Demotywatory.pl

Pokaż panel
Szukaj

Komentarze ⬇⬇


Komentarze


Dodaj nowy komentarz Zamknij Dodaj obrazek
avatar koszmarek66
-3 / 11

W jaki sposób kulista gałka z poliwęglanu rozpaliła ogień... tego bym się chciał jeszcze przed śmiercią dowiedzieć.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J jurek80
0 / 10

@koszmarek66 szklana kulka i chyba nie chodziles na fizyke.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Grish
+3 / 5

@jurek80 To wyjaśnij mi, oczywiście posługując się prawami fizyki, w jaki sposób taki kształt klamki skupił promienie w jednym miejscu.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V Vinyard
+3 / 3

@koszmarek66 gdyby była z poliwęglanu pewnie by się tak nie stało. Najwyraźniej zgodnie z opisem była naprawdę ze szkła.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
avatar ZONTAR
+2 / 2

@grish Weź podręcznik z podstawówki i przejdź do działu "optyka". Tam poznasz pojęcie soczewki i mechanikę jej działania.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 0

@Grish Przypalałeś kiedyś mrówki używając w słoneczny dzień szkła powiększającego?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
+7 / 7

@Vinyard Stałoby się. Najważniejszy w soczewkach jest kształt i przezroczystość, a nie rodzaj materiału. Kiedy nalejesz wody do torebki foliowej i odpowiednio ją uformujesz też rozpalisz ogień.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
D daclaw
-2 / 2

@jurek80 Ogień można rozpalić soczewką skupiającą, która ma jednak nieco inny kształt (bo akurat materiał nie ma znaczenia - powszechnie się teraz używa soczewek z tworzywa). Każdy, kto próbował to robić, wie, że wymaga to sporej precyzji ustawienia soczewki względem słońca (padającego bezpośrednio, nie przez okno) i tego, co chcemy zapalić.

Nie twierdzę, że przypadkowa sytuacja, sugerowana w democie, jest wykluczona. Ale na pewno mniej prawdopodobna, niż 6 z kumulacją, w Lotto.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
V Vinyard
0 / 0

@lameria przezroczystość i kształt owszem mają kluczowe znaczenie, ale poliwęglanowe przedmioty tworzy się metodą wtryskową więc jest spora szansa na mikro-nierówności wewnątrz struktury, które mogą na tyle rozpraszać padające światło, że to się nie skupi na tyle, żeby wywołać pożar. Szkło i woda są pod tym względem materiałem bardziej "wdzięcznym" ;)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Grish
+1 / 1

@lameria Nie, nie byłem nigdy sadystą :)

A tak już zupełnie na serio, pomijając powyższy żarcik. Czy szkło powiększające ma kształt kuli? Wypukłe soczewki używane w szkłach powiększające ze względu na swój kształt skupiają przechodzące przez nią światło - w przypadku kuli taki efekt można uzyskać tylko w bardzo konkretnym przypadku, zależnym od średnicy samej kuli, jej współczynnika załamania światła, wielkości strumienia światła etc. Zatem jest szalenie mało prawdopodobne żeby szklana klamka spowodowała jakieś szkody, a jeżeli już, to pewnie byłaby to mała osmalona plamka na ścianie, nic więcej.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
K konto usunięte
+1 / 3

@koszmarek66 Patrząc na resztę chałupy, to jakaś speluna. Ta gałka pasuje tam jak pięść do nosa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
+1 / 1

@Grish @Vinyard "Czy szkło powiększające ma kształt kuli?" Ma, najprostsze soczewki są po prostu odciętą powierzchnią sfery.
"Zatem jest szalenie mało prawdopodobne żeby szklana klamka spowodowała jakieś szkody, a jeżeli już, to pewnie byłaby to mała osmalona plamka na ścianie, nic więce"
Zapomniałeś o jednej sprawie, ta galeria to nie są wydarzenia z Polski, raczej ze Stanów. Z wyjątkiem Alaski, północna granica USA, leży na szerokości naszej południowej granicy. Weź poprawkę, na Teksas, Florydę, czy Hawaje i masz już odpowiedź, na zadane przez Ciebie pytanie. Tam na niskich szerokościach, mamy do czynienia z gigantyczną ilością energii. O ile w Polsce trzeba się postarać by rozpalić ogień soczewką i to dobrej jakości. To na niższych szerokościach geograficznych wystarczy ci butelka pet z mętnawym płynem. Do tego masz wyższą temperaturę powietrza, materiałów, suchsze powietrze, suchsze materiały, więc bardziej optymalne warunki do powstania ognia. Koledzy z PTMA, bodajże oddziału Warszawskiego podłączyli do okularu teleskopu (bodajże 100mm średnicy) termometr pożyczony z Instytutu fizyki. I skierowali na Słońce, w niecałą sekundę 700 stopni Celsjusza. Więc bez problemu uzyskasz 200 - 300 stopni by podpalić papier.

"poliwęglanowe przedmioty tworzy się metodą wtryskową więc jest spora szansa na mikro-nierówności wewnątrz struktury, które mogą na tyle rozpraszać padające światło, że to się nie skupi na tyle, żeby wywołać pożar"
Niby racja, zapominasz o jednym. mamy tutaj do czynienia z gównianą gałką do drzwi, a nie precyzyjnym układem optycznym. Więc owa gałka szklana, byłaby wykonana równie niechlujnie bez względu na to czy byłoby to szkło, czy polimer. Weź też poprawkę na to o czym pisałem wcześniej. To nie Polska, tylko raczej USA (jak to w tego typu przypadkach bywa, tzn. mam na myśli ctrl c ctrl v galerie), więc są bardziej optymalne warunki do uzyskania ognia.
Po za tym polimer wtryskowy też może być bardzo dobrej jakości, tylko taka gałka zamiast 0.5$ będzie kosztować 50$, ale nie jest to rzecz niemożliwa.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 21 grudnia 2023 o 16:28

G Grish
+1 / 1

@lameria "Czy szkło powiększające ma kształt kuli?" Ma, najprostsze soczewki są po prostu odciętą powierzchnią sfery." - W jednym zdaniu zaprzeczyłeś sam sobie. Jak sam słusznie zauważyłeś, soczewki są odciętą powierzchnią sfery, czyli siłą rzeczy nie są kulą i nie mają jej kształtu. Wybacz mi z góry sarkazm, ale jakoś wszystkie szkła powiększające jakie w życiu widziałem, były dość płaskie, kuli raczej nie przypominały ;) Światło przenikające przez całą sferę, załamuje się zupełnie inaczej niż przenikające przez jej część, czyli choćby wspomnianą soczewkę, zatem szerokość geograficzna i inna ilość energii słonecznej docierającej na powierzchnię planety nie ma tu większego znaczenia.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 0

@daclaw To co piszesz zgadza się z sytuacją jaką mamy w Polsce. Im bliżej równika, tym soczewka może być bardziej gówniana i ustawienie może coraz bardziej oddalać się od optymalnego. Znając demoty i galerie tworzone metodą ctrl c ctrl v można z proą dozą prawdopodobieństwa założyć że akcja dzieje się w USA. Pomijając Alaskę północna granica USA to południowa granica Polski. Biorąc pod uwagę Teksas, Floryda, Hawaje, szeroko pojęte południe stanów, niższe szerokości geograficzne, taka sytuacja nie byłaby kumulacją 6 w totka. Niższa szerokość geograficzna Słońce bardziej w zenicie, więc energia słoneczna skupiona jest na mniejszej powierzchni, więc na każdy metr więcej energii słonecznej. Powietrze bardziej suche, materiały bardziej suche, większa temperatura powietrza i materiałów. Powstanie ognia jest znacznie bardziej ułatwione. U nas trzeba pomęczyć się dobrej jakości soczewką. W okolicach zwrotników wystarczy butelka pet z mętnawym płynem.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 0

@Grish Nie zaprzeczyłem, światło opuszczając taką soczewkę skupia się w punkcie, który byłby centrum owej sfery, bez względu na to czy miałbyś do czynienia z całą kulą czy tylko jej fragmentem. Oczy wiście dotyczy to tylko soczewek wklęsło-wypukłych które swoim kształtem przypominają (. Mając do czynienia z innymi soczewkami, dwuwypukłe, płasko-wypukłe, możesz w zależności od krzywizny soczewki uzyskać punkt skupienia w innej odległości od powierzchni soczewki, (uzyskać inną ogniskową soczewki). Ale nawet soczewka obustronnie wypukła jest po prostu niczym innym tylko dwoma fragmentami sfery.
A tutaj proszę bardzo kuliste soczewki https://en.wikipedia.org/wiki/Ball_lens
https://en.wikipedia.org/wiki/Lens#For_a_spherical_surface
Tutaj o szklanej kuli która może działać jako "burning glasses" https://en.wikipedia.org/wiki/Crystal_ball
i samo burning glasses https://en.wikipedia.org/wiki/Burning_glass

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 1 raz. Ostatnia modyfikacja: 21 grudnia 2023 o 23:34

G Grish
0 / 0

@lameria Poniekąd zaprzeczyłeś, bo fragment sfery nie ma już kształtu kuli. Ale w sumie nieistotne, generalnie wiem do czego zmierzałeś, ja się tylko czepiam słówek, to takie moje małe hobby ;)

O soczewkach kulistych naturalnie co nieco wiem, stąd też stwierdzenie "w przypadku kuli taki efekt można uzyskać tylko w bardzo konkretnym przypadku, zależnym od średnicy samej kuli, jej współczynnika załamania światła, wielkości strumienia światła etc.". A jak nie zaistnieje przytoczony przypadek, to na jakiej szerokości geograficznej byś się nie znajdował, zapłon nie nastąpi, stąd też stwierdzenie "zatem szerokość geograficzna i inna ilość energii słonecznej docierającej na powierzchnię planety nie ma tu większego znaczenia."

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 0

@Grish Dobrze to teraz mi odpowiedz czy drzwi z tą gałką stały w tej pozycji co na zdjęciu czy może inaczej i dopiero wtedy możesz mówić że nie było żadnych możliwości.
""zatem szerokość geograficzna i inna ilość energii słonecznej docierającej na powierzchnię planety nie ma tu większego znaczenia."" Oczywiście że ma. Było nie spać na lekcjach geografii kiedy były omawiane strefy oświetleniowe. Jak myślisz dlaczego w Polsce w zimie kiedy Słońce znajduje się najniżej nad horyzontem jest zimniej niż latem? Dlaczego w okolicach biegunów jest najzimniej, a w okolicach międzyzwrotnikowych najcieplej. Oczywiście jeżeli wszystkie pozostałe parametry wysokość nad poziomem morza odległość od morza będą identyczne, Ma to związek z kątem padania promieni słonecznych. Słońce w zenicie oświetla taką samą ilością energii mniejszą powierzchnię niż wtedy kiedy świeci pod niskim kątem. Do tego dochodzą temperatura powietrza, wilgotność, temperatura materiałów.
Lol to pojechałeś "Poniekąd zaprzeczyłeś, bo fragment sfery nie ma już kształtu kuli. Ale w sumie nieistotne, generalnie wiem do czego zmierzałeś, ja się tylko czepiam słówek, to takie moje małe hobby ;)"
Fragment sfery jako taki nie ma kształtu kuli, ale taka soczewka wklęsło-wypukła działa identycznie jakby była częścią takowej kuli

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
G Grish
0 / 0

@lameria Dobra, widzę że jednak nie ma sensu dalej dyskutować. Ja mówię najwyraźniej jak tylko potrafię, że jeżeli nie stworzysz warunków do skupienia promieni, zachowując parametry o jakich pisałem wcześniej, to nie ma znaczenia jak mocne owe promienie będą. A Ty dalej brniesz w swoje i jeszcze mi wyskakujesz z dziecinnymi tekstami o spaniu na lekcji geografii. A chwilę później próbujesz mi wmówić że światło identycznie będzie się zachowywać przenikając przez pełną sferę, jak i przez soczewkę, bo ta druga przecież jest częścią kuli.

Wesołych Świąt! :)

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
L lameria
0 / 0

@Grish Człowieku przecież ja też cały czas piszę że potrzebne są warunki by przy pomocy kulistej przezroczystej gałki wytworzyć ogień. W tym przypadku te warunki zostały stworzone. Natomiast mocne promienie są właśnie czynnikiem który ułatwia stworzenie tych warunków, czy to się Tobie podoba czy nie.
" A chwilę później próbujesz mi wmówić że światło identycznie będzie się zachowywać przenikając przez pełną sferę, jak i przez soczewkę, bo ta druga przecież jest częścią kuli" Pisałem, że taka wklęsło-wypukła będącą wycinkiem tej sfery będzie skupiać promienie świetlne dokładnie tak samo jakby to była pełna sfera. Jedyna różnica to powierzchnia. Natomiast Ty nie masz pojęcia czym jest sfera, bo piszesz, że jest częśćią kuli. W środku sfery w przeciwieństwie do środka kuli nie ma materiału, więc światło po opuszczeniu soczewki wklęsło -wypukłej, będzie zachowywać się tak samo jak po przejściu powierzchni sfery, ponieważ w środku sfery tak samo jak po za soczewką jest powietrze, próżnia, czy tam inny ośrodek, a nie szkło czy inny poliwęglan z którego zrobiona jest ta soczewka czy sfera.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem

Zmodyfikowano 3 razy. Ostatnia modyfikacja: 22 grudnia 2023 o 13:32

avatar gstrzeg
+5 / 5

A po co wpuściłeś kota do wnętrza komputera?

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
M MrMxxY
+3 / 3

Ktoś tu nie bawił się w słoneczny dzień lupą,okularami albo denkiem butelki

Odpowiedz Komentuj obrazkiem
J Jerzowiec
0 / 0

ale one nie mają ksztalu kuli.

Odpowiedz Komentuj obrazkiem