Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
S swoj_chlop
+10 / 12

Jak Mars może przyciągać Ziemię bliżej Słońca, skoro orbita Ziemi znajduje się wewnątrz orbity Marsa?!
W istocie sprawa cykli ~2,4 mln lat polega na czymś zupełnie innym : wynika z precesji peryheliów obu planet i ich wzajemnego oddziaływania grawitacyjnego, co z kolei lekko "odkształca" orbity i zmienia ekspozycję na promieniowanie naszej gwiazdy.
Więcej tutaj: https://www.nature.com/articles/s41467-024-46171-5
i tutaj: https://gospodarkamorska.pl/mars-wplywa-na-oceany-76916

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 19 marca 2024 o 15:12

K Krisiek44
+1 / 5

@swoj_chlop a jednak, Mars ma mniejszą prędkość obrotową niż Ziemia i przy koniunkcji hamuje. Co skutkuje zejściem na niższą orbitę wokół Słoneczną.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Agitana
0 / 0

@Krisiek44 Kwestia o ile hamuje i o ile zmienia sie ta orbita. Pewnie duzo mniej, niz jakas tama wplywa na predkosc obrotow ziemi :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 2

@Agitana Zmienia co dwa miliony lat z kawałkiem, Mars zmienia naszą orbitę, a tama obrót planety. Dwie kompletnie nie związane ze sobą sprawy i całkowicie od siebie niezależne.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
A Agitana
+1 / 1

@lameria Nie chodzi o podobienstwo zjawiska ale o skale. Jak to REALNIE wplywa na orbite, tzn. o jaka czesc procenta sie skraca badz wydluza.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
+1 / 3

@Agitana Jakakolwiek zmiana parametrów naszej orbity wpływa na klimat całej naszej planety. Wbrew pozorom, bliższa Słońcu orbita, może wywołać w skutku ochłodzenie klimatu. Mniejsza odległość od Słońca, to przede wszystkim szybszy ruch orbitalny, czyli, krócej trwa rok, krótsze są pory roku w północnej i południowej strefie umiarkowanej. Mniej energii dostajemy latem, mniej czasu ma śnieg i pokrywa lodowa na stopnienie, zalega więcej śniegu i lodu, mamy podwyższone albedo, odbijamy w więcej promieniowania słonecznego, więc dostajemy jeszcze mniej energii. I sytuacja cały czas się nawarstwia. Zdecydowanie więcej do powiedzenia ma kąt nachylenia osi obrotu i skład atmosfery. I o ile nic nie możemy zrobić z parametrami orbity czy nachyleniem osi, to na skład atmosfery mamy już coś nie coś do powiedzenia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
Q Quant_
+1 / 1

Czaszka z epoki kamienia łupanego sprzed 4000 lat? Epoka kamienna skończyła się jakieś 10 tysięcy lat wcześniej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
H humman
+2 / 2

@Quant_ W orginale było pewnie 4000BC czyli 6tyś i wtedy na północy europy były tylko niewielkie plemiona bez dostępu i wiedzy o brązie

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 2

@Quant_ Epoka kamienia zakończyła się jak już nie 10 tysięcy lat temu, tylko około 3400 p.n.e. A na terenach Polski około 2000 p.n.e. A w Australii trwałą do czasu przybycia białego człowieka. Co więcej, czasami się zdarzały sporadyczne wykorzystania np żelaza meteorytowego do wytworzenia ozdób czy narzędzi i nie zwiastowało to epoki żelaza, ponieważ, były to sytuacje jednostkowe, a nie systemowe odkrycie i opracowanie technologii wytwarzania i przetwarzania żelaza.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V Vrai
-2 / 4

“Rekonstrukcja twarzy kobiety z epoki kamienia łupanego” – fejk! Przecież to Mama Ginekolog, po ciężkim dniu strzelania Samojedek i przyjmowania patoinfluencerek na NFZ bez kolejki.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem