem, zagłębie przemysłowe i metalurgiczne zwane Wuhan w całości powstało przy udziale państwa (nawet jeżeli państwo bardzo stara się mówić że tak nie było) i zdobywa hurtowo rynki zagraniczne, w tym nasz. Dla prywatnego przedsiębiorcy jest to nie do wykonania, ale państwo może sobie pozwolić na utrzymywanie cen na poziomie produkcyjnym przez bardzo długi czas, jeżeli widzi w perspektywie gigantyczne zwroty za 20-40 lat. I to jest długoterminowe i właściwe podejście do finansów państwa (chociaż reszta polityki Chin to czarna karta historii). Jesteśmy obecnie na etapie w którym możemy à wręcz nawet musimy podjąć działania mające na celu zwiększenie zyskowności państwa i dywersyfikację wpływów do budżetu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Z ZdzichuMalek
+1 / 1

no następne to zamach stanu, socjalizm, komuna2 i wszystko nasze :-D znacz ich bardziejsze

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar Xar
0 / 0

A Polskie Szwalnie to kojarzysz?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J Jacek67
0 / 0

Polskie traktory, których Polscy rolnicy nie chcieli

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J JGweld
-1 / 1

Wszyscy mają rację...a tak naprawdę Izera jest bardzo nie w smak całemu szwabskiemu przemysłowi i oni+właśnie dmuchają na zimne+

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
+1 / 1

@JGweld Aha i kto niby tą Izerę, samochód elektryczny kupiłby, skoro 90% społeczeństwa wiesza psy na elektrykach, że to badziew, że płoną, że mają złe koła i drogi też są złe, i że w zimie nie jeżdżą bo mróz, latem też nie pojeżdżą bo gorąco, bo akumulatory, że pięć minut jedziesz osiem ładujesz, że ładowarek nie ma, że prund z węgla i całą długa lista. I to społeczeństwo kupiłoby nowego polskiego malucha, o standardzie malucha w porównaniu z elektrykami z tesli, toyoty i innych koncernów

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
5 5g3g
0 / 2

@lameria to fakt, że bardzo skutecznie przeprowadzono kampanię przeciw elektrykom. Co z tego, że płoną 10-20razy rzadziej niż spalinowe- społeczeństwo jest przekonane, że jest odwrotnie. Generalnie elektryki zdominują rynek, nawet bez wsparcia ze strony państwa. Tak jak kiedyś spalinowe, wyparły samochody parowe. A wcześniej parowe pojazdy wypierały stopniowo konie. Cichsze, bezpieczniejsze, z czasem ich produkcja stanie tańsza niż spalinowych. Jak ktoś ma możliwość ładowania w domu to tylko na dłuższych trasach problemem stają się ładowarki. Ale i ten problem z czasem stanie się nieaktualny. Nikt nie zna przyszłości, nie można mieć 100% pewności, ale na ten moment triumf elektryków wydaje się nieunikniony. To co państwa starają się zrobić to wygrać w wyścigu o dominację na rynku samochodów elektrycznych. A robią to wymuszając u swoich lokalnych producentów inwestowanie w ich rozwój.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
B Bigoszprawiczka
0 / 2

Przecież wiadomo było, że to ma być kant na wyciągnięcie kilkuset baniek dla swoich. Jeżeli ktoś myślał, że to powstanie kiedykolwiek...to chyba idiota.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M maciej908
0 / 0

No tak, bo niemieckie państwo nie zajmowało się produkcją volkswagena

Odpowiedz Komentuj obrazkiem